رونمایی از شروط نمایندگان مجلس برای دارا 2 و 3

به گزارش راوه بلاگ، خبرنگاران : مجلس به دنبال تصویب طرحی است که برمبنای آن، موانعی بر سر راه عرضه دو صندوق سرمایه گذاری قابل معامله دولتی (ETF) یعنی دارادوم و داراسوم ایجاد خواهد شد.

رونمایی از شروط نمایندگان مجلس برای دارا 2 و 3

به گزارش خبرنگاران مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون مالی مجلس در گفت وگو با دنیای اقتصاد از شرط های مجلس برای موافقت با عرضه این دو ETF دولتی رونمایی نموده است. به گفته او هدف از این اقدام، واگذاری سهام جامانده های سهام عدالت است. او می گوید: اگر منابع دارا دوم و سوم منابع سهام عدالت باشد، مجلس جلوی عرضه را می گیرد. واکنش اولیه بورس به این طرح منفی بوده است.

مدت زیادی تا عرضه صندوق های دارا دوم و سوم (ETF) باقی نمانده که خبر احتمال لغو این عرضه ها منتشر می گردد. این خبر به نقل از مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون مالی مجلس شورای اسلامی اعلام شد. او در این گفت وگو منکر این خبر نمی گردد و تاکید می نماید: اگر منابع صندوق های دارا دوم و سوم، منابع برگشت داده شده سهام عدالت باشد مجلس جلوی واگذاری آنها را می گیرد. به گفته او وزیر امور مالی و دارایی در جلسه سه شنبه هفته گذشته تاکید نمود منابع صندوق های دارا دوم و سوم مربوط به سهام عدالت نیست. اما طغیانی می گوید دولت باید تا قبل از عرضه این صندوق ها به صورت رسمی به مجلس نامه دهد و این موضوع را تایید کند. گفته های طغیانی دیروز با واکنش علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی سازی روبرو شد؛ صالح به بورس24 تاکید نمود: صندوق های دولتی پالایشی، خودرو و صنایع فلزی به ترتیب به عموم مردم واگذار می شوند و با توجه به مصوبه تبصره 2 قانون بودجه 99 حتما تا انتها سال این 3 صندوق واگذار خواهند شد.

به نقل از شما اخباری منتشر شده که عرضه صندوق های دارا دوم و سوم منتفی است؛ آیا این خبر را تایید می کنید؟

ما در نشستی که با وزیر اقتصاد داشتیم تاکید نمودیم دولت نباید منابع برگشت داده شده سهام عدالت را عرضه عمومی نماید. این منابع باید به جاماندگان تعلق گیرد. به عبارت دیگر دولت حق ندارد این منابع را تحت هر عنوانی واگذار کند. الان دولت باید به ما اعلام کند که منابع صندوق های دارا دوم و سوم منابع برگشت داده شده به سهام عدالت نیست.

جلسه شما با وزیر اقتصاد چه زمانی برگزار گردید؟

هفته پیش سه شنبه.

در این جلسه وزیر اقتصاد درباره منابع صندوق های دارا دوم و سوم چه گفت؟

حرف دولت این است که منابع این صندوق ها ربطی به منابع سهام عدالت برگشت داده شده ندارد.

مجلس چه برنامه ای برای منابع سهام عدالت برگشت داده شده به دولت دارد؟

این منابع باید به جاماندگان سهام عدالت تخصیص یابد و طرحی در این زمینه تدوین شده است. بخشی از منابع سهام عدالت که سال 85 واگذار شد به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی با تخفیف 50 درصد تعلق گرفت. بعد از 10 سال آنها مالک کل سهام خود شدند. مابقی به افراد دیگری غیر از افراد تحت پوشش واگذار شد. این افراد باید 50 درصد پول را خود می دادند تا مالک کل سهام عدالت شوند. دولت حدود دو سال قبل گفت مردم 50 درصد باقی مانده را بدهند تا مالک کل سهام شوند. مهلتی هم برای این کار معین کرد اما تعداد کمی این کار را کردند که شاید حدود 500 هزار نفر بودند. حدود 45 میلیون نصف سهامشان به دولت برگشت. حالا حرف ما این است که آن منابع برگشت داده شده باید به افراد جامانده از سهام عدالت واگذار گردد. یعنی این جز منابع سهام عدالت است و دولت نباید سراغ آنان برود و به عنوان عرضه اولیه وارد بورس کند. اکنون دولت می گوید منابع دارا دوم و سوم جداست. ما هم می گویم قبول، واگذار کن اما برای ما بنویس این منابعی که می خواهم واگذار کنم ربطی به منابع برگشت شده از سهام عدالت ندارد.

بنا بر اخبار قبلی، دارا دوم قرار است اواخر تیر یا اوایل مرداد عرضه گردد؛ تا آن موقع فرصت کمی باقی مانده و حتما طرح ساماندهی سهام عدالت هم تا آن موقع در مجلس آنالیز نمی گردد. تکلیف چه می گردد؟

دولت باید نامه بنویسد منابع صندوق های دو و سه ربطی به سهام برگشت شده ندارد.

خب اگر دولت واگذار می نماید....

باید نامه رسمی به ما بدهد. ما باید مطمئن شویم که منابع لازم برای واگذاری سهام عدالت وجود دارد و منابع آن تحت عناوین مختلف واگذار نمی گردد.

این نامه که می گویید باید چه زمانی به دست مجلس برسد و کدام سازمان باید آن را ارائه بدهد؟

سازمان خصوصی سازی باید به صورت مکتوب به ما بنویسد که منابع صندوق های دوم و سوم ربطی به منابع برگشت شده سهام عدالت ندارد و آنها جداست. اگر نه ما اصلا کاری به صندوق های دارادوم و داراسوم نداریم ولی اگر از منابع آنها استفاده نموده باشند و به ما اطلاع ندهند جلوی واگذاری ها را می گیریم. از نظر ما این ها منابع سهام عدالت است و منابع سهام عدالت باید به جاماندگان واگذار گردد.

اگر دولت واگذار کند و شما بعدا متوجه شوید چه می کنید؟

خیر مرحله بعدی درکار نیست؛ تا قبل از واگذاری باید این نامه را به ما بدهند.

اگر منابعی که از دارا یکم واگذار نموده مربوط به منابع برگشت داده شده به سهام عدالت باشد چه اتفاقی می افتد؟

هنوز تصمیم نگرفته ایم و تازه روی طرح ساماندهی سهام عدالت کار می کنیم پس می توانیم از الان به بعد معین تکلیف کنیم. البته اگر منابع دارا یکم هم جزو منابع سهام عدالت بوده باشد باید دولت از منابع دیگر آن را برای جاماندگان سهام عدالت جبران کند. سهام عدالت برای محرومان جامعه است، برای شش دهکی است که قانون گذار پیش بینی نموده سهام عدالت به آنها واگذار گردد و نباید اینها را به غیر واگذار کرد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1174

به "رونمایی از شروط نمایندگان مجلس برای دارا 2 و 3" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از شروط نمایندگان مجلس برای دارا 2 و 3"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید