ویروس کرونا چه زمانی وارد ایران شد؟

به گزارش راوه بلاگ، به گزارش تجارت نیوز، علی اکبر حق دوست رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی کرونا امروز شنبه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار گردید، در پاسخ به پرسشی گفت: احساس می کنیم اوایل بهمن بسیار آرام و خزنده و بی سر و صدا این ویروس در چند شهر در حال گردش بوده است و موارد اول بی علامت بوده اند یا علایم اختصاصی نداشته اند به همین علت ما نتوانستیم در آن موقع آن را شناسایی کند.

ویروس کرونا چه زمانی وارد ایران شد؟

حق دوست گفت: بر اساس سناریوهای موجود به نظر می رسد در اردیبهشت به کنترل نسبی این بیماری در کشور برسیم البته نه کنترل مطلق و اگر اتفاق عجیبی نیفتد و سفرهای نوروزی تاثیر منفی نگذارد این پیش بینی را داریم.

وی اضافه نمود: این ویروس تازه وارد جامعه بشریت شده است برای اینکه رفتار ویروس را در مقابل این ویروس پیش بینی کنیم احتیاج به گذشت زمان است. بر اساس اطلاعاتی که اکنون داریم در شهرهایی که در روزهای نخست دچار اپیدمی کرونا شدند اکنون به نقطه پیک رسیده اند و اگر اتفاق عجیبی نیفتد انتظار پیک مجددی در این شهرها را نداریم.

وی ادامه داد: شهرهای جنوبی و غربی در سطح پایین اپیدمی قرار دریافتد و تا حالا پیک سنگینی نداشته ایم. انتظار بعدی این است که در این شهرها شاهد پیک بیماری باشیم مگر اینکه مانوری بدهیم با گرم شدن هوا نیز ممکن است میزان سرایت در تابستان پایین بیاید و بتوانیم زودتر از مرحله بحران این اپیدمی عبور کنیم.

معاون وزیر بهداشت اضافه نمود: در مدل سازی ها سعی شده بر اساس واقعیت های روی زمین سناریوهای مختلف را پیش بینی کنیم اگر مداخله ای انجام نمی شد و با قانع کردن مردم، دست دادن مردم قطع نمی شد قطعا با شیوع بسیار بالاتر بیماری روبرو می شدیم. در حالی که اکنون دست دادن مردم به صفر رسیده است.

احتمال خاتمه موج اول کرونا در تابستان

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره زمان خاتمه اپیدمی گفت: بیماری کووید 19 و ویروس کرونا نه تنها تا آخر تابستان بلکه در تابستان های آینده نیز در کشور ما و دنیا خواهد بود اما در خصوص موج اپیدمی که فعلا درگیر آن هستیم امیدواریم زودتر از خاتمه تابستان این موج را سپری کنیم و به مرحله بومی یا اندمیک این بیماری برسیم.

حق دوست اضافه نمود: فعلا اپیدمی بیماری رو به افزایش و ویروس در سطح بالا در حال چرخش است و در موج اپیدمی هستیم مرحله بعدی زمانی است که انتشار ویروس کمرنگ می گردد مثل آتش که در مراحل اول زیاد گسترش پیدا می نماید و همه چیز را می سوزاند و بعد آتش زیرخاکستر می گردد این ویروس هم همین طور است و بعد از دوره اپیدمی حتما شاهد موارد ابتلا با شدت کمتر خواهیم بود البته درباره رفتار این ویروس در زمستان باید منتطر باشیم و هنوز نمی توان پیش بینی دقیقی در این باره داشت.

وی گفت: بیماری های زیادی هستند که در ایران اندمیک یا بومی شده اند مثل تب خونریزی دهنده کریمه کنگو که با اپیدمی آن روبرو نیستیم اما هر از گاهی در یک نقطه کشور مواردی از این بیماری دیده می گردد اما در خصوص کرونا انتطار داریم قبل از خاتمه تابستان به عبور از مرحله اپیدمی موج اول این بیماری برسیم.

بازگشایی مدارس زودهنگام نخواهد بود

رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا در پاسخ به پرسشی درباره زمان خاتمه تعطیلی مدارس گفت: تعطیلی مدارس، اداره ها و دانشگا ها اقدام جدی است که در خیلی کشورها به عنوان اقدام اولیه انجام می گردد هر اقدامی که برخورد افراد را کم کند ضروری است و این اقدام حداقل 30 درصد تماس های موثر در انتقال را کم می نماید.

حق دوست گفت: با توجه به شرایط فعلی نمی توانیم زمان دقیقی برای بازگشایی مدارس و دانشگاه ها اعلام کنیم زمانی می توانیم از بازگشایی مدارس و دانشگاهها صحبت کنیم که حداقل دو دوره 10 روزه کاهش آلودگی را سپری نموده باشیم البته این زمان در همه شهرها یکسان نیست و بعضی شهرها زودتر به این نقطه می رسند.

وی اضافه نمود: در خصوص دانشگاه ها چون دانشجویان از شهرهای مختلف می آیند و مساله خوابگاه هم دارند شرایط باید سختگیرانه تر باشد. در مدارس نیز بچه های دبیرستانی شاید مسائل بهداشتی را بهتر از ابتدایی می توانند رعایت نمایند بنابراین همه را یکسان نمی توانیم ببینیم البته به جو اجتماعی هم باید توجه داشته باشیم. اگر مردم و والدین مضطرب باشند حتی اگر مدارس باز شوند مشارکت مردم در مدارس کم خواهد بود بنابراین باید هر تصمیمی با قانع کردن و مشارکت مردم باید باشد اما از نظر علمی بازگشایی مدارس زودهنگام نخواهد بود.

انتقال هوایی نداریم

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره احتمال انتقال هوایی ویروس کرونا گفت: انتقال هوایی راستا مهمی برای انتقال نیست. گر چه باید همه راستاهای انتقال را ببندیم اما نباید به وادی وسواس گونه وارد شویم از نظر من انتقال هوایی رد شده است اگر قرار بود به وسیله هوایی منتقل گردد اوضاع اپیدمی این بیماری در ایران و دنیا بسیار متفاوت بود.

وی درباره ابتلای مجدد به بیماری کووید 19 گفت: ادله قوی وجود ندارد که فردی بعد از یک بار یبماری دوباره مبتلا گردد و اگر بعد از چند ماه یا چند سال دوباره به این بیماری مبتلا گردد قطعا بسیار خفیف تر خواهد بود.

تهران به پیک کرونا نرسیده است

حق دوست درباره شرایط بیماری در تهران گفت: در تهران هنوز به پیک نرسیده ایم. هر چقدر شهر عظیمتر باشد طول دوره اپیدمی طولانی تر است. مثل آتش دریافت یک منزل، یک کلبه کوچک خیلی سریع آتش می گیرد شعله ور می گردد و خاموش می گردد اما یک خانه عظیم هر قسمت آتش می گیرد و به جای دیگر تسری پیدا می نماید بنابراین طول دوره آتش سوزی در شهرهای عظیم بیشتر است. تهران هم محله های مختلفی دارد و هم رفت وآمدهای زیادی به مناطق مختلف دارد بنابراین بعید است در تهران به پیک رسیده باشیم امیدواریم قله اپیدمی درتهران تخت داشته باشد که بتوانیم مدیریت کنیم.

رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی کرونا درباره قرنطینه خانگی نیز گفت: افرادی ممکن است در حد 100 درصد خودشان را قرنطینه نموده باشند و افرادی هم هستند که ایزولاسیون صفر درصد داشته باشنند و هیچ تغییری در زندگی نداشته باشند اما اگر متوسط ایزولاسیون افراد در جامعه در حد 40 درصد رعایت گردد. کم کم مجال لازم را برای مدیریت ایجاد می نماید تا می توانیم در زمان مناسب و طی چند هفته سیکل انتقال بیماری را محدود کنیم.

وی اضافه نمود: البته فرایند بیماری ممکن است در کل کشور کاهنده گردد اما در یک شهرستان فرایند افزایشی را ادامه دهد.

انتقال کرونا از یک نفر به 3 نفر

حق دوست درباره بیماری زایی ویروس کرونا گفت: در خصوص ویروس آنفوانزا یک نفر می تواند به طور متوسط 1.5 نفر را آلوده می نماید اما ویروس کرونا به طور متوسط می تواند سه نفر را آلوده کند. با این حال در جاهایی که اپیدمی کرونا خیلی رشد کرد و در محیط های بسته مثل کشتی کشتی تفریحی که از چین به ژاپن می رفت یک نفر 18 نفر را آلوده کرد.

وی اضافه نمود: در محیط های بسته که قطعا در جامعه داریم مثل یک زندان، خانه سالمندان یا خوابگاه باشد این عدد انتقال آلودگی به دیگران می تواند خیلی بیشتر باشد انتقال به دمای هوا نیز مربوط است. انتقال ویروس به دیگران احتمالا در تابستان کمتر می گردد بنابراین احتمالا در زمستان هر نفر این ویروس را به 2.5 نفر و در تابستان به 1.5 نفر منتقل می نماید.

حق دوست درباره تاثیر سفرهای نوروزی بر اپیدمی کرونا گفت: اگر تماس ها افزایش پیدا یابد 10 تا 15روز بعد متوجه می شویم که موارد بیماری افزایش یافته است یا نه. اثرات سفرهای نوروزی را کم کم باید ببنییم البته همزمان مداخلات دیگری هم رخ داده است که در تحلیل ها باید مد نظر باشد.

وی اضافه نمود: صرف توجه به اعداد و آمار روزها کافی نیست. همزمان در این ایام کار غربالگری را در مراکز بهداشتی آغاز نموده ایم و با سامانه های مختلف با مردم تماس گرفته می گردد بنابراین موارد کنترل می گردد. افزایش آمار نگران نماینده نیست بلکه خشنود نماینده است زیرا نشان می دهد می توانیم موارد خفیف را سریعتر شناسایی و کنترل کنیم.

معاون وزیر بهداشت گفت: ویروس کرونا اکنون به همه کشورها و جزایر نفوذ نموده است و میزان شیوع آن به عوامل مختلفی از جمله مداخلات و شرایط آب و هوایی بستگی دارد مثلا رفتار این ویروس در نیکره شمالی با جنوبی فرق می نماید.

وی در پاسخ به پرسشی درباره انتقال این ویروس به حیوانات اضافه نمود: ویروس کرونا از حیوان به انسان منتقل شد اما اکنون میزبان اصلی انسان است اگر حیواناتی هم آلوده شوند میزبان فرعی خواهند بود.

وی گفت: انتقال در سگ دیده شده است اما در حیوانات خانگی دیگر دیده نشده است اگر در سگ دیده گردد احتمال بیماری در سگ کمتر است و احتمال انتقال از سگ به انسان کمتر از انسان به انسان است.

حق دوست درباره استفاده از ماسک نیز گفت: ماسک اثر حمایتی و پیشگیری و اثر روانی دارد. از نظر علمی ضرورت ندارد همه همه جا در تمام شرایط ماسک بزنیم مگر اینکه اضطراب داشته باشیم. چون اپیدمی اضطراب و شایعات هم هست و باید رسانه ها یاری نمایند این اپیدمی کنترل گردد.

وی اضافه نمود: ماسک های موجود در بازار برای این است که بیماری از فرد آلوده منتقل نگردد یا فرد سالم کمتر آلوده گردد. این ماسک ها تاثیری در آلوده نشدن افراد سالم ندارند و اگر درمعرض الودگی باشیم قوی ترین ماسک ها هم باشد اگر کسی دست آلوده را به صورت بزند، آلوده می گردد. مگر ماسک N90 که استانداردها را گذرانده باشند.

حق دوست ادامه داد: البته درباره آلوده نکردن افراد مبتلا ماسک ها خیلی می توانند نقش داشته باشند. اگر فردی آلوده باشد در هر میزان عطسه و سرفه های خفیف هم قطراتی خارج می گردد که این ماسک ها درصد زیادی از آن را جذب می نمایند البته اگر دفع ماسک های آلوده درست نباشد به شکل دیگری می توانند منشا آلودگی باشند. البته ماسک های نانویی قابل شست و شو هستند و در عمده آنها با شست و شو اثر آلودگی کم می گردد.

فاصله گذاری فیزیکی نه اجتماعی

وی درباره طرح فاصله گذاری اجتماعی گفت: بهتر است نام آن را فاصله گذاری فیزیکی بگذاریم زیرا در این شرایط به فاصله گذاری اجتماعی احتیاج نداریم و بلکه به همدلی و همبستگی اجتماعی احتیاج داریم باید آموزش ها افزایش پیدا کند و مردم بدانند که ماندن در خانه آنها چقدر مهم است و اگر مجبور شدند از خانه بیرون بیایند در تاکسی، مترو یا حتی قدم زدن در پارک چه رفتاری باید داشته باشند یا حتی در خانه بدانند که باید جایگاه جداگانه ای داشته باشند تا تماس فیزیکی به حداقل برسد.

رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مدیریت کرونا درباره تناقض صحبت ها در مدیریت کرونا گفت: جامعه ایران یک جامعه فهیم است. کوشش ما باید این باشد که فهم و شعور اجتماعی را بالا ببریم این اپیدمی یک پدیده و آزمایش جدید برای کل دنیا و نه فقط ایران بود و سیستم مدیریتی دنیا خوب نمره نگرفت و در دوره پساکرونا باید سیستم های مدیریتی دنیا را بازنگری کنیم.

وی گفت: مسئولان در آمریکای شمالی و حتی اروپا صحبت های خودشان را چند بار عوض کردند اختلاف نظرها در این مورد بسیار بالاست مثلا گفتمان هلند با اتریش بسیار متفاوت است با توجه به ابهامات، کشورها با مقتضیات خودشان تصمیم می گیرند اگر اختلاف نظر می بینید یا در طول زمان نظرات عوض می گردد طبیعی است زیرا راهی برای گریز از آن نیست.

حق دوست اضافه نمود: بیماری جدی است همه مسئولان حوزه سلامت وغیر سلامت کشور اکنون متوجه شدن داستان کرونا با آنفلوانزا فرق دارد و بسیار جدی است ابزارهای واکسن و دارو و درمان را نداریم و تنها راستا کنترل، تغییر رفتار و سبک زندگی است امیدواریم در آینده دارو و واکسن هم داشته باشیم که بهتر کنترل کنیم.

تست کرونا یاریی به تنهایی فایده ندارد

وی درباره تاثیر تست کرونا در کنترل اپیدمی گفت: تست یکی از ابزارهای کنترل است به تنهایی معجزه آسا نیست اگر تست بگیریم اما قبل و بعد معلوم نباشد چه کاری انجام می دهیم فایده ندارد. ممکن است تست فردی مثبت گردد ولی امکان ایزوله داخل منزل یا نقاهتگاه فراهم نباشد. در این صورت بود و نبود تست موثر نیست.

حق دوست اضافه نمود: تست کرونا هم مثبت و هم منفی کاذب دارد تست فعلی که مانده ژنتیکی ویروس را دنبال می نماید ممکن است الان منفی باشد چند ساعت بعد مثبت باشد فردی ممکن است علایم بالینی داشته باشد اما با نمونه نامناسب جواب تست منفی گردد حتی جواب مثبت به معنای این نیست که فرد آلوده نماینده است زیرا ویروس در دوره های آخر بیماری ناقص الخلقه می گردد کمتر آلوده می نماید.

وی گفت: تست گران است. بالا بردن تعداد تست ها برای کنترل اپیدمی مهم نیست. اگر هم در کره جنوبی که تعداد تست ها 5 برابر ایران بود این بیماری کنترل شد به خاطر این بود که اقدامات کنترلی دیگر قبل و بعد از تست را به خوبی انجام دادند.

منبع: ایرنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 615

به "ویروس کرونا چه زمانی وارد ایران شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا چه زمانی وارد ایران شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید