نگاهی به فیلم نه روز (Nine Days)؛ کوشش ارواح برای متولد شدن

به گزارش راوه بلاگ، فیلم نه روز شروعی امیدوارکننده برای کار فیلمسازی ادسون اودا است؛ کارگردان و فیلمنامه نویس برزیلی-ژاپنی که از دنیای تبلیغات بازرگانی به عرصۀ فیلمسازی پا گذاشته است. فیلم نه روز جلوه های بصری بسیار تاثیرگذاری دارد و معجونی است از متافیزیک، فلسفۀ اخلاق و عواطف و احساسات. حاصل کار فیلمی خوش ساخت و متمایز است هرچند که یک سری فضل فروشی ها و احساسات گرایی های اضافی هم در فیلم هست.

نگاهی به فیلم نه روز (Nine Days)؛ کوشش ارواح برای متولد شدن

به گزارش خبرنگاران؛ احتمالا این صرفا یک تصادف بوده است که هستۀ اصلی داستان نه روز بسیار شبیه به داستان انیمیشن روح از کمپانی پیکسار است. این دو فیلم تقریبا هم زمان ساخته شدند. نه روز هم مثل روح دربارۀ روح هایی است که هنوز به جهان نیامده اند و امیدوارند که بالاخره راهی به جهانی زندگان پیدا نمایند. آن ها بعد از متولد شدن دیگر جایی را که الان در آن هستند به یاد نخواهند آورد. آن ها الان در یک خانۀ عجیب و غریب با مبلمان رنگ و رو رفته هستند که در وسط یک صحرای پهناور واقع شده است.

یک کارمند اداری آسمانی به نام ویل (با بازی وینستون دوک) در این خانه هست که مسئول رسیدگی به امور روح هاست. او بر خلاف همکارش کیو (بندیکت وانگ) خودش هم زمانی روی زمین زندگی می نموده است. کار ویل این است که تصمیم بگیرد کدامیک از پنج روحی که در این خانه هستند، می تواند جای یک نفر را که او قبلا روحش را به زمین فرستاده بود بگیرد؛ این نفر قبلی که روح ها می خواهند جایش را بگیرند ویولونیستی به نام آماندا بوده که بدون هیچ علت مشخصی خودکشی نموده است.

پس روح ها باید ارزیابی شوند و یکی از آن ها انتخاب گردد. این ارزیابی به وسیله مصاحبه هایی انجام می گردد که در آن ها ویل از هر روحی می خواهد که به یک معمای اخلاقی جواب بدهد. بعلاوه برای آن ها فیلم هایی از زندگی مردم روی زمین نشان داده می گردد و واکنش آن ها آنالیز می گردد.

هر کدام از روح ها اگر انتخاب نگردد باید یک لحظۀ زمینی از هر نوع را برای زندگی کردن انتخاب کند تا ویل و همکارش آن لحظه را با استفاده از لوازم صحنه و پروژکتور برای او بازسازی نمایند. این مضمون هم بسیار شبیه به فیلم پس از مرگ (1998) ساختۀ هیروکازو کورِدا است.

در آن فیلم افرادی که از جهان رفته بودند می توانستند یک لحظه از زندگیشان را انتخاب نمایند تا آن لحظه برای آن ها بازسازی گردد و تا ابد در آن زندگی نمایند. این مضمون در فیلم کوردا بسیار بامعنی تر، ساده تر و گرم تر از کار درآمده بود؛ و این ها چیز هایی است که در فیلم نه روز به آن مقدار وجود ندارد. اما در فیلم نه روز هم چیز های بخصوصی هست. مثلا دوک در اواخر فیلم شعری از والت ویتمن را با حالتی بسیار زیبا می خواند و این باعث می گردد که فیلم پایانی پرعاطفه، مفرح و کاملا تاثیرگذار داشته باشد.

  • کارگردان و فیلمنامه نویس: ادسون اودا (Edson Oda).
  • بازیگران: وینستون دوک (Winston Duke)، برندی پیچر (Brandy Pitcher)، اریک راماکرز (Eric Ramaekers)، بندیکت وانگ (Benedict Wong)، و دیگران.
  • امتیاز: 6.9/10

منبع: theguardian.com

منبع: فرارو
انتشار: 3 فروردین 1401 بروزرسانی: 3 فروردین 1401 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2801

به "نگاهی به فیلم نه روز (Nine Days)؛ کوشش ارواح برای متولد شدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به فیلم نه روز (Nine Days)؛ کوشش ارواح برای متولد شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید