سخنرانی قدرتمند گرتا تونبرگ در اجلاس اقلیمی سازمان ملل

به گزارش راوه بلاگ، گرتا تونبرگ، فعال محیط زیست سوئدی با حضور در اجلاس اقلیمی 2019 سازمان ملل، سخنرانی قدرتمندی داشت و رهبران جهان را به خاطر اهمال کاری در مبارزه با تغییرات اقلیمی مورد انتقاد قرار داد.

سخنرانی قدرتمند گرتا تونبرگ در اجلاس اقلیمی سازمان ملل

گرتا تونبرگ، فعال اقلیمی 16 ساله اهل سوئد در اجلاس اقلیمی سازمان ملل در روز دوشنبه (اول مهر) سخنرانی پرشوری داشت و خواهان اقدام عاجل رهبران دنیا برای توقف اثرات تغییرات اقلیمی شد. او گفت:

شما به ما جوان ها چشم امید دوخته اید. چطور جرأت می کنید؟ با وعده های پوچ تان، رویاها و کودکی مرا دزدیده اید. تازه من یکی از بچه ها خوش شانس دنیا بوده ام. مردم در رنج هستند، جان شان را از دست می دهند و کل زیست بوم در حال نابودی است.

گرتا در حالی که انفعال رهبران دنیا برای توقف تغییرات اقلیمی را مورد نکوهش قرار می داد، اشک در چشمانش جمع شد و ادامه داد:

ما در آستانه انقراض جمعی هستیم، در حالی که شما فقط از پول و داستان های افسانه ای رشد بی وقفه مالی صحبت می کنید. چطور جرأت می کنید؟

اجلاس اقدام اقلیمی 2019 روز دوشنبه در مقر سازمان ملل برگزار گردید، جایی که رهبران دنیا گرد هم آمدند تا درباره راهکارهای اساسی کاهش تغییرات اقلیمی به بحث و گفت وگو بنشینند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خطاب به نمایندگان کشورهای شرکت کننده گفت که به منظور بالابردن سطح تعهدشان نسبت به کاهش گازهای گلخانه ای و رسیدن به انتشار کربن صفر تا سال 2050 باید برنامه های واقع گرایانه و ملموسی را در پیش بگیرند. گرتا تونبرگ نیز گفت که بیش از 30 سال شواهد علمی به پیغامدهای گرمایش دائمی زمین اشاره نموده اند و سپس سیاستمدارانی که از این نتایج علمی آگاه هستند، اما هیچ اقدامی انجام نمی دهند را به باد انتقاد گرفت. او گفت:

شما می گویید که صدای ما را شنیده اید و به ضرورت این موضوع پی برده اید؛ اما با همه ناراحتی و عصبانیتم، نمی خواهم حرف تان را باور کنم؛ چراکه اگر واقعاً این شرایط را درک نموده اید و همچنان دست روی دست گذاشته اید، پس انسان های پلیدی هستید؛ موضوعی که نمی خواهم باور کنم.

گرتا تونبرگ پیش از سخنرانی در مقر سازمان ملل، در تظاهرات دنیای اقلیمی روز آدینه (29 شهریور) در نیویورک سیتی نیز شرکت کرد و در یک سخنرانی به معترضان گفت:

خانه های ما در حال سوختن است. ما هر کاری از دست مان بربیاید، انجام می دهیم تا از بحرانی ترشدن اوضاع جلوگیری کنیم.

گرتا در سخنرانی اجلاس اقلیمی سازمان ملل با اشاره به پیغام پیشین خود، به رهبران دنیا هشدار داد:

شما در انجام وظایف تان قصور می کنید؛ اما جوانان دنیا متوجه خیانت شما شده اند. همه نسل ها، شما را زیر نظر دارند و اگر انتخاب تان، نابودی ما باشد، هیچ گاه شما را نخواهیم بخشید. اجازه نمی دهیم اقدام تان بدون مجازات بماند.

منبع: کجارو / time.com
انتشار: 12 اسفند 1400 بروزرسانی: 12 اسفند 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2779

به "سخنرانی قدرتمند گرتا تونبرگ در اجلاس اقلیمی سازمان ملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنرانی قدرتمند گرتا تونبرگ در اجلاس اقلیمی سازمان ملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید