ساخت رگ های خونی مصنوعی که هزینه درمان را کاهش می دهد

به گزارش راوه بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از اسپوتنیک، محققان دانشگاه پلی تکنیک تومسک فناوری جدیدی برای ساخت رگ های خونی مصنوعی ابداع کرده اند که می تواند هزینه درمان ترمبوز سیاهرگی عمقی(DVT) را کاهش دهد.DVT به معنای تشکیل لخته خونی در دیواره داخلی یک سیاهرگ عمقی است و بیشتر سیاهرگ های اندام های تحتانی را درگیر می کند.

ساخت رگ های خونی مصنوعی که هزینه درمان را کاهش می دهد

به گفته محققان این روش موثرتر است و کیفیت بهتری نسبت به روش های دیگر دارد. علاوه بر این موارد هزینه درمان با آن نیز 2 بار کمتر از روش های دیگر است.

در حال حاضر برای درمان ترومبوز سیاهرگی عمقی به رگ های مصنوعی نیاز است. اگر نتوان قابلیت رگ ها را به وسیله روش های پزشکی یا جراحی به حالت اولیه بازگرداند، باید قسمتی از رگ که دچار اختلال شده را حذف کرد. در مرحله بعد به جای قسمت حذف شده یک رگ مصنوعی ساخته شده ازپلی کاپرولاکتون یا یک ماده زیستی دیگر جایگزین شود.

محققان این دانشگاه روسی برای نخستین بار پیشنهاد داده اند از روش فراوری پلی کاپرولاکتون در پلاسمای ترشحات مگنترون برای ایجاد عروق مصنوعی استفاده کنند. به گفته محققان این روش به طور همزمان دو ویژگی اصلی و کارآمد یعنی یکپارچه سازی با کیفیت مواد با بافت بدن بیمار و مقاومت بالا را ارائه می کند.

یکی از محققان این دانشگاه در این باره می گوید: مزیت اصلی روش ما آن است که سطح خارجی رگ مصنوعی آب دوست(خاصیت هیدروفیلیک) است و بنابراین سبب می شود رگ به راحتی در بدن خود را وفق دهد. از سوی دیگر سطح داخلی آن آب گریز(هیدروفوبیک) است و بنابراین خون به راحتی در آن جریان می یابد.

نتایج این پژوهش در نشریه Applied Surface Science journal منتشر شده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1322

به "ساخت رگ های خونی مصنوعی که هزینه درمان را کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت رگ های خونی مصنوعی که هزینه درمان را کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید