روشی نوین برای درمان غیر تهاجمی سرطان ارائه شد

به گزارش راوه بلاگ، محققان ژاپنی راهبردی سبز و زیست سازگار برای سنتز نانوذرات طلا با قابلیت درمان سرطان ارائه کردند، در این روش از پپتید ها برای سنتز نانوذرات استفاده شده است.

روشی نوین برای درمان غیر تهاجمی سرطان ارائه شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، دانشمندان دستورالعمل زیست سازگاری را برای سنتز نانوذرات طلا با مورفولوژی بهینه برای جذب نور نزدیک به مادون قرمز با استفاده از یک مولکول زیستی به نام پپتید B 3 طراحی نموده اند. این نانوذرات با تبدیل نور جذب شده به گرما، امکان از بین بردن سلول های سرطانی را دارند. نتایج این پروژه درک نوی از روش های درمان غیرتهاجمی سرطان ارائه می دهد که در آن با سنتز نانو پلاک های طلای مثلثی و دایره ای می توان سلول های سرطانی را نابود کرد.

در درمان سرطان، اثربخشی یک رویکرد با توانایی آن در حفظ سلول های غیرسرطانی مشخص می گردد. به عبارت ساده، هر چه آسیب به سلول های سالم بیشتر باشد، عوارض جانبی آن روش درمانی بیشتر است. یک موقعیت ایده آل جایی است که فقط سلول های سرطانی را بتوان هدف قرار داد و از بین برد.

در این راستا، درمان فوتوترمال، رویکردی که در آن سلول های سرطانی تزریق شده با نانوذرات طلا می توانند با استفاده از نور مادون قرمز نزدیک (NIR) که به شدت به وسیله نانوذرات طلا جذب می گردد، گرم و نابود شوند. این روش به نام یک راهبرد امیدوارنماینده مطرح شده است که ماهیت تهاجمی آن بسیار اندک است.

پروفسور ماسایوشی تاناکا از موسسه فناوری توکیو شرح می دهد: از آنجا که نور NIR قادر به نفوذ به بافت های زیستی است، می تواند نانوذرات طلا را در بدن فعال نموده و این نانوذرات را به عوامل گرمایش سلول در مقدار نانو تبدیل کند.

نانو صفحات طلا (AuNPls) به علت جذب کارآمد نور NIR به نام عوامل درمانی فوتوترمال بسیار مجذوب نماینده هستند. با این حال، سنتز این نانوذرات احتیاج به واکنش دهنده های سخت و شرایط بسیار سمی دارد و این فرایند را خطرناک می نماید. در یک مطالعه نو، پروفسور تاناکا و همکارانش از انگلستان (دانشگاه لیدز) و کره (دانشگاه چونگ آنگ) دستورالعمل ایمن تر و سازگار با محیط زیست برای سنتز AuNPl ارائه نموده اند که نتایج این تحقیق در نشریه ACTA Biomaterialia منتشر شده است.

محققان این پروژه از فرایندی به نام بیومینراسیون که از مولکول های زیستی برای فراوری نانوذرات فلزی با ساختار های قابل تنظیم استفاده می نمایند، برای فراوری این ساختار ها الهام گرفتند.

تاناکا از محققان این پروژه می گوید: پپتید ها یا زنجیره های کوتاه اسید های آمینه، به علت مقدار و ثبات نسبتاً کم، گزینه مجذوب نمایندهی برای این منظور هستند. با این حال، هنوز استفاده از آن ها برای فراوری نانوذرات طلا با ساختار های بهینه شده برای جذب کارآمد NIR گزارش نشده است.

پژوهشگران این پروژه با شناسایی پپتید های مناسب برای معدنی سازی AuNPls آغاز به کار کردند و پس از انتخاب بیش از 100 پپتید، تصمیم گرفتند تا پتانسیل یک پپتید به نام B 3 را برای سنتز AuNPls با ساختار قابل کنترل را آنالیز نمایند که می تواند به نام عوامل تبدیل نور به گرما باشد.

در فرآیندی که محققان ارائه کردند، یک نمک طلا به نام HAuCl 4، همراه با پپتید B 3 و مشتقات آن با غلظت های مختلف در یک محلول بافر (یک محلول آبی مقاوم در برابر تغییرات pH) با pH خنثی قرار دادند و نانوذراتی به صورت مثلثی و دایره ای سنتز شد.

این تیم سپس اثر AuNPls را روی سلول های سرطانی کشت شده در شرایط پرتودهی را آزمایش کردند و آن ها را برای نشان دادن اثرات درمانی مطلوب مورد مطالعه قرار دادند.

تاناکا با هیجان گفت: این یافته ها نه تنها یک روش ساده و سبز برای AuNPls فراهم می نماید بلکه دیدگاه های تازه ای در تنظیم سنتز نانوذرات مبتنی بر پپتید ها ارائه می دهد. این کار می تواند در های نوی را برای سنتز غیرسمی عوامل درمانی نانوذرات باز کند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2535

به "روشی نوین برای درمان غیر تهاجمی سرطان ارائه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روشی نوین برای درمان غیر تهاجمی سرطان ارائه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید