راهنمای ثبت اطلاعات در سامانه املاک

به گزارش راوه بلاگ، از سال جاری به بعد، خانه هایی که 120 روز معادل 4 ماه در سال خالی باشند، مشمول قانون پرداخت مالیات بر خانه های خالی می شوند و باید مبالغ کلانی به عنوان مالیات به دولت بپردازند.

راهنمای ثبت اطلاعات در سامانه املاک

به گزارش خبرنگاران، وزارت راه و شهرسازی می گوید تا به امروز یک میلیون و 300 هزار خانه خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده و این سازمان نیز وعده داده است طبق قانون، فاز اول تنبیه مالیاتی این خانه ها، از ابتدای پنجمین ماه از سال 1400 شروع گردد.

اطلاعات واحدهای مسکونی مشمول قانون مالیات بر خانه های خالی به وسیله تجمیع داده های موجود در بانک های اطلاعاتی حوزه مسکن و ثبت اسناد، شهرداری ها و سازمان های آب و برق و…پایش و استخراج می گردد اما همان گونه که در متن قانون نیز تصریح شده، وزارت راه و شهرسازی در کوشش است تا آخرین حلقه از زنجیر اطلاعات بازار مسکن را به وسیله خوداظهاری اطلاعات ملکی در سامانه ملی املاک و اسکان تکمیل کند.

مهلت 2 ماهه خوداظهاری املاک

وزارت راه و شهرسازی در چندین نوبت فراخوان پیامکی و رسانه ای، به همه مالکان و سرپرستان خانوار 2 ماه مهلت داده است تا از 19 فروردین برای ثبت اطلاعات املاک و محل سکونت خود اقدام نمایند.

وزیر راه و شهرسازی می گوید: بانک اطلاعاتی این وزارتخانه کامل است و اگر خوداظهاری انجام نگردد نیز معین است که هر فرد چه تعداد املاک در اختیار دارد؛ اما این فراخوان طبق الزام قانون و برای تایید دریافت از مردم انجام می گردد. مهلت 2 ماهه برای خوداظهاری اطلاعاتی ملی در سامانه ملی املاک و اسکان کشور از پنجشنبه هفته جاری شروع می گردد و لازم است همه مالکان و سرپرستان خانوار (اعم از مالک یا مستاجر)، املاک تحت تملک و محل اقامت خانوار خود را با مراجعه به این سامانه به نشانی amlak.mrud.ir ثبت نمایند.

محمد اسلامی با اشاره به این مهلت دوماهه، می گوید: داشتن مسکن برای زندگی و همچنین یک اقامتگاه در شهر دیگر برای هر سرپرست خانوار مجاز است؛ اما افزون بر آن، مشمول مالیات مضاعف خواهد شد. او هدف اصلی طرح مالیات بر خانه های خالی را در این نکته می داند که مالکان خانه های خالی یا واحد خود را به بازار اجاره بیاورند یا با فروش آن، برای سرمایه گذاری به بخش های دیگر مانند سایر بازارها منتقل نمایند؛ به گونه ای که درنهایت سرمایه گذاری در بخش مسکن، صرفا به سمت فراوری برود. اسلامی در خصوص کسانی که واحد مسکونی خالی زیادی دارند نیز می گوید: درصورت عرضه این واحدها به بازار، وزارت راه و شهرسازی آمادگی دارد در مقابل آن، زمین مرغوب شهری برای ساخت وساز اختصاص دهد. البته او جزئیات بیشتری از این طرح تشویقی ارائه نداده است.

راهنمای ثبت اطلاعات در سامانه املاک

سامانه ملی املاک و اسکان کشور برای دریافت خوداظهاری اطلاعات ملکی و اقامتی اشخاص راه اندازی شده و برای ورود به این سامانه باید شماره تلفن همراه مالک با کدملی دارنده ملک و صاحب سیم کارت مطابقت داشته باشد. همچنین مستاجران نیز باید با استفاده از سیم کارت به نام خود وارد این سامانه شوند و اطلاعات محل اقامت خود را ثبت نمایند.

البته سامانه املاک و اسکان با اتکا به بانک اطلاعاتی وزارت راه و شهرسازی، پس از درج کدملی فرد، لیست املاک متعلق به او را نمایش می دهد؛ اما احتمال نمایش املاک واگذار یا فروخته شده و حتی تکراری نیز در این سامانه وجود دارد که کاربر می تواند با انتخاب گزینه های موجود، این اطلاعات را اصلاح کند.

مستاجران نیز برای ثبت اطلاعات محل اقامت به معینات اصلی ملک نظیر متراژ دقیق، کد نوسازی ملک، کد ملی و شماره تلفن همراه مالک احتیاج دارند که بخشی از آنها در اجاره نامه رسمی نوشته شده و مابقی به وسیله سند، قبض عوارض سالانه ملک یا با سوال از مالک قابل دریافت است.

در سامانه ملی املاک و اسکان، انتخاب کاربری ملک اعم از مسکونی، تجاری و اداری نیز به اظهارنماینده واگذار شده است و باید مطابق با عنوان ملک در سند اصلی ثبت گردد. در بخش دیگری، اگر مالک در واحد مسکونی تحت تملک خود سکونت نداشته باشد، باید گزینه شخص دیگری در آن ساکن است را انتخاب نموده و معینات ساکنان ملک را در سامانه درج کند. همچنین اگر فردی، املاکی دارد که در لیست ارائه شده از سوی سامانه درج نشده، باید با انتخاب گزینه افزودن ملک جدید، معینات آن را ثبت کند.

حساب سرانگشتی مالیات خانه های خالی

مجلس یازدهم وقتی طرح اصلاح ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم را با هدف نظام مند کردن مالیات ستانی از خانه های خالی و کارآمد کردن این ابزار ارائه داد، پیشنهاد کرد خانه های خالی در ماه اول دو برابر اجاره ماهانه مشمول مالیات شوند و این مبلغ به صورت پلکانی در سال دوم و سوم نیز هر بار دوبرابر گردد اما در متن نهایی این طرح که به تایید شورای نگهبان نیز رسید، فرمول مالیات ستانی با تغییراتی روبرو شد که البته از نظر مبلغ و رقم تغییر چندانی با نظر اولیه مجلس ندارد اما با اما و اگر کمتری قابل اجراست.

در متن نهایی اصلاحیه ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم آمده است: واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از صد هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور به عنوان واحد خالی شناسایی می شوند (یعنی بیش از 120 روز خالی بمانند) به ازای هر ماه خالی ماندن، در سال اول معادل 6 برابر مالیات متعلقه به اجاره ملک، در سال دوم 12 برابر و در سال سوم معادل 18 برابر مالیات متعلقه به اجاره آن مشمول پرداخت خواهند شد. در این شرایط با توجه به جدول معین ضرایب مالیاتی درآمد اجاره، ابتدای مالیات متعلقه به اجاره هر ملک (با کسری 25 درصد از درآمد بابت هزینه ها و استهلاکات و تعهدات مالک نسبت به مورد اجاره) معین می گردد و پس از آن به ازای زمان خالی بودن ملک و بر اساس ضرایب 6، 12 و 18 برابری مورداشاره در قانون مشمول پرداخت مالیات خواهند شد.

معافیتی برای خانه خالی وجود ندارد

در خصوص مالیات بر خانه های خالی ذکر این نکته لازم است که طبق قانون جدید، معافیت های قبلی برای درآمد اجاره، شامل حال خانه های خالی نخواهد شد و مالکانی که بدون عذر قانونی، املاک خود را به بازار عرضه ننمایند باید ضمن محرومیت از درآمد معمول اجاره بها، مبالغ کلانی نیز به عنوان مالیات بپردازند؛ مبالغی که در سال اول نزدیک به دوبرابر کل درآمد اجاره ملک است و در سال های بعدی به چندین برابر خواهد رسید. نکته قابل توجه این است که بر اساس تبصره 11 ماده 53 قانون مالیات های مستقیم، درآمد اجاره اشخاص در تهران تا 150 مترمربع زیربنای مفید و در سایر نقاط شهری تا 200 مترمربع زیربنای مفید معاف از مالیات است اما در اصلاحیه ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم، این معافیت برای خانه های خالی حذف شده و مالکان این خانه ها باید در ازای خالی نگه داشتن هر میزان از املاک خود، مالیات متعلقه را تمام و کمال بپردازند.

مبنای مالیات خانه های خالی

برای محاسبه مالیات بر درآمد اجاره، جمع 12 ماه اجاره ملک منهای 25 درصد (بابت هزینه استهلاک و…) مبنا خواهد بود. چنانچه تمام یا بخشی از اجاره ملک به وسیله رهن پرداخت شده باشد، برای معین مبلغ اجاره ماهانه این ملک، مبلغ رهن طبق سود بانکی مصوب به اجاره نقدی تبدیل می گردد و پس از کسر 25درصد بابت هزینه استهلاک و… مبنای معین مالیات قرار می گیرد. در این شرایط چنانچه رهن یک ملک استیجاری، مبلغ 100 میلیون تومان باشد، اجاره سالانه آن معادل 15 میلیون تومان مدنظر قرار خواهد گرفت و چنانچه این ملک اجاره ماهانه یک میلیون تومان نیز داشته باشد، جمع کل درآمد اجاره آن به 27 میلیون تومان خواهد رسید. از سوی دیگر درآمد اجاره به صورت پلکانی مشمول مالیات خواهد شد و این ضرایب پیکانی برای معین مالیات بر خانه های خالی نیز استفاده می گردد.

طبق دستورالعمل های سازمان امور مالیاتی، درآمد سالانه حاصل از اجاره، تا سقف 3میلیون تومان مشمول مالیات 15 درصدی خواهد شد و مالیات درآمد مازاد بر آن تا سقف 10میلیون تومان با ضریب 20درصد محاسبه خواهد شد. بر اساس جداول سازمان امور مالیاتی، درآمد سالانه اجاره مازاد بر 10 میلیون تومان تا سقف 25 میلیون تومان با نرخ 25 درصد و مازاد آن تا سقف 100 میلیون تومان با نرخ 30 درصد مشمول مالیات می گردد و ضریب معین مالیات درآمدهای اجاره بالای 100 میلیون تومان در سال نیز 35 درصد معین شده است.

مالیات یک خانه خالی چند؟

با توجه به ماده 53 قانون مالیات های مستقیم، درآمد مشمول مالیات املاکی که به اجاره واگذار می گردد عبارت است از کل مال الاجاره، اعم از نقدی و غیرنقدی که پس از کسر 25 درصد به عنوان هزینه استهلاک، نگهداری و… از دریافت نماینده درآمد اجاره دریافت خواهد شد. براساس قانون، کسی که یک واحد استیجاری کمتر از 150 مترمربع داشته و آن را به بازار اجاره عرضه کند از مالیات بر اجاره معاف است اما اگر همین واحد بیش از 4 ماه بدون عذر موجه خالی نگه داشته گردد، مالیات سنگینی به آن تعلق خواهد گرفت. به عنوان مثال اگر مجموع درآمد اجاره این واحد استیجاری در شهر تهران 100 میلیون تومان در سال باشد، طبق قانون پس از کسر 25 درصد هزینه استهلاک و…، 75 میلیون تومان از این درآمد به صورت پلکانی و براساس جدول مربوط به نرخ ها، مشمول مالیات بر اجاره می گردد که مبلغ آن به 20 میلیون و 600 هزار تومان می رسد. البته اگر این واحد دارای مستاجر باشد، مالک از پرداخت این مالیات معاف است اما چنانچه بدون دلیل محکمه پسند، این واحد بیش از 4 ماه خالی بماند، در سال اول باید 6 برابر مالیات تعلق گرفته به اجاره یعنی رقم 123 میلیون و 600 هزار تومان، در سال دوم 12 برابر یعنی 247 میلیون و 200 هزار تومان و در سال سوم 18برابر یعنی 370 میلیون و 800 هزار تومان مالیات بپردازد.

منبع: همشهری آنلاین

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2211

به "راهنمای ثبت اطلاعات در سامانه املاک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای ثبت اطلاعات در سامانه املاک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید