خبرنگاران وزیر نیرو: افزایش 13درصدی بارش ها در سال آبی جاری

به گزارش راوه بلاگ، تهران - خبرنگاران - وزیر نیرو گفت: مجموع بارش های کشور با گذشت نیمی از سال آبی جاری افزون بر 190 میلیمتر بوده که در مقایسه با متوسط بلندمدت حدود 13درصد بیشتر است.

خبرنگاران وزیر نیرو: افزایش 13درصدی بارش ها در سال آبی جاری

به گزارش روز دوشنبه وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در جمع خبرنگاران افزود: در مقایسه با پارسال هم که سال بسیار پربارشی در پنج دهه اخیر بود، بارش های امسال هفت درصد کمتر بود.

وی یادآوری کرد: سال آبی 99-98 را در مهر ماه 98 به اتکای پیش بینی هایی که در سازمان هواشناسی انجام داده بودند، آغاز کردیم؛ به این معنا که پاییز در شرایط نرمال و کمی بیش از نرمال و زمستان در شرایط نرمال و کمی کمتر از نرمال از حیث بارش ها محسوب شد.

حجم خالی 40 درصدی مخازن سدها

اردکانیان افزود: امسال با درس هایی که از سیلاب ابتدای سال داشتیم و شرایط زمستان گذشته سعی کردیم مدیریت مخازن را به شکل دقیق و مناسب با همکاری نزدیک همه دستگاه های همکار در استان ها انجام دهیم. در زمان حاضر از حدود 50 میلیارد متر مکعب حجم مخازن 40 درصد خالی است و آمادگی کافی را در سطح کشور برای دریافت سیلاب های بهاره داریم.

وی با بیان اینکه طبق پیش بینی سازمان هواشناسی در دو، سه هفته پیش رو، بارش های قابل ملاحظه ای در نقاط مختلف خواهیم داشت، گفت: البته همکاران من در ستاد فرماندهی مدیریت سیلاب از چند هفته پیش تدارک لازم را دیده اند، شرایط همه رودخانه ها و مخازن به طور دقیق پایش و دستورالعمل ها به شرکت های استانی ابلاغ شده و استانداران در جریان قرار دارند.

وزیر نیرو شرح داد: با مراقبتی که به عمل خواهد آمد و همکاری مردم بویژه در حاشیه رودخانه ها سعی می شود حداکثر استفاده مثبت را از بارش ها ببریم و با خسارات روبرو نشویم.

وی گفت: این مستلزم شتاب بیشتر در پاکسازی ها و ایمن سازی ها در برخی رودخانه هاست؛ به عنوان نمونه، پیش بینی می شود در صورت تشدید سیلاب ها، در پایین دست رودخانه های دز و کرخه خروجی را باید افزایش دهیم که شاید تا دو برابر حجم خروجی فعلی بشود.

وزیر نیرو گفت: این به معنای در معرض سیلاب قرار دریافت پهنه بیشتری است که در این ارتباط اطلاع رسانی لازم انجام شده و با هوشکمک و آمادگی سعی می شود در مجموع به گونه ای باشد که با خسارت روبرو نشویم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص پیش بینی بارش 90 میلی متری در حوضه آبریز دز، گفت: عدد بارش به تنهایی معین کننده شدت و ضعف سیلاب نیست که با لحاظ کردن تمام پارامترها می توان روان یا جریان آب سطحی ناشی از بارش را محاسبه کرد.

اردکانیان افزود: طبق پیش بینی ها، در اثر بارش های پیش رو ورودی به مخازن کرخه و دز افزایش می یابد که در اثر آن، برای داشتن حجم مناسبی از آب در این مخازن با هدف مدیریت یا تسکین سیل، ممکن است به ناچار خروجی مخازن افزایش یابد.

وی گفت: این، یک کار دقیق مطابق برنامه است و اطلاعات لازم، به موقع به پایین دست داده شده است.

وزیر نیرو گفت: در استان لرستان پیروز شدیم حجم قابل توجهی از روان آب ها و سیلاب ها را بدون روبرو شدن با خسارتی، در رودخانه کشکان عبور دهیم.

وی با اشاره به نقش دو عامل سرعت در مهندسی رودخانه و ساخت کناره بندی ها و همراهی و همکاری مردم از فاصله دریافت های ضروری در این پیروزیت، گفت: امید است در حوضه های کرخه و دز هم این همکاری باشد و دستگاه های مسئول در استان بتوانند وظایف خود را به موقع و به خوبی انجام دهند.

اردکانیان درباره فرونشست دشت ها هم گفت: بارش ها و سیلاب ها به تنهایی در این مسئله دخیل نبودند، هر چند موجب نفوذ مناسب جریان آب به لایه های زیرین شده اند که موجب کاهش فرونشست می شود، اما اجرای طرح هایی که مانع از برداشت آب از سفره های آب زیرزمینی می شود هم نقش معین کننده ای دارد که از جمله این طرح ها وارد مدار شدن تصفیه خانه هفتم جنوب شرق تهران بود.

وی افزود: با بهره برداری این تصفیه خانه، تامین آب شرب حدود دو میلیون نفر در مناطق مختلف تهران و برخی شهرستان های استان تهران از این پس از سد ماملو صورت می گیرد.

اردکانیان گفت: علاوه بر این که آب با کیفیت تری در اختیار مردم برای شرب قرار می گیرد مانع از برداشت آب از چاه ها می شود و این به کاهش فرونشست کمک می کند.

وی درباره تداوم اجرای طرح باروری ابرها هم گفت: این طرح در کشور با توجه به مقیاس جهانی برای رسیدن به درصد اثربخشی آن در مرحله مطالعاتی واقع شده است. شاید لازم است 15 تا 20 سال آمار داشته باشیم تا به استناد آن بتوانیم با دقت و اطمینان در خصوص تاثیر این طرح صحبت کنیم.

وی افزود: وقتی طرح در این مرحله است انجام آن ارتباط مستقیمی با ترسالی و خشکسالی پیدا نمی کند و مانند هر طرح مطالعاتی دیگری باید تداوم داشته باشد.

وزیر نیرو با بیان این که طرح باروری ابرها به صورت محدود امسال اجرا شده گفت: امید است فرایند آن متوقف نشود تا بتوان به عنوان یک شیوه در کشور با آمار و اطلاعات دقیق و قابل اتکا اجرایی شود.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: ایرنا
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 548

به "خبرنگاران وزیر نیرو: افزایش 13درصدی بارش ها در سال آبی جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران وزیر نیرو: افزایش 13درصدی بارش ها در سال آبی جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید