تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی با دستگاه ضدعفونی کننده ایران ساخت از آلودگی عاری شد

به گزارش راوه بلاگ، دستگاه استریلایزر با گاز اتیلن اکساید به فرآیند از بین بردن میکروب ها و استریل سازی موادی را که نمی توان در آن ها از حرارت استفاده کرد سهولت بخشید.

تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی با دستگاه ضدعفونی کننده ایران ساخت از آلودگی عاری شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، دستگاه استریلایزر با گاز اتیلن اکساید در فرآیند عاری سازی تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، کاربرد دارد؛ معمولا شرکت های تولید کننده محصولات پزشکی یکبار مصرف، بعد از اتمام فرآیند تولید و بسته بندی نیاز به استریل محصولات دارند. این استریل باید در دمای پائین صورت پذیرد تا جلوی تخریب لوازم و بسته بندی ها گرفته شود.

انجام فرآیند استریل با دستگاه های اتوکلاو که از طریق بخار آب در درجه حرارت حدود 150 درجه سانتیگرد و وکیوم انجام می شود برای اینکار میسر نیست. بدین منظور در فرآیند استریل از گاز اتیلن اکساید استفاده می شود.

فواید اتیلن اکساید

اتیلن اکساید گازی بی رنگ با بویی شیرین، آتشزا وخورنده بوده و سیلندر آن تحت فشار است. کپسول اتیلن اکساید باید دور از گرما و جرقه باشد. با توجه به شرایط فوق در هنگام استفاده از گاز فوق رعایت موارد ایمنی و همچنین نوع تجهیزات مورد استفاده بسیار مهم است.

این محصول دانش بنیان در میزان های 2 تا 24 متر مکعب به همراه مجموعه ای از تجهیزات دیگر مانند موتور وکیوم، مبدل گاز اتیلن اکساید به بخارو یا وپرایزر، گرم کننده و بویلر های تولید اّب گرم و چرخش آب، بویلر تولید بخار آب و همچنین سیستم کنترل و مانیتورینگ تمام اتوماتیک ایران ساخت شده است.

همچنین سایر تجهیزات مانند حسگر های رطوبت، سنسور دما، سنسور وکیوم و یا خلاء و سیستم توزین و یا لودسل عملیات مربوط به استریل محصولات مختلف را انجام می دهند.

استریل انواع محصولات پزشکی یکبار مصرفی و انواع لوازم آزمایشگاهی

سیستم های استریل با گاز اتیلن اکساید به دلیل نفوذ پذیری بسیار زیاد گاز اتیلن اکساید و همچنین دارا بودن توانایی از بین بردن باکتری ها، قارچ ها و کپک ها، برای استریل کردن موادی که نمی توان آن ها را با استفاده از حرارت استریلیزه کرد، کاربرد فراوانی دارد.

این گاز به منظور استریل انواع محصولات پزشکی یکبار مصرفی و انواع لوازم آزمایشگاهی مانند: باند و گاز استریل، لباس یکبار مصرف پزشکی، شان و گان جراحی، نخ جراحی (نخ بخیه)، نخ و سوزن جراحی، سوند معده، سرنگ یکبار مصرف و .. سایر محصولات یکبار مصرف پزشکی کاربرد دارد.

همچنین برای استریل کتب و اسناد قدیمی و خطی می توان از این تجهیز ایران ساخت استفاده کرد.

اشتغال زایی و تامین نیاز سالانه

چند کشور اروپائی و آمریکا و چین عمده ترین کشور های تولیدکننده دستگا ه های استریلایزر با گاز اتیلن اکساید هستند. قیمت تمام شده دستگاه های تولیدی شرکت پارساکارا حدود 25 درصد قیمت محصولات مشابه اروپائی و 50 درصد محصول مشابه چینی است.

به ازای تولید هر دستگاه استریلایزر، برای 3 نفر اشتغال مستقیم و 5 نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد می شود و توانائی اشتغال حداقل 30 نفر به صورت مستقیم فراهم است. میزان نیاز سالانه کشور به این محصول حدود 30 دستگاه برآورد می شود.

این محصول دانش بنیان از طریق شرکت دانش بنیان پارسا کارا تولید شده، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به تجاری سازی رسیده و توانسته است بخشی از نیاز صنعت سلامت کشور را تامین کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2838

به "تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی با دستگاه ضدعفونی کننده ایران ساخت از آلودگی عاری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی با دستگاه ضدعفونی کننده ایران ساخت از آلودگی عاری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید