ایران نیازمند انسجام ملی است

به گزارش راوه بلاگ، تهران (پانا) - معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به چالش ها و ابرچالش های پیش روی کشور گفت مهمترین راه چاره برای مقابله با این چالش ها و عبور از بحران های پیش رو انسجام و همبستگی داخلی است.

ایران نیازمند انسجام ملی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری صبح امروز (شنبه) در مرنام اختتامیه چهارمین جشنواره ملی زن و علم(جایزه مریم میرزاخانی) با اشاره به مسائل و مسائلی نظیر خشکسالی و کمبود آب، شیوع بیماری کرونا و تحریم های ظالمانه آمریکا گفت: دعوت رییس جمهوری منتخب و رییس نو قوه قضاییه از جریان های سیاسی برای ارائه پیشنهاد و راه چاره به منظور عبور از بحران های پیش روی کشور اقدام پسندیده ای است. ما در این شرایط نیاز به گفتگو، افزایش همدلی و به رسمیت شناختن نخبگان و سرمایه های فکری کشور داریم تا بتوانیم از همه ظرفیت ها برای حل مسائل مردم استفاده کنیم.

وی گفت: اینکه سران سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه از یک جریان سیاسی هستند و نهادهای حاضر هم نوعا از آنها حمایت می کنند و از همان جریان هستند می تواند به حل مسائل کشور کمک کند اما آنچه مهمتر از همه اینهاست همراهی و همدلی مردم است تا دولت با پشتوانه همه مردم و برنامه ریزی عالمانه بتواند مسائل را حل و فصل کند.

جهانگیری شرح داد: اگر نتوانیم به موقع با مسائل و چالش ها مقابله کنیم آنها به مسائل پیچیده ای تبدیل می شوند. امروز موضوع آب یکی از بزرگترین مسائل کشور است به طوری که وقتی شایعه انتقال آب از جایی به جای دیگر منتشر می شود فورا به مسئله سیاسی و امنیتی تبدیل می شود.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: زمانی که برخی هشدار می دادند که باید برداشت از آبهای زیرزمینی را محدود کنیم، عده ای دیگر می گفتند در برداشت از آبها نباید بخل داشت. بگذارید سطح زیرکشت محصولات کشاورزی بیشتر شود اما امروز شاهد هستیم که دشتهای کشور دچار برون نشست شده اند و حتی در تامین آب شرب مردم با مشکل روبرو شده ایم. این واقعیت نشان می دهد که باید به هشدارهای دانشمندان و دلسوزان در عرصه های مختلف توجه جدی تری نشان داد.

وی با اشاره به موضوع تحریم های آمریکا و پیروزی راهبرد مقاومت حداکثری ملت صبور ایران در برابر سیاست فشار حداکثری آمریکا گفت: مقامات آمریکایی هم در دولت قبل و هم در دولت فعلی این شکست را قبول کرده اند. باید با مسائل مربوط به تحریم، مدبرانه و دلسوزانه برخورد شود تا مسائل سریعتر از پیش روی دولت و ملت برداشته شود.

جهانگیری پیامدهای منفی کرونا به ویژه در حوزه اشتغال را یادآور شد و اضافه کرد: تنها در بخش خدمات کشور یک میلیون نفر اشتغال از دست رفت، باید به سرعت این مسائل کمرنگ شده و آثار منفی آن به حداقل برسد.

معاون اول رئیس جمهوری خشکسالی و آثار منفی آن در حوزه های مختلف را خاطرنشان ساخت و گفت: 12 هزار مگاوات برق کشور از طریق نیروگاه های برق آبی تامین می شد که امروز به دو تا سه هزار مگاوات رسیده است و خیلی ها با توجه به پیش بینی ها درباره کاهش نزولات جوی در پاییز سال جاری پیشنهاد می کنند که باید آب پشت سدها را برای مصرف شرب مردم در گوشه و کنار کشور نگه داشت.

وی در ابتدای سخنان خود ضمن قدردانی از برگزارکنندگان جشنواره ملی زن و علم، گفت: دانشگاهیان در سالهای گذشته همراهان مهمی برای مسئولان کشور در گره گشایی از مسائل پیش روی دولت و مسئولان بوده اند به طوری که در ابتدای تحریم های آمریکا با تعدادی از روسای دانشگاه ها مسائل را درمیان گذاشتم و بلافاصله کارگروه هایی در دانشگاه ها تشکیل شد و برای هر یک از دغدغه ها در حوزه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی راه چاره و پیشنهاد به دولت ارائه شد و بنده این پیشنهادات را به وزارتخانه های ذیربط و کمیسیون های دولت ارجاع دادم تا برای عبور از تحریم ها از آنها استفاده شود.

جهانگیری تاکید کرد: دانشگاه کانون زنده و حیات بخش و دارای راه چاره برای حل مسائل است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد زیرا توسعه علم و فناوری از مهمترین جهت گیری های کشور است. ایران به توسعه نمی رسد مگر آنکه به توسعه علمی دست یابد و توسعه علمی و فناوری محقق نمی شود مگر اینکه به دانشگاه ها اهتمام ویژه ای شود.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به تلاش دولت برای رفع نیازهای دانشگاهیان به ویژه در حوزه ارزی، گفت: دولت با همه مضیقه ها تلاش کرد بودجه لازم برای تحقیقات و حمایت از دانشگاهیان را به طور کامل اختصاص دهد اما ما می دانیم که این اقدام در برابر مسائل و کمبودها بسیار ناچیز است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بزرگداشت و الگوسازی برای شخصیت های علمی در حوزه های مختلف را سنتی نیکو و ارزشمند خواند و با اشاره به بزرگداشت پروفسور مریم میرزاخانی گفت: پروفسور مریم میرزاخانی دانشمندی بزرگ در سطح علمی و بین المللی بود، به لحاظ رفتار و اخلاق انسانی در عمر کوتاه پربرکت خود، شاخص به حساب می آمد و به نام یک زن با فهم مسائل جهان پیرامونی خود برآورده های جهانی و علمی اضافه کرد. بنابراین لازم بود که برای ایشان مرنام بزرگداشت برگزار شود.

جهانگیری با اشاره به اینکه زنان کشور در همه حوزه ها پیروز عمل کرده اند به تمام کسانی که مفتخر به دریافت جایزه شده اند تبریک گفت و اضافه کرد: اطمینان دارم که زنان کشور می توانند در همه حوزه های علمی، ورزشی و کارآفرینی به الگو مبدل شوند.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اعطای جایزه کارآفرینی به یک زن در این مرنام، گفت: کارآفرینی کاری با ریسک بالاست که شجاعت ویژه ای در تصمیم گیری ها می طلبد و زنان برجسته کشور در سطح شرکت های دانش بنیان و کارآفرین دستاوردهای برجسته ای داشتند.

وی با بیان اینکه امروز 25 درصد مدیریت کشور در دست زنان است و 30 درصد اساتید و هیات علمی دانشگاه ها را زنان تشکیل می دهد، گفت: به نام مدیری که ناظر بر عملکرد مدیران ارشد کشور هستم شهادت می دهم زنان در حوزه هایی که مسئولیت قبول کردند، خوش درخشیدند. امروز ما معاون وزیر و سفیر زن داریم که در ماموریت های خود کارنامه مثبتی به ثبت رسانده اند.

جهانگیری اضافه کرد: پرفسور میرزاخانی در حوزه ریاضیات کار می کرد اما به اعتبار نقش ایشان روز تولدشان بنام روز زن و ریاضی در جهان نامگذاری شد. او حس وطن پرستی و تعلق به سرزمین بالایی داشت و می خواست که فرزندش شناسنامه ایرانی داشته باشد به خاطر این درخواست، دولت و مجلس قانونی تصویب کردند که فرزندان مادران ایرانی بتوانند تابعیت ایرانی بگیرند. این قانون باعث شد که بسکمک از افراد محروم جامعه بتوانند برای فرزندانشان شناسنامه ایرانی بگیرند و تابعیت ایرانی داشته باشند.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه در شرایط سخت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور برگزاری این بزرگداشت ها امید به آینده و اعتماد افراد را به خود و جامعه افزایش می دهد شرح داد: چهره های سرشناس و الگو باعث می شود مردم به این نتیجه برسند که در مسائل هم می توان به قله ها دست یافت.

وی گفت: وقتی یک نابغه و نخبه به دلیل بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت انگیزه هایی در جامعه به وجود آمد و خیرینی به میدان آمدند تا با سرمایه گذاری در منطقه ها محروم یا مراکز درمانی کمک کنند تا نخبگان شناسایی شده یا بیماری های خاص از میان برود تا از فرزندان کشور حمایت و حفاظت شود.

جهانگیری در پایان اضافه کرد: نباید از نقش پدران، مادران، همسران و فرزندان سرآمدان و دانشمندان کشور غفلت کرد. برخی از آنها حاضر نشدند که کمترین امتیازی از قبل فرزندان خود بدست آورند بلکه آن را به فرصتی برای کشور تبدیل کردند.

در این مرنام که وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده حضور داشتند به 25 نفر از برگزیدگان لوح و تندیس اهدا شد. همچنین معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده لوح تقدیری به اسحاق جهانگیری به خاطر حمایت از فرصت ها و طرح های مربوط به زنان در دولت دوازدهم اهدا کرد.

غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به میزان مشارکت دختران در کنکور سال جاری و افزایش اساتید زن دانشگاه ها به 30 درصد گفت: حضور و فعالیت زنان کشور مایه افتخار و مباهات است و باید تلاش کنیم این فضا بیش از پیش فراهم شود.

ابتکار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواه هم با اشاره به طرح های اجرا شده برای توانمندسازی زنان کشور گفت: مدیریت زنان در عرصه های مختلف راهگشا بوده و امروز در حوزه علم و فناوری هم کارنامه درخشانی از آنها به جای مانده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 مرداد 1400 بروزرسانی: 7 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2522

به "ایران نیازمند انسجام ملی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران نیازمند انسجام ملی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید