ساختمان های سبز چگونه زمین را نجات می دهند؟

به گزارش راوه بلاگ، ساختمان های سبز، مزایای زیست محیطی قابل توجهی دارند و شاید بتوانند یک راهکار کارآمد برای حفظ زمین باشند.

ساختمان های سبز چگونه زمین را نجات می دهند؟

به گزارش خبرنگاران، ساختمان سبز ساختمانی است که در طراحی، ساخت یا بهره برداری، اثرات منفی را کاهش می دهد یا از بین می برد و می تواند تأثیرات مثبتی بر آب و هوا و محیط طبیعی ما داشته باشد. ساختمان های سبز، منابع طبیعی گرانبها را حفظ می نمایند و کیفیت زندگی را بهبود می بخشند.

ساختمان های سبز، ویژگی های بسکمک دارند که از میان آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • استفاده کارآمد از انرژی، آب و سایر منابع
  • استفاده از انرژی های تنوپذیر مانند انرژی خورشیدی
  • کاهش آلودگی و زباله و فراهم کردن امکان استفاده مجدد و بازیافت
  • کیفیت خوب هوای محیط داخلی
  • به کار بردن مواد غیرسمی و پایدار که استفاده از آنها اخلاقی است
  • در نظر داشتن محیط زیست در طراحی، ساخت و اجرا
  • در نظر داشتن کیفیت زندگی ساکنان
  • طراحی سازگار با محیط زیست در حال تغییر

هر ساختمانی از جمله خانه، اداره، مدرسه، بیمارستان، مرکز اجتماعی یا هر نوع ساختمان دیگری می تواند یک ساختمان سبز باشد؛ مشروط بر اینکه ویژگی های مذکور را داشته باشد.

باید توجه داشت که همه ساختمان های سبز، یکسان نیستند. کشورها و منطقه ها مختلف دارای ویژگی های گوناگونی مانند شرایط اقلیمی متمایز، فرهنگ ها و سنت های منحصربه فرد، اولویت های زیست محیطی، مالی و اجتماعی گسترده هستند که در رویکرد آنها نسبت به ساختمان سبز نقش دارند.

ساختمان های سبز، مصرف انرژی و آب را به حداقل می رسانند و بخش مهمی از برنامه توسعه پایدار شهری به شمار می فرایند که در پی مقابله با تغییرات آب و هوایی است.

داده های سازمان ملل متحد نشان می دهند که در سال 2050، حدود 68 درصد از انسان ها در شهرها زندگی خواهند کرد. این جمعیت، 78 درصد از انرژی را مصرف می نمایند و 60 درصد از گازهای گلخانه ای را فراوری می نمایند. به همین علت، سازمان ملل متحد از سال 2016 به ارائه یک دستور کار شهری نو پرداخت تا فرآیندهای شهرنشینی را توضیح دهد و شهرها را قابل سکونت، فراگیر، سالم، انعطاف پذیرتر و پایدارتر کند.

داده های سازمان ملل متحد نشان می دهند که در سال 2050، حدود 68 درصد از انسان ها در شهرها زندگی خواهند کرد. این جمعیت، 78 درصد از انرژی را مصرف می نمایند و 60 درصد از گازهای گلخانه ای را فراوری می نمایند.

با توجه به این که فناوری های نو به طور مداوم برای تکمیل شیوه های کنونی ایجاد ساختارهای سبزتر در حال توسعه هستند، ساختمان های سبز می توانند مزایای گوناگونی از محیطی گرفته تا مالی و اجتماعی را در بر بگیرند. با اتخاذ شیوه های سبزتر، می توانیم حداکثر بهره را از عملکرد زیست محیطی و مالی ببریم.

زمانی که روش های ساخت و ساز سبز با طراحی و ساخت سازگار با محیط زیست ادغام می شوند، مهم ترین مزایا را ارائه می نمایند. از میان این مزایا می توان به موارد زیر اشاره نمود.

افزایش خلاقیت و سلامتی ساکنان

بیشتر مردم در حال حاضر، مزایای صرفه جویی در انرژی ساختمان های سبز را می شناسند. این ساختمان ها علاوه بر این که از آب، انرژی و سایر منابع طبیعی کمتر استفاده می نمایند، در بعضی موارد نیز می توانند تنوع زیستی را افزایش دهند، انرژی مورد احتیاج خود را فراوری نمایند و اثر گرمای شهری را کاهش دهند. پژوهش های اخیر نشان می دهند که ساختمان های سبز می توانند سلامت و بهره وری افرادی را که در آنها زندگی یا کار می نمایند، بهبود ببخشند. در بعضی موارد، این ساختمان ها می توانند مزایایی مشابه گذراندن وقت در طبیعت داشته باشند که به ویژه برای افرادی که در آب و هوای سرد زندگی می نمایند، مفید است.

هزینه ساختمان های سبز بین پنج تا 10 درصد بیشتر از ساختمان های معمولی است. بعضی از مسئولان برنامه ریزی در این حوزه ممکن است نگران هزینه های اضافی طراحی و ساخت یک ساختمان سبز باشند اما تجزیه و تحلیل های دقیق نشان می دهند که این ساختمان ها علاوه بر افزایش اندک هزینه های ساختمان، مزایای قابل توجهی بر سلامت و تندرستی افرادی دارند که در داخل ساختمان یا در نزدیکی آن کار یا زندگی می نمایند.

صرفه جویی در انرژی

ساختمان های سبز معمولا بام های سبز، دیوارهای سبز و دکوراسیون داخلی سبز دارند یا با محیطی سبز احاطه شده اند. این ساختمان ها معمولا جلبک ها، علف ها، سبزیجات یا سایر گیاهان سبز برگی را در سطوح داخلی یا خارجی خود دارند.

پوشاندن سقف یک ساختمان با گیاهان، اندازه انرژی مصرفی را تا پنج درصد در زمستان و تا 33 درصد در تابستان کاهش می دهد که صرفه جویی در هزینه را به همراه دارد. بعلاوه با این روش، در غیاب تهویه مطبوع، نوسانات دمای داخل خانه طی روز کاهش می یابند.

شهرها معمولا دمای هوای بالاتری نسبت به منطقه ها روستایی اطراف خود دارند زیرا سطوح تیره ساختمان های آنها، پرتوهای خورشید را جذب می نمایند و گرما را انتشار می دهند. ساختمان های سبز می توانند به کاهش این اثر گرمایی در شهرها کمک نمایند.

مدل سازی رایانه ای نشان داده است که اگر هفت درصد از پشت بام شهری سبز باشد، اثر دمای تابستان را می توان تا دو درجه سلسیوس کاهش داد. بعضی از آنالیز ها نیز نشان داده اند که پوشاندن 50 درصد از سقف با گیاهان می تواند دما را به صورت قابل توجهی در تابستان کاهش دهد.

مدل سازی رایانه ای نشان داده است که اگر هفت درصد از پشت بام شهری سبز باشد، اثر دمای تابستان را می توان تا دو درجه سلسیوس کاهش داد. بعضی از آنالیز ها نیز نشان داده اند که پوشاندن 50 درصد از سقف با گیاهان می تواند دما را به صورت قابل توجهی در تابستان کاهش دهد.

این کاهش دما فواید بسکمک دارد. آنالیز ها نشان می دهند افرادی که در منطقه های با بام های سبز کار یا زندگی می نمایند، سلامت روانی بهتری دارند، پس از بیماری سریع تر بهبود می یابند و بهره وری بیشتری در محل کار دارند.

بهبود کیفیت هوا

به گفته سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا، آلودگی هوای داخل ساختمان، یکی از پنج خطر بزرگ زیست محیطی برای سلامتی عمومی است. سطوح بالای دی اکسید گوگرد، دی اکسید نیتروژن و میکروب های موجود در هوا می توانند به بروز بیماری های تنفسی جدی منجر شوند.

آنالیز پژوهشگران کانادایی که در 12 فوریه سال 2022 به چاپ رسید، نشان داد که ساختمان های سبز می توانند امکان صرفه جویی را سالانه تا 190 هزار دلار فراهم نمایند.

پژوهش دیگری نشان می دهد در اتاقی که یک سوم آن را گیاهان آپارتمانی پوشش می دهند، در مقایسه با اتاق هایی که گیاهان خانگی ندارند، هاگ ها و میکروب های کمتری وجود دارد. بعلاوه گیاهان، سطح رطوبت داخل خانه را در آب و هوای خشک افزایش می دهند و احتمال خشکی چشم، خارش و خراش گلو یا ترک خوردن لب ها را پایین می آورند.

آنالیز ها نشان می دهند که کیفیت بهتر هوای داخل ساختمان همراه با غلظت کم دی اکسید کربن و آلاینده ها و تهویه مناسب می تواند عملکرد را تا هشت درصد بهبود ببخشد.

بهبودی سریع تر بیماران

پژوهش های نو نشان داده اند که گیاهان می توانند به بهبودی سریع تر بیماران بستری شده در بیمارستان کمک نمایند.

گزارش شورای ساختمان سبز استرالیا(GBCA) نشان می دهد بیمارستان هایی که زیرساخت های سبز مانند دیوار سبز زینتی، گیاهان موجود در بالکن و درختان بزرگی در اطراف ساختمان خود دارند، کاهش میانگین اقامت را تا 8.5 درصد، تسریع زمان بهبودی را تا 15 درصد، کاهش اندازه عفونت های ثانویه را تا 11 درصد و کاهش احتیاج به داروهای مسکن را 22 درصد گزارش داده اند.

ساختمان های سبز که گیاهان را در خود جای داده اند، نه تنها به بهبود سریع تر بیماران کمک می نمایند، بلکه به پزشکان، پرستاران و سایر افرادی که در آنجا کار می نمایند، انرژی می دهند و مزایایی مانند زیبایی و کیفیت هوا را به همراه دارند.

کاهش انتشار گازهای مضر

فضاهای داخلی با دیوارهای سبز، باغ های عمودی یا گیاهان گلدانی می توانند اندازه سر و صدا را کاهش دهند و به ساکنان کمک نمایند تا روی کار خود تمرکز داشته باشند. وجود سطوح نفوذپذیر مانند خاک، سنگ، گیاهان روی سقف و حیاط ساختمان ها می تواند پژواک را کاهش دهد.

محیط های کاری سبز، تمام معیارهای مورد احتیاج برای بهبودی شرایط مردم و سیاره زمین را برآورده می نمایند. این محیط ها، سلامتی و رفاه مردم را بهبود می بخشند و بهره وری انرژی و خلاقیت را افزایش می دهند.

زیرساخت های سبز، مزایای آب و هوایی واضحی نیز دارند. پژوهش شورای ساختمان سبز استرالیا نشان داد که با افزودن دیوارها و سقف های سبز و سایر تجهیزات کم مصرف مانند لامپ های LED، پنجره های بیشتر برای افزایش اندازه نور روز و اصلاح سیستم های تهویه برای بازیابی گرما به جای دفع گرما می توان اندازه انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش داد.

پژوهش شورای ساختمان سبز استرالیا نشان داد که با افزودن دیوارها و سقف های سبز و سایر تجهیزات کم مصرف مانند لامپ های LED، پنجره های بیشتر برای افزایش اندازه نور روز و اصلاح سیستم های تهویه برای بازیابی گرما به جای دفع گرما می توان اندازه انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش داد.

کاهش اندازه هدر رفتن آب

ساختمان های سبز که به وسیله شورای ساختمان سبز هندوستان(IGBC) تایید شده اند، در مقایسه با ساختمان های معمولی هندوستان، 20 تا 30 درصد کاهش مصرف آب و 40 تا 50 درصد صرفه جویی در مصرف آب را دارند.

پژوهش ها نشان داده اند، ساختمان های سبزی که گواهینامه ستاره سبز را در استرالیا دریافت نموده اند، تا 51 درصد در مصرف آب آشامیدنی صرفه جویی می نمایند و اندازه انتشار گازهای گلخانه ای آنها تا 62 درصد نسبت به قبل کاهش می یابد.

آنالیز ها نشان می دهند ساختمان های سبز که گواهینامه ستاره سبز را در آفریقای جنوبی دریافت می نمایند، سالانه بین 20 تا 30 درصد در مصرف آب آشامیدنی صرفه جویی می نمایند و در مقایسه با استاندارد صنعت، به طور میانه بین 30 تا 40 درصد در انرژی و انتشار کربن سالانه صرفه جویی می نمایند.

ساختمان های سبز که گواهینامه موسوم به LEED را در آمریکا و سایر کشورها دریافت می نمایند، 11 درصد آب کمتر و 25 درصد انرژی کمتری نسبت به ساختمان های غیر سبز مصرف می نمایند.

محافظت از تنوع زیستی و زیست بوم ها

ساختمان سبز با استفاده کارآمد از انرژی، آب و سایر منابع، از زیست بوم ها محافظت می نماید. بعلاوه، از انرژی های تنوپذیر مانند انرژی خورشیدی استفاده می نماید. در این ساختمان ها معمولا اقداماتی برای کاهش آلودگی و ضایعات و بعلاوه استفاده مجدد و بازیافت مواد انجام می گردد. موادی که استفاده می شوند، غیر سمی، اخلاقی و پایدار هستند.

محیط زیست در طراحی، ساخت و بهره برداری مورد توجه قرار می گیرد و بدین ترتیب، امکان سازگاری با محیط در حال تغییر فراهم می گردد.

مزایای مالی

ساختمان های سبز، ارزش ملک را بالاتر می برند. اقدامات جهانی در حوزه بهره وری انرژی می توانند حدود 280 تا 410 میلیارد یورو در هزینه های انرژی صرفه جویی نمایند. ساختمان های سبز خواه نوساز خواه بازسازی شده، هفت درصد افزایش ارزش دارایی را نسبت به ساختمان های سنتی دارند.

مزایای اجتماعی

کیفیت زندگی ساکنین ساختمان های سبز در طراحی، ساخت و بهره برداری مورد توجه قرار می گیرد و سلامتی و راحتی آنها را بهبود می بخشد. آنالیز ها نشان می دهند که کیفیت بهتر هوای داخل ساختمان، بهبود عملکرد را به همراه دارد. کارکنان ادارات سبز و دارای تهویه مناسب، 101 درصد افزایش در نمرات شناختی عملکرد مغز خود ثبت می نمایند.

کارکنان ادارات سبز و دارای تهویه مناسب، 101 درصد افزایش در نمرات شناختی عملکرد مغز خود ثبت می نمایند.

ساختمان های سبز کمک گر دولت ها و شرکت های آب و برق برای ارائه آموزش و تشویق سکونت در این ساختمان ها و بهره وری انرژی هستند. بعلاوه، کلاس های رایگان، انجمن های عمومی و آموزش های فنی ارائه می شوند که می توانند فشار بر زیرساخت های محلی را به حداقل برسانند. این کار، فرصت هایی را برای خانه های کنونی فراهم می نماید تا به راحتی و با قیمت مناسب سبز شوند و به ساختمان هایی پایدار، غیر سمی، با حداقل کاربرد آب و انرژی تبدیل گردند.

اهداف ساختمان های سبز

یکی از اهداف اصلی ساختمان های سبز این است که زمین را پایدارتر نمایند اما اهداف ساختمان های سبز واقعا عمیق تر از این است. هنگامی که تصمیم به سبز شدن بگیرید، هدف شما کمک به حفظ محیط زیست بدون ایجاد اختلال در زیستگاه های طبیعی اطراف آن خواهد بود.

هنگامی که یک پروژه ساختمانی شروع می گردد و زیستگاه های طبیعی اطراف خود را مختل می نماید، در واقع می تواند تأثیری بر حیات وحش و محیط زیست داشته باشد.

حتی کوچک ترین تغییراتی که می توان آنها را انجام داد، به ارتقای سیاره زمین و تبدیل کردن آن به مکان بهتری برای زندگی همه ساکنان از گیاهان و حیوانات گرفته تا انسان ها کمک می نمایند.

با توجه به این اهداف، ساختمان سبز چیزی است که همه باید واقعا به آن توجه نمایند. اگر قصد بازسازی خانه خود را ندارید، می توانید فقط چند تغییر سبز را در خانه خود ایجاد کنید تا مطمئن شوید که به اهداف زیست محیطی خود می رسید.

معایب ساختمان های سبز

به رغم وجود چنین مزایای قابل توجهی، ساختمان های سبز می توانند با معایبی نیز همراه باشند که بعضی از آنها به توضیح زیر هستند.

محل ساخت

از آنجا که ساختمان های سبز برای کسب انرژی به خورشید وابسته هستند، باید در موقعیتی قرار بگیرند که برترین اندازه دریافت نور خورشید را داشته باشد. این امر ممکن است مستلزم قرار گرفتن ساختمان های سبز در مقابل سایر خانه های محله باشد.

دسترسی

یافتن مصالح برای ساخت چنین ساختمان هایی، به خصوص در منطقه ها شهری که حفظ محیط زیست نخستین گزینه مورد نظر مردم نیست، کاری سخت است. بنابراین حمل و نقل مصالح برای این نوع ساختمان ها می تواند هزینه زیادی نسبت به یک ساختمان استاندارد داشته باشد.

بدون ویژگی خنک نماینده هوا

ساختمان های سبز برای فراوری برق با گرما کار می نمایند؛ بنابراین برای منطقه ها گرم طراحی نشده اند. این ساختمان ها هیچ سیستم تهویه ای ندارند؛ بنابراین به دستگاه های تهویه مطبوع احتیاج خواهند داشت که موجب می گردد این ساختمان ها به چیزی جز ساختمان سازگار با محیط زیست تبدیل شوند.

زمان ساخت بلندمدت

ساختمان ها به زمان بیشتری برای طراحی و ساخت احتیاج دارند. طرح های ساختمان سبز، روش خاصی را اتخاذ می نمایند که شرایط محیطی اطراف را در نظر می گیرد.

هزینه بالای ساخت و ساز

ساخت ساختمان های سبز در حال حاضر به هزینه بیشتری نسبت به ساختمان های معمولی احتیاج دارد زیرا این ساختمان ها به مواد طبیعی زیادی وابسته هستند که ممکن است در همه زمان ها و مکان ها در دسترس نباشند.

ساختمان سبز باید ساخته گردد یا خیر؟

پس از روشن شدن مزایا و معایب ساختمان های سبز، اکنون می توان گفت که ساخت این ساختمان ها یک ایده کاربردی است که با توجه به مزایای قابل توجه آنها، در بسکمک از مکان ها و کشورها قابل اجرا است. با وجود این، با توجه به شرایط محیطی ویژه، مصالح ساختمانی و مواردی از این دست، نمی توان این ساختمان ها را به عنوان یک راهکار اساسی برای مشکل مسکن در همه مکان ها در نظر گرفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 خرداد 1401 بروزرسانی: 6 خرداد 1401 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2850

به "ساختمان های سبز چگونه زمین را نجات می دهند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساختمان های سبز چگونه زمین را نجات می دهند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید