بیانیه مهم وزارت اقتصاد درباره دارا دوم

به گزارش راوه بلاگ، در حالی که بعضی سایت های بورس از بیانیه وزارت اقتصاد برای پذیره نویسی صندوق پالایشی دارا دوم خبر می دهند اما مصاحبه رییس خصوصی سازی با سایت وزارت اقتصاد از حل نشدن مساله خبر می دهد.

بیانیه مهم وزارت اقتصاد درباره دارا دوم

پس از بحث های امروز سازمان خصوصی سازی و زیر مجموعه وزارت نفت معامله گران سهام درباره عرضه صندوق دارا دوم دچار ابهام شدند.

منظور از دارا دوم صندوق سرمایه گذاری دولتی است که متشکل از سهام متعلق به دولت در شرکت های پالایشگاهی است.

روز گذشته پس از هفته ها خاتمه برای عرضه سهام پالایشگاه ها در قالب دومین ETF دولتی،سازمان خصوصی سازی خاطرنشان کرد به دلیل آماده نبودن زیر ساخت ها از سوی وزارت نفت دارا دوم بلوکی عرضه می شود.

بعضی سایت های بورسی خبر دادند: شب گذشته وزارت اقتصاد با تکذیب شایعه توقف پذیره نویسی سهام 4 پالایشگاه در صندوق دارا دوم اعلام نموده دولت ملزم است طبق ابلاغ قانون، صندوق های دوم و سوم را پذیره نویسی کند.

به گزارش بورس پرس، خبر شبانگاهی شبکه سوم سیما از قول علیرضا صالح رئیس سازمان خصوصی سازی خاطرنشان کرد پذیره نویسی دومین صندوق ETF دولتی موسوم به دارا دوم و شامل 15 درصد از سهام پالایشگاه های اصفهان ، بندرعباس، تبریز و تهران با سقف خرید پنج میلیون تومان از اوایل شهریور انجام می شود اما حسن علایی معاون صالح و سپس سازمان خصوصی سازی ، اقدام به تکذیب خبر صدا و سیما و عدم موافقت وزارت نفت با تشکیل دومین صندوق دولتی و برنامه عرضه بلوکی سهام این 4 پالایشگاه نموده بودند.

این خبر شاخص بورس را نزولی کرد و پس از آن خصوصی سازی و نفت در قالب بیانیه و مصاحبه اقدام به موضع گیری درباره عرضه دارا دوم کردند.

وزارت نفت از واگذاری اختیار عرضه به وزارت اقتصاد سخن گفت و خصوصی سازی از منع قانونی.

خبرگزاری ها هم از اختلاف وزیران اقتصاد و نفت برای مدیریت صندوق خبر دادند.

خبر این بیانیه امید ها را برای معین تکلیف دارا دوم زیاد نموده بود اما مصاحبه رییس سازمان خصوصی سازی نشان می دهد مساله حل نشده است.

در مصاحبه بیانیه وار رییس خصوصی سازی با سایت رسمی وزارت اقتصاد آمده است:

پس از تصویب هیئت وزیران در فروردین ماه امسال مکاتبات متعددی با وزارت نفت انجام شد و طی آن درخواست معرفی مدیر صندوق از آن وزارتخانه شد با توجه به این که پس از گذشت چندین ماه از این موضوع و عدم تاسیس صندوق توسط آن وزارتخانه موضوع توسط وزیر امور مالی و دارایی در آخرین جلسه هیئت واگذاری که در اواسط مرداد ماه امسال برگزار، مطرح و اعلام شد که پیگیری های اینجانب در مورد معرفی مدیر و رئیس صندوق ETF پالایشی توسط وزارت نفت، منجر به نتیجه نشده است.و وزارت نفت اعلام نموده بود که صندوق توسط وزارت دارایی تاسیس شود حال آنکه قانونگذار این موضوع را به عهده وزارتخانه تخصصی گذاشته است . لذا در این خصوص ابتدا این موضوع که آیا می تواند موسس صندوق و مدیر صندوق وزارتخانه ای متفاوت از وزارتخانه تخصصی ذیربط باشد، در هیئت واگذاری به رای گذاشته شد که به اتفاق آرا اعضای هیئت واگذاری خاطرنشان کردند که می بایست موسس و مدیر صندوق یک دستگاه اجرایی واحد باشد.

از آن جایی که با توجه به نظر وزارت نفت عملاً ایجاد صندوق پالایشی توسط وزارت نفت منتفی شده بود، هیئت واگذاری تصمیم گرفت که به جامانده سهام دولت در پالایشگاه ها را به صورت بلوکی عرضه نماید و در صورتی که متقاضی خرید وجود نداشت کلیه سهام متعلق به دولت در پالایشگاه های تهران، بندرعباس، اصفهان و تبریز به صورت خرد و تدریجی و به صورت شناور عرضه شود.

به گفته صالح عرضه پالایشگاه های فوق الذکر هم اکنون آگهی شده است و در شرف عرضه توسط بازار سرمایه می باشد

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1314

به "بیانیه مهم وزارت اقتصاد درباره دارا دوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه مهم وزارت اقتصاد درباره دارا دوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید