بدافزارها از فیشینگ پیشی گرفتند

به گزارش راوه بلاگ، بیشترین فراوانی رخدادهای رایانه ای در هفته دوم و سوم بهمن ماه، مربوط به آلودگی به بدافزار و بات و فیشینگ سایت های خارجی بوده است.

بدافزارها از فیشینگ پیشی گرفتند

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

گزارشی از 258 مورد خدمت ارائه شده توسط مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه ای) در هفته دوم و سوم بهمن ماه (8 الی 21 بهمن ماه 1399) در گراف های زیر قابل مشاهده است. خدمات ارائه شده شامل فراوانی و نوع رخدادهای رسیدگی شده توسط مرکز، بخش های دریافت کننده این خدمات و نحوه آگاه شدن مرکز از این رخدادها است.

طبق این اطلاعات، بیشترین فراوانی رخداد به ترتیب مربوط به آلودگی به بدافزار و بات، فیشینگ سایت های خارجی، شناسایی آسیب پذیری، فیشینگ سایت های داخلی، افشای اطلاعات، دیفیس سایت، درخواست ارزیابی و درخواست مشاوره بوده است.

نحوه آگاه شدن مرکز ماهر از رخداد نیز در نمودار زیر آمده که نشان می دهد بیشترین آمار به وسیله گزارش های بین المللی به این مرکز رسیده است.

بیشترین اطلاع رسانی به وسیله منابع داخلی به ترتیب از سامانه دانا، کارشناسان مرکز ماهر، گزارش آپاها وسامانه هوشیار رسیده است.

همچنین بخش های دریافت کننده خدمات از مرکز ماهر شامل اپراتورها، بخش خصوصی، دستگاه های حاکمیتی و بانک ها و موسسات اقتصادی می گردد که تعداد دریافت این خدمات در نمودار زیر آمده است.

در نمودار بخش های حاکمیتی دریافت کننده خدمات از مرکز ماهر هم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درصدر و پس از آن وزارت آموزش و پرورش، وزارت راه و شهرسازی، وزارت فرهنگ و ارشاد، وزارت بهداشت و وزارت ورزش و جوانان قرار گرفته است.

با توجه به اهمیت پاسخگویی به رخدادهای فضای تبادل اطلاعات و ایجاد مراکز پاسخگویی به حوادث فضای مجازی که در بیشتر کشورها تحت عنوان مراکز CERT اجرا شده است، مرکز ماهر به عنوان CERT ملی ایران در سال 1387 ایجاد و در سطح ملی فعالیت گسترده ای را برای پیشگیری و مقابله با حوادث فضای تبادل اطلاعات به عهده دارد.

این مرکز در حوزه فعالیت های امداد و واکنشی موظف به رسیدگی فوری به حوادث فضای مجازی بر اساس درخواست سازمان ها است. همچنین در حوزه فعالیت های پیشگیرانه نیز این مرکز وظیفه دارد تا به ارائه هشدارها، اعلانات، مخاطرات و ضعف های سامانه ها در سطح ملی و انتشار بسته های راهنما برای مقاوم سازی سامانه ها بپردازد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2011

به "بدافزارها از فیشینگ پیشی گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدافزارها از فیشینگ پیشی گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید