ایده های جالب برای درست کردن سبزه خاکشیر

به گزارش راوه بلاگ، برای درست کردن سبزه عید از انواع بذر ها می توان استفاده کرد. یکی از این بذر ها خاکشیر است، ماده اولیه همان شربت خاکشیر که راه مبارزه با گرمازدگی در روز های گرم تابستان است. اما از این دانه پرخاصیت برای درست کردن سبزه عید هم می توان استفاده کرد.

ایده های جالب برای درست کردن سبزه خاکشیر

چطور سبزه عید درست کنیم؟ مدت کمی تا عید نوروز به جامانده و بسیاری از افراد علاوه بر تمیز کردن کمد لباس یا برق انداختن شیرآلات منزل به تهیه شیرینی خانگی برای نوروز در کنار یاد گرفتن شیوه های مدرن پذیرایی نوروز روی آورده اند و ترجیح می دهند از الان به فکر سبزه سفره هفت سین خود باشند. یکی از سبزه های زیبا و جالب که چند سالی است هوادار پیدا کرده سبزه خاکشیر است که در اینجا با طرز کاشت این سبزه برای نوروز آشنا می شوید.

برای درست کردن سبزه عید از انواع بذر ها می توان استفاده کرد. یکی از این بذر ها خاکشیر است، ماده اولیه همان شربت خاکشیر که راه مبارزه با گرمازدگی در روز های گرم تابستان است. اما از این دانه پرخاصیت برای درست کردن سبزه عید هم می توان استفاده کرد.

سبزه عید با خاکشیر

برای سبز کردن خاکشیر باید نکاتی را بدانید. دانه خاکشیر از بذر های لعابی است. به این معنی که وقتی خیس می خورد مانند چسب به هر سطحی که بخواهید می چسبد و دیگر کنده نمی گردد.

برای همین اگر دلتان یک کار عجیب و غریب برای سبزه عید می خواهد می توانید روی این دانه حساب کنید. خوبی خاکشیر این است که 5 تا 6 روز بیشتر برای سبز شدن وقت نمی خواهد پس می توانید ماجرای سبزه عیدتان را به هفته آخر اسفند بکشانید. فقط نکته اینجا است که بذر خاکشیر باید تازه باشد تا سبزه تان یکدست گردد.

طرز تهیه سبزه عید با خاکشیر

تهیه سبزه عید با خاکشیر به راحتی انجام می گیرد و می توانید آن را به شکل های مختلف تهیه نمایید و با این سبزه های زیبا و متنوع زینت بخش سفره هفت سین خود باشید. انواع مختلفی از سبزه ها را می توان با خاکشیر تهیه کرد و این مورد بیشتر بستگی به سلیقه شخصی شما در انتخاب مدل سبزه دارد.

سبز کردن سبزه خاکشیر روی کوزه سفالی

از شب قبل بذر خاکشیر را خیس کنید.

کوزه سفالی مناسبی تهیه کنید و روی آن را با پارچه تنظیف بپوشانید، سطح آن را خیس کرده و بذر های خاکشیر را که خوب لعاب داده اند با دست خیس روی کوزه سفالی بکشید.

توجه کنید که تمام سطح کوزه به صورت یکدست با خاکشیر پوشانده گردد.

سپس کوزه را پر از آب کنید. البته توجه داشته باشید که تا زمان سبز کردن خاکشیر ها باید مرتب آن را با اسپری آب دهید.

سبز کردن سبزه خاکشیر روی سطوح دیگر

در این روش نیز ابتدا خاکشیر را به مدت چند ساعت در آب خیس کنید تا لعاب دهد.

می توانید از کلاه یا هر وسیله دیگری به عنوان ماکت، بهره ببرید و سبزه متفاوت و زیبایی داشته باشید.

ابتدا روی سطح مورد نظر را با لایه نازکی از پنبه بپوشانید، سپس پارچه تنظیف را روی پنبه ها قرار دهید.

بعد از خیس نمودن آن بذر های آماده شده را به صورت یکدست روی پارچه بکشید.

برای نتیجه گیری بهتر، نایلونی که چند حفره روی آن ایجاد نموده اید را روی کار بکشید فقط توجه داشته باشید که نایلون با خاکشیر ها برخورد نکند. این سبزه را نیز با اسپری و آبپاش آبیاری نمایید.

بعد از گذشت دو یا سه روز که بذر های خاکشیر آغاز به سبز شدن کردند، نایلون را برداشته و هر روز سبزه خود را آبیاری نمایید.

کاشت سبزه دو رنگ با خاکشیر و منداب

برای درست کردن سبزه دورنگ می توانید از ترکیب بذر خاکشیر و منداب بهره ببرید. سبزه منداب قرمز رنگ است و از همین رو در کنار رنگ سبز خاکشیر جلوه زیبایی پیدا می نماید. برای درست کردن این سبزه باید بذر ها را به صورت جداگانه در آب بخیسانید. سپس می توانید هر یک از بذر ها را داخل ظرف یا روی هر سطحی که دوست دارید به صورت جداگانه طرح دهید و بریزید تا بعد از سبز شدن سبزه شما به همان شکل رشد کند.

کاشت سبزه خاکشیر در بشقاب یا گلدان

برای کاشت سبزه خاکشیر در بشقاب یا گلدان باید ابتدا بذر ها را در آب بخیسانید. این بذر ها حالتی چسبنده دارند و از همین رو بعد از خیس خوردن به هر جایی که بچسبند، دیگر کنده نمی شوند. برای این که دور تا دور بشقاب یا گلدان شما از سبزه پوشیده گردد، می توانید دور بشقاب را با جوراب زنانه نازک بپوشانید.

سپس بذر ها را دور بشقاب یا گلدان بزنید. سپس برای رشد بهتر می توانید یک نایلون پلاستیکی روی آن بکشید و منتظر جوانه زدن سبزه باشید. بعد از 3 روز نیز می توانید نایلون را بردارید و هر روز سبزه را با اسپری آبیاری کنید.

آموزش سبزه خاکشیر روی اسفنج

برای درست کردن سبزه خاکشیر روی اسفنج باید خاکشیر را برای چند ساعت تا یک روز در آب خیس کنید. به منظور اثر بخشی بهتر می توانید یک پارچه روی بذر ها قرار دهید تا بهتر خیس بخورد.

برای درست کردن سبزه عید روی اسفنج می توانید اسفنج را به هر شکلی که دوست دارید برش بزنید و حالت دهید. برای این کار بهتر است ابتدا طرح مورد نظر را روی اسفنج بکشید و بعد آن را با چاقو و قیچی برش دهید. در نهایت نیز بذر های خیس خورده را روی اسفنج بچسبانید و آن را با اسپری آبیاری کنید تا رشد کند.

آموزش کاشت سبزه خاکشیر به شکل لباس عروسک

برای درست کردن سبزه عروسکی با بذر خاکشیر باید ابتدا بذر ها را در آب بخیسانید. سپس یک عروسک مناسب که صورت سالمی دارد، انتخاب کنید. با استفاده از اسفنج یا بطری آب و سیم حالتی مثل دامن برای بدنه عروسک درست کنید.

در طرز تهیه سبزه خاکشیر روی عروسک ابتدا روی بدنه عروسک را به طور کامل با پارچه نازک یا جوراب زنانه بپوشانید. سپس بذر های خیس خورده را روی سراسر بدنه عروسک بچسبانید.

آموزش کاشت سبزه خاکشیر در تنگ ماهی

برای کاشت سبزه خاکشیر در تنگ ماهی باید بذر خاکشیر را همچون روش های قبل در آب بخیسانید. سپس می توانید کف شیشه یک لایه پنبه به ضخامت 1 سانتی متر قرار دهید و سپس روی آن پارچه نازک بکشید. حالا سطح آن را با اسپری نم دار کنید و یک لایه بذر خاکشیر روی آن بریزید.

می توانید زیر لایه پنبه از سنگریزه های رنگی و خاک ژله ای نیز بهره ببرید. روی تنگ ماهی را برای مدت 2 تا 3 روز با پلاستیکی که چند حفره روی آن ایجاد نموده اید، بپوشانید. روزانه دو بار روی بذر ها آب اسپری کنید تا جوانه ها سبز و بزرگ شوند.

آموزش سبزه خاکشیر توپی

از مجذوب کننده ترین بخش های درست کردن سبزه عید با خاکشیر این است که شما می توانید آن را به هر شکلی که دوست دارید درست کنید. برای تهیه سبزه خاک شیر توپی ابتدا باید بذر خاکشیر را برای 3 تا 4 ساعت در آب گرم بخیسانید تا لعابدار گردد.

سپس برای طرز تهیه سبزه عید با خاکشیر توپی به یک توپ پلاستیک یا اسفنج گرد احتیاج دارید. اگر از توپ استفاده می کنید، روی سطح آن یک لایه پنبه بکشید و روی آن یک لایه تنظیف قرار دهید. برای ثابت ماندن پنبه و پارچه می توانید دور تا دور آن را با نخ ببندید.

سپس سطح کار را آبپاشی کنید و بعد یک لایه نازک از بذر خاکشیر را در تمام سطح آن پر کنید. روزانه چند بار بذر ها را با آبپاش آبیاری کنید و زمانی که بذر ها جوانه زدند، تنها روزی 2 بار به آن ها آب دهید. می توانید سبزه توپی را روی یک پایه قرار دهید و مانند یک گل داخل گلدان تزیینی بگذارید یا توپ های سبزتان را به هر شکلی که مد نظرتان است در سفره هفت سین قرار دهید.

برترین زمان برای کاشت سبزه خاکشیر

سبزه عید با خاکشیر معمولاً طی 5 تا 6 روز رشد می نماید. از همین رو بهتر است آن را در روز های آخر سال و تقریباً 7 تا 10 روز مانده به تحویل سال درست کنید. اگر تازه کار هستید و هیچ سابقه ای در سبز کردن بذر خاکشیر ندارید، پیشنهاد می گردد که سبزه را زودتر درست کنید تا در صورتی که سبزه تان خراب شد، فرصت جبران داشته باشید.

نکات و فوت و فن های طرز تهیه سبزه عید با خاکشیر

برای سبز کردن سبزه عید با بذر خاکشیر بهتر است از بذر های تازه بهره ببرید تا سبزه یکدست تر و زیباتر گردد.

اگر برای خیساندن بذر خاکشیر و درست کردن سبزه خاک شیر برای عید زمان کافی ندارید، می توانید به جای 24 ساعت تنها 5 ساعت بذر ها را بخیسانید.

نحوه سبز کردن خاکشیر درست شبیه به سبز کردن بذر شاهی است.

هر 1 پیمانه خاکشیر احتیاج به 5 پیمانه آب برای خیساندن دارد.

برای قرار دادن بذر خاکشیر روی سطح مورد نظر بهتر است تنها یک لایه بذر روی آن قرار دهید تا کپک نزد.

بعد از کاشت خاکشیر برای سبزه عید هیچگاه سبزه خاکشیر را زیر نور آفتاب قرار ندهید. برترین فضا برای رشد و نگهداری سبزه خاکشیر محیطی پر نور و خنک است.

برای آبیاری سبزه خاکشیر باید 2 روز اول روزی 3 بار بذر ها را آبپاشی کنید و بعد از آن روزی یک بار این کار را انجام دهید.

کاشت خاکشیر به علت بافت ریز و پری که دارید، یکی از زیباترین گزینه ها برای درست کردن سبزه عید محسوب می گردد. شما می توانید سبزه خاکشیر را به هر شکلی که دوست دارید و روی ظروف مختلف انجام دهید. از آنجایی که خاکشیر بعد از خیساندن حالت چسبنده ای دارد، بنابراین می توانید از آن برای درست کردن سبزه های متفاوت و مختلف نیز بهره ببرید.

در طرز تهیه سبزه خاکشیر روی ابر و اسفنج ابتدا حتما ابر و اسفنج را به فرم دلخواه برش دهید و بعد اقدام به کاشت سبزه با خاکشیر کنید.

استفاده از یونولیت نیز ایده مناسبی برای کاشت سبزه با خاکشیر است. برای این کار باید یونولیت را به فرم دلخواه برش دهید. سپس یک لایه جوراب نازک یا پارچه روی آن بکشید و بذر های خیس خورده خاکشیر را با دست روی آن بچسبانید و روی آن کاور بکشید و اجازه دهید بذر های خاکشیر سبز شوند.

به منظور کاشت خاکشیر برای سبزه عید می توانید از هر سطحی با هر شکلی که دوست دارید بهره ببرید. تنها باید یک لایه پارچه یا پنبه روی آن سطح مورد نظر بکشید تا بذر ها به آن بچسبند و به وسیله آن به خوبی آبیاری شوند.

منبع: روزیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 9 اسفند 1401 بروزرسانی: 9 اسفند 1401 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 3019

به "ایده های جالب برای درست کردن سبزه خاکشیر" امتیاز دهید

1 کاربر به "ایده های جالب برای درست کردن سبزه خاکشیر" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایده های جالب برای درست کردن سبزه خاکشیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید