اندیشکده، ریچارد هاس: احتمال تقابل چین و آمریکا محتمل از 2 ماه قبل است

به گزارش راوه بلاگ، رئیس اندیشکده با نفوذ آمریکایی شورای روابط خارجی آمریکا اعتقاد دارد که این که چین و آمریکا به سمت جنگ سرد یا یک جنگ واقعی بروند مسئله ای نیست که حتمی باشد اما در عین حال احتمال چنین تقابلی بیشتر از 2 ماه قبل شده است.

اندیشکده، ریچارد هاس: احتمال تقابل چین و آمریکا محتمل از 2 ماه قبل است

ریچارد هاس که از دیپلمات های باسابقه آمریکایی است در این مقاله که در وبسایت این اندیشکده و همچنین وبسایت پراجکت سندیکیت نیز منتشر شده، نوشت: ناظران روابط چین و آمریکا مرتباً از وقوع جنگ سرد جدید میان این دو سخن می گویند. این دو کشور علاوه بر جنگ تجاری طولانی خود در یک چرخه مخربی افتاده اند که همدیگر را تحریم می نمایند، کنسولگری های یکدیگر را می بندند و سخنان تندی به هم نثار می نمایند. همچنین همزمان با افزایش تنش های آنها در دریای چین جنوبی و تنگه تایوان، کوشش هایی برای جدایی مالی آمریکا از چین در جریان است.

وی اضافه کرد: جنگ سرد میان چین و آمریکا هر دو کشور و همچنین دنیا را در شرایط بدتری قرار می دهد. این امر همچنین خطرناک و پرهزینه است دستکم به این خاطر که مانع از همکاری مورد احتیاج درباره موضوعات مختلف منطقه ای و دنیا می گردد.

این دیپلمات سابق آمریکایی نوشت: خبر خوب این است که وقوع این جنگ سرد مسئله ای نیست که حتمی باشد اما خبر بد این است که احتمال وقوع جنگ سرد این دو رقیب امروز از دو ماه پیش بسیار بیشتر است و نکته بدتر این که جنگ واقعی میان این دو نیز به سبب احتمال وقوع حوادثی که ممکن است پای ارتش های دو کشور در میان باشد، بیشتر شده است.

هاس درادامه به طرح این سوال که چرا چنین اتفاقی در حال وقوع است، نوشت: بعضی می گویند که تقابل چین و آمریکا غیرقابل اجتناب است و این امر نتیجه اصطکاک میان دو قدرت کنونی و در حال ظهور است. اما این دیدگاه نادیده دریافت نمونه هایی مشابه در دنیا است که تغییر در قدرت بدون وقوع جنگ رخ داد. علاوه بر این، این امر اهمیت تصمیماتی را نادیده می گیرد که قبلا گرفته شده و یا قرار است در آینده گرفته گردد. به هر حال، چه خوب یا چه بد، کمتر چیزی در تاریخ حتمی است.

این کارشناس با اشاره به مسائل چین با هنگ کنک و منطقه اقلیت اویغورها و درگیریهای مرزی با هند و همچنین غرق شدن یک کشتی ویتنامی در منطقه مورد مناقشه دریای چین جنوبی، یکی از دلایل اصلی درباره این که چرا این دو کشور به این شرایط رسیده اند را خود چین خواند و گفت که دولت این کشور در سال های اخیر و بخصوص در ماه های اخیر رویکردی فعال در داخل و خارج در پیش گرفته است.

وی نوشت: این مسایل بدگمانی شدیدی نسبت به چین در آمریکا ایجاد نموده و این امر بعلاوه مسائلی است که هم اکنون وجود دارند، مانند تنش ها بخاطر سرقت حقوق معنوی آمریکایی ها، اقدمات تجاری که منجر به از بین رفتن مشاغل تولیدی در آمریکا شده، ساز و برگ نظامی چین و برخوردهای فزاینده در فضای داخلی چین. ضمن این که امیدواری به این که پیوستن چین به اقتصاد دنیای منجر به ظهور یک چین آزادتر و قانونمندتر گردد، محقق نشده است.

در ادامه این مقاله با اشاره به کوشش چین برای استفاده از فرصت بوجود آمده ناشی از درگیری آمریکا با مسائل مروبط به بیماری کووید-19، آمده است: البته همه این مسائل در حالی رخ می دهد که آمریکا درگیر انتخابات است و دولت ترامپ تللاش دارد دیگران را بخاطر بی کفایتی در رسیدگی به پاندمی، مقصر جلوه دهد. البته شاید بتوان گفت که چین تاحدودی مسئولیت دارد چرا که در ابتدا از انتشار اخبار این بیماری خودداری کرد و در واکنش به این بیماری کند عمل کرد و آنگونه که باید با سازمان بهداشت دنیای همکاری نکرد اما در عین حال نمی توان چین را بخاطر نبود تست های پزشکی کافی برای ردگیری بیماران در آمریکا مقصر دانست و تقصیر چین بسیار کمتر از ناکامی ترامپ در پذیرش علم و حمایت از طرح فاصله گذاری اجتماعی و دستورالعمل های مربوط به استفاده از ماسک بود.

ریچارد هاس توضیح داد: تغییرات نگرش آمریکا به چین تنها به سیاست داخلی آمریکایی ها مربوط نمی گردد چرا که سیاست سختگیرانه نسبت به چین ادامه خواهد داشت صرفنظر از این که چه کسی رئیس جمهور آمریکا خواهد شد.

وی گفت که دولت بایدن نیز کمتر به مذاکرات بر سر کاهش اختلافات تجاری خواهد پرداخت و بیشتر بر جنبه های دردسرساز رفتار چین متمرکز خواهد بود.

بنا بر این گزارش، در کوتاه مدت دو طرف چین و آمریکا باید مطمئن شوند که ارتباطات در زمان بحران ها طبق یک ضابطه مناسبی حفظ گردد تا بتوانند از وقوع اتفاقات نظامی جلوگیری نموده و احتمال آن را محدود سازند. این دو همچنین می توانند کوشش مشترکی برای دراختیار گذاشتن واکسن کرونا به دیگر کشورها شروع نموده و به کشورهای فقیر یاری نمایند تا بخاطر این پاندمی دچار سقوط مالی نشوند.

راس اضافه کرد: بعد از انتخابات آمریکا، دو دولت باید گفت وگوهای راهبردی و به دور از هیاهویی را برای تدوین قوانین همکاری دوجانبه شروع نمایند. آمریکا باید این تصور غیرواقعی را که می تواند در چین تغییر رژیم ایجاد کند کنار گذاشته و تمرکز خود را بر شکل دهی به رفتار بیرونی چین متمرکز کند.

در انتهای این مقاله آمده است: در بلندمدت، بهترین امیدواری این است که آمریکا و چین به یک رقابت مدیریت شده ای برسند که هم مانع از مناقشه شده و هم در زمانی که پای منافع دو کشور در میان است به همکاری مختصری با هم برسند.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1362

به "اندیشکده، ریچارد هاس: احتمال تقابل چین و آمریکا محتمل از 2 ماه قبل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده، ریچارد هاس: احتمال تقابل چین و آمریکا محتمل از 2 ماه قبل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید