اطلاعاتی درباره فواید و عوارض فلفل چیلی

به گزارش راوه بلاگ، فلفل چیلی از میوه های گیاهان فلفلی است که به خاطر طعم تندشان معروف هستند. فلفل چیلی از ابتدا به عنوان ادویه و یا مواد جزئی در غذاهای مختلف، ادویه ها و سس ها استفاده می شده است که آن ها معمولاً پخته، خشک و پودر می شوند. در ادامه توضیحات بیشتری درباره خواص و عوارض این فلفل ارائه داده ایم.

اطلاعاتی درباره فواید و عوارض فلفل چیلی

خواص فلفل دلمه ای؛ ارزش غذایی و 11 خاصیت شگفت انگیز آن

فلفل چیلی (فلفل آنوم) محصول فلفل کپسیکوم است که به خاطر تندی زیادش مشهور است. این فلفل جزو خانواده بادنجانیان بوده و با فلفل دلمه و گوجه فرنگی در یک گروه قرار می گیرد. فلفل چیلی گونه های مختلفی دارد؛ مثل cayenne و فلفل هالاپینو.

معمولا از فلفل چیلی به عنوان ادویه استفاده می شود که می توان آن را هنگام طبخ غذا یا به صورت خشک و پودر شده مورد استفاده قرار داد.

فلفل های پودر شده و فلفل قرمز با نام پاپریکا شناخته می شوند.

کپسایسین جزو اصلی ترین گیاهان زیست کنش ور در فلفل چیلی است که طعم و مزه و خواص مفیدی با خود به همراه دارد.

ارزش غذایی فلفل چیلی

یک قاشق غذاخوری (15 گرم) فلفل چیلی خام، تازه و قرمز شامل:
کالری
6
آب
88٪
پروتئین
0.3 گرم
کربوهیدرات
1.3 گرم
شکر
0.8 گرم
فیبر
0.2 گرم
چربی
0.1 گرم

ویتامین و مواد معدنی

فلفل چیلی سرشار از انواع ویتامین ها و مواد معدنی است. با این وجود، چون مصرف این فلفل به مقدار کمی صورت می گیرد، نیاز روزانه شما به انواع ویتامین ها و مواد معدنی تأمین نخواهد شد. فلفل چیلی سرشار از:
ویتامین C
این فلفل سرشار از این آنتی اکسیدان قوی است که برای بهبود زخم ها و عملکرد سیستم ایمنی ضروری است.
ویتامین B6
در خانواده ویتامین B، ویتامین B6 در سوخت و ساز انرژی نقش مهمی دارد.
ویتامین K1
این ویتامین که با نام فیلوکینون نیز شناخته می شود، یک ویتامین ضروری برای انعقاد خون و داشتن استخوان ها و کلیه هایی سالم به شمار می رود.
پتاسیم
یکی از مواد معدنی ضروری که عملکرد های مختلفی بر عهده دارد. با مصرف مقدار مناسبی از پتاسیم، ریسک ابتلا به بیماری های قلبی کاهش می یابد.
مس
این ماده که معمولا در رژیم غذایی غربی به مقدار کافی وجود ندارد، عنصر کم مقدار ضروری است که به داشتن استخوان های قوی و عصب های سالم کمک می کند.
ویتامین A
فلفل قرمز سرشار از بتاکاروتن است که بدن آن را به ویتامین A تبدیل می کند.

دیگر ترکیبات گیاهی چیلی

فلفل چیلی سرشار از کپسایسین تند است. همچنین این فلفل مملو از آنتی اکسیدان کاروتنوئید است که با سلامت عصب ها در ارتباط است.

دیگر ترکیبات گیاهی فیتوشیمی اصلی در فلفل چیلی به شرح زیر است:

کاپسانتین
کاروتنوئید اصلی موجود در فلفل چیلی قرمز شامل کاپسانتین است (تقریبا 50٪ از کل کاروتنوئید موجود) که رنگ قرمز چیلی را به وجود آورده است.

این ماده یک آنتی اکسیدان قوی است که با سرطان مبارزه می کند.

ویولاکسانتین
آنتی اکسیدان اصلی موجود در فلفل چیلی زرد رنگ به علت وجود ویولاکسانتین است. بین 37 تا 68٪ کاروتنوئید موجود در چیلی به علت وجود ویلاکسانتین است. این ماده خاصیت ضدالتهابی دارد.
لوتئین
فلفل چیلی سبز (نابالغ) سرشار از لوتئین است که با رشد بیشتر فلفل، مقدار آن کاهش می یابد. مصرف مقدار مناسبی از لوتئین با بهبود سلامت چشم در ارتباط است.
کپسایسین
یکی از شناخته شده ترین مواد موجود در چیلی، کپسایسین است که علت اصلی تند بودن فلفل ها را در بر می گیرد. این آنتی اکسیدان بدن را در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند و خاصیت ضد باکتریایی دارد.
سناپینیک اسید
این آنتی اکسیدان دارای خواص زیادی است.
فرولیک اسید
فرولیک اسید که خواصی مشابه با سناپینیک اسید دارد، آنتی اکسیدانی است که از بدن در برابر بسکمک از بیماری های مزمن محافظت می کند.

آنتی اکسیدان موجود در فلفل رسیده (قرمز) بسیار بیشتر از فلفل نارس (سبز) خواهد بود.

خواص فلفل چیلی برای سلامتی

برخلاف طعم تند و سوزان فلفل چیلی، این فلفل جزو ادویه های پر خاصیت قرار می گیرد.
تسکین درد
کپسایسین موجود در چیلی، خواص شگفت انگیزی با خود دارد. این ماده، گیرنده های درد در انتهای عصب ها که باعث ایجاد حس درد هستند را مسدود کرده و به کاهش درد کمک می کند. با مصرف این ماده حس سوزش ایجاد می شود که سوزش واقعی به حساب نمی آید.

با این حال، ممکن است مصرف زیاد فلفل چیلی به مرور زمان باعث بی حسی گیرنده های درد شود و توانایی شما برای تشخیص حس سوزش از طعم چیلی را پایین بیاورد. همچنین این گیرنده ها نسبت به دیگر دردها مثل حس سوزش ناشی از رفلاکس معده نیز بی حس می شوند.

در تحقیقی مشخص شد که با دادن 2.5 گرم چیلی قرمز به صورت روزانه به کسانی که دچار رفلاکس معده بودند، درد آنها از شروع هفته پنجم آزمایش بدتر شد، اما کمی بعد بهبود یافتند.

آزمایش 6 هفته ای دیگری برای تکمیل آزمایش قبل انجام شد و مشخص گشت مصرف 3 گرم فلفل چیلی به صورت روزانه، حس سوزش در افراد مبتلا به رفلاکس معده را کاهش داد.

به نظر می رسد که این اثر همیشگی نیست و در تحقیق دیگری مشخص شد که پس از 1 تا 3 روز گذشت مصرف چیلی، نشانه های درد بازگشتند.

کاهش وزن
اضافه وزن مشکل جدی به حساب می آید که می تواند ریسک ابتلا به بیماری های مزمن مثل بیماری های قلبی و دیابت را در پی داشته باشد.

مدارکی وجود دارد که نشان می دهد مصرف فلفل چیلی با کاهش اشتها و بالابردن سوخت چربی ، باعث کاهش وزن می شود.

در واقع، در تحقیقی مشخص شد 10 گرم فلفل چیلی قرمز می تواند خاصیت چربی سوزی بالایی در زنان و مردان داشته باشد.

مقدار کالری دریافتی نیز با مصرف چیلی کاهش پیدا می کند. در تحقیق دیگری که روی 24 نفر انجام شد، مشخص گشت مصرف منظم چیلی پیش از وعده های غذایی، باعث کاهش کالری دریافتی خواهد شد.

در آزمایش دیگری دریافتند که با مصرف غیر منظم فلفل چیلی نیز کاهش اشتها و کاهش دریافت کالری رخ داده است.

در برخی تحقیقات نیز نشانه ای مبنی بر مؤثر بودن مصرف فلفل چیلی با کاهش کالری دریافتی یا چربی سوزی مشاهده نشده است.

با وجود نتایج ضد و نقیض، به نظر می رسد مصرف مرتب چیلی قرمز یا مکمل های کپسایسین همراه با داشتن سبک زندگی سالم، به کاهش وزن کمک خواهد کرد.

با این حال، فلفل چیلی به تنهایی اثر گذار نخواهد بود. علاوه بر این، ممکن است پس از گذشت مدتی، تحمل تندی فلفل بالا رود و اثر دهی آن محدود شود.

جنبه های منفی و عوارض احتمالی فلفل چیلی

ممکن است این فلفل اثرات متغایری روی هر مصرف کننده داشته باشد. همچنین، برخی افراد از حس سوزشی که با مصرف چیلی پدیدار می شود، دل خوشی ندارند.
احساس سوزش
معروفیت فلفل چیلی به طعم تند و سوزان آن است.

وجود کپسایسین علت اصلی این تندی است که گیرنده های درد را مسدود کرده و احساس سوزش شدیدی را به وجود می آورد.

از این رو، ماده اصلی تشکیل دهنده اسپری فلفل از ترکیب عصاره نیمه جامد فلفل چیلی گرفته می شود.

در مقادیر زیاد، این ماده باعث درد شدید، التهاب، ورم و قرمزی خواهد شد.

به مرور زمان، مصرف منظم چیلی می تواند برخی عصب های درد را خنثی کند.

درد شکمی و اسهال
مصرف چیلی می تواند در برخی افراد باعث درد روده ای شود.

نشانه های این درد شامل دردهای شکمی، سوزش معده، گرفتگی شکمی و اسهال دردناک است.

این شرایط در میان مبتلایان به سندرم روده تحریک پذیر شایع تر است. فلفل چیلی قادر است به صورت موقت نشانه های این سندرم در کسانی که به طور مرتب چیلی مصرف نمی کنند را بالا ببرد. به همین دلیل، بهتر است مبتلایان به سندرم روده تحریک پذیر مصرف چیلی و دیگر غذاهای تند را کم کنند.

ریسک سرطان
سرطان مشکل جدی است که بر اثر رشد غیر معمول سلول ها به وجود می آید.

نتایج مختلفی درباره تأثیر چیلی روی سرطان وجود دارد.

محققان در آزمایش های متعددی به این نتیجه رسیده اند که کپسایسین (ماده موجود در فلفل) هم می تواند ریسک ابتلا به سرطان را کاهش و هم افزایش دهد.

در مطالعات شهودی که روی انسان ها انجام داده اند، رابطه مصرف فلفل و بالا رفتن ریسک سرطان (به خصوص در کیسه صفرا و معده) مشخص شده است.

علاوه بر این، در هند، پودر فلفل چیلی قرمز به عنوان فاکتور پرخطر در ابتلا به سرطان دهان و سرطان گلو شناخته شده است.

فراموش نکنید که تحقیقات شهودی نمی توانند علت ابتلا به سرطان با مصرف چیلی را ثابت کنند. تنها کسانی که مقدار زیادی فلفل چیلی مصرف کرده اند، شانس بیشتری در این زمینه داشته اند. در رابطه با مصرف بیش از حد چیلی یا مکمل های کپسایسین به مدت طولانی، هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است.

جمع بندی

در بسکمک از نقاط جهان، فلفل چیلی یکی از مجبوب ترین ادویه ها به حساب می آید که با طعم تند و سوزاننده اش شناخته می شوند.

فلفل چیلی سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی و بسکمک ترکیبات گیاهی خاص است. کپسایسین یکی از این مواد است که باعث سوزش دهان پس از مصرف چیلی می شود. کپسایسین در کنار داشتن خواص متعدد، اثرات نامطلوبی نیز با خود دارد.

از طرفی، با مصرف منظم این ماده، می توان به کاهش وزن و کاهش درد کمک کرد. از طرف دیگر، احساس سوزش که برای بسکمک از مردم ناخوشایند است، با مصرف فلفل چیلی رخ می دهد. برخی افراد با مصرف چیلی دچار مسائل گوارشی می شوند.

فراموش نکنید که هنگام مصرف چیلی از ظرفیت خود آگاه باشید. استفاده از این فلفل به عنوان ادویه می تواند سالم باشد، اما بهتر است کسانی که دچار مسائل و بیماری های گوارشی هستند از مصرف فلفل چیلی خودداری کنند.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون
انتشار: 21 آبان 1400 بروزرسانی: 21 آبان 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2659

به "اطلاعاتی درباره فواید و عوارض فلفل چیلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلاعاتی درباره فواید و عوارض فلفل چیلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید