آیا سرماخوردگی موجب مصونیت در برابر کرونا می گردد؟

به گزارش راوه بلاگ، چهار نوع کروناویروس وجود دارند که موجب سرماخوردگی می شوند و بسیاری از محققان در کوشش هستند تا دریابند که آیا ابتلا به سایر بیماری ها با منشاء کروناویروس مصونیت در برابر کروناویروس کووید-19 ایجاد می نماید یا خیر؟

آیا سرماخوردگی موجب مصونیت در برابر کرونا می گردد؟

به گزارش ساینس، شاید هنوز شواهد علمی قطعی در این مورد وجود نداشته باشد، اما امکان مصونیت در برابر بیماری کووید-19 با ابتلا به سایر بیماری ها با منشاء کروناویروس وجود دارد.

مدیر موسسه ژنتیک کالج دانشگاهی لندن در تحقیق اخیر خود ثابت کرد که 24 شرکت نماینده این تحقیق از سنگاپور که در سال 2003 به سارس مبتلا بودند در برابر ابتلا به کووید-19 مصونیت داشتند.

نکته جالب توجه این است که 50درصد از شرکت نمایندگان هیچ گونه مواجهه قبلی با کروناویروس سارس نداشتند و از هر هفت نفر یک نفر با کروناویروس سارس آلوده شده بودند و از هر 10 مبتلا یک نفر فوت کردند و نتایج این تحقیق مرموز بود. با توجه به این یافته ها، محققان دریافتند ممکن است بخشی از جمعیت به دلیل ایمنی قبلی نسبت به کروناویروس جدید مصون باشند و علت آن قرار دریافت در معرض کرونا ویروس های سرماخوردگی است.

چهار نوع کروناویروس موجب سرماخوردگی می شوند. بیشتر افراد حداقل یکی از این ویروس های ایجادنماینده سرماخوردگی را طی زندگی تجربه می نمایند.

بر اساس ارزیابی های اخیر اجرا شده توسط سازمان بهداشت دنیای (WHO)، فقط 3درصد از جمعیت دنیا دارای آنتی بادی کروناویروس جدید هستند و به منظور دستیابی به ایمنی جمعی حداقل 60 درصد از جمعیت احتیاج به داشتن آنتی بادی در برابر این عفونت دارند و اگر آنتی بادی با سایر کروناویروس ها وجود داشته باشد، ایمنی جمعی زودتر حاصل خواهد شد.

در تحقیق منتشرشده در ماه مه که توسط آلساندرو ست و شین کروتی از موسسه ایمونولوژی La Jolla انجام شد، واکنش سلول تی در نمونه های خونی بین سال های 2015 و 2018 قبل از کروناویروس جدید موردبررسی قرار دریافتد. بسیاری از این افراد دارای واکنش سلول تی قابل توجهی در برابر کروناویروس کووید-19 بودند، اگرچه هرگز در معرض کروناویروس این بیماری قرار ندریافتد.

به هرحال ممکن است که چنین ایمنی نسبت به کروناویروس کووید-19 جوابگوی تفاوت میزان آلودگی و پیامدهای بیماری بین مکان های مختلف جغرافیایی باشد.

وی گفت: با توجه به شدت وجود بیماری همه گیر کووید-19، هر نوع ایمنی کروناویروس می تواند تاثیر بسیار مهمی در فرایند کلی این بیماری داشته باشد و یک نکته مهم در همه گیری این بیماری در ماه های آینده خواهد بود.

این دو محقق خاطرنشان کردند: این فرضیه احتیاج به اعتبارسنجی توسط تحقیقات بیشتر دارد و سازمان بهداشت دنیای نیز در این مورد احتیاط نموده است.

مایکل رایان از سازمان بهداشت دنیای گفت: مطمئنا شواهد و مدارکی در رابطه با سلول های تی وجود دارد که نشان دهد در صورت ابتلا به عفونت کروناویروس قبلی، واکنش سریع تری به کووید-19 ایجاد می گردد، اما هیچ مدرک تجربی وجود ندارد که نشان دهد عفونت های کروناویروس قبلی شما را از عفونت کووید-19محافظت می نمایند.

با این وجود رایان به این مورد خوش بین است.

وی گفت: این مورد به ما امید می دهد که انواع واکنش های ایمنی که می تواند برای محافظت درازمدت مفید باشد باید در نظر بگیریم.

آستانه ای که معمولا برای دستیابی به مصونیت جمعی پذیرفته می گردد 60 تا 70 درصد است. اما گابریلا گومس، محقق دانشکده پزشکی لیورپول معتقد است که تنوع فردی به دلیل مصونیت متقابل با سایر کروناویروس ها و سایر عوامل بیماری زا می تواند این آستانه را کاهش دهد. در حقیقت مدل های ریاضی وی نشان می دهد که با 10تا20 درصد از جمعیت آلوده می توان ایمنی جمعی به دست آورد. البته این فرضیه هنوز موردبررسی قرار نگرفته است.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: فرارو
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 967

به "آیا سرماخوردگی موجب مصونیت در برابر کرونا می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا سرماخوردگی موجب مصونیت در برابر کرونا می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید