2 ساعت به زمان معاملات بورس اضافه می گردد

به گزارش راوه بلاگ، علی صحرایی مدیرعامل بورس تهران درباره آنالیز پیشنهاد افزایش ساعت معامله در بازار سرمایه اظهار کرد: افزایش ساعات معامله معطل ارتقای زیرساخت های فنی است.

2 ساعت به زمان معاملات بورس اضافه می گردد

وی با بیان اینکه در بخش پسترید با محدودیت روبرو هستیم، گفت: با اتمام ساعت معامله در ساعت 12 و 30 دقیقه، معامله بعضی از نمادها شروع می گردد و این معاملات تا ساعت 14 و 30 دقیقه دارد. پس از اقدامات نظارتی پستریدی بازار انجام می گردد و این معاملات پس از تایید ناظر تحویل مدیریت فناوری و بعد از آن برای سپرده گذاری ارسال می گردد و تمام این اقدامات باید تا ساعت 24 انجام گردد.

مدیرعامل بورس تهران ادامه داد: در این مدت زمان دارایی های مردم با توجه به معاملات اجرا شده باید به روز گردد.

صحرایی تاکید نمود: در حال حاضر محدودیت و گلوگاه موجود در بخش پسترید وجود دارد که البته شرکت سپرده گذاری در حال برطرف این مشکل است. توجه داشته باشیم که برای افزایش ساعات معاملات باید سامانه ترید، پسترید، ریجستری و کلیینگ را تغییر دهیم و پس از این اقدامات، همزمان بازار مشتق سامانه ای را هم باید داشته باشیم.

وی با بیان اینکه این برنامه میان مدت است و این اقدامات را نمی توان به سرعت انجام داد، گفت: اگر این سامانه های جدید مستقر شوند، براساس احتیاج بازار حداقل دو ساعت به زمان معاملات اضافه می گردد.

مدیرعامل بورس تهران اضافه نمود: البته باید توجه داشت که این سامانه فقط یک نرم افزار و سخت افزار نیست، بحث بومی سازی آن و آموزش مهاجرت به سامانه جدید مطرح می گردد که همه این ها یک فرایند زمانبر خواهد بود.

صحرایی تاکید نمود: به زودی با حضور سهام داران عدالت روبرو هستیم و افراد متعدد با سهام های کوچک وارد بازار می شوند که یک برنامه ویژه احتیاجمند این گروه است.

وی درباره میزان ورود نقدینگی جدید به بازار در سال جدید گفت: بیش از 35 هزار میلیارد تومان فقط در مدت زمان سال جدید وارد بازار سرمایه شده است و در این مدت حتی شاهد ورود روزانه هزار و 500 میلیارد تومان به بازار سرمایه هم بودیم.

مدیرعامل بورس تهران در پاسخ به این سوال که عده ای به تعداد محدود عرضه های اولیه در بازار سرمایه منتقد هستند و معتقدند عمق بازار باید با این عرضه ها افزایش یابد، اظهار کرد: در هفته دو جلسه برای عرضه های اولیه برگزار می گردد اما شرکت ها برای ورود به بورس چند موضوع را باید در نظر داشته باشند و رعایت نمایند.

صحرایی ادامه داد: آماده سازی شرکت ها باید از سمت ناظر گردد و نه بورس. مشاوره پذیرش و ناشر باید الزامات بازار سرمایه را برای شرکت ها تامین نمایند. البته تا حد امکان مقررات را برای ورود شرکت ها تسهیل نموده ایم اما نمی توانیم از اصول کوتاه بیاییم.

وی اضافه نمود: برای مثال شرکتی صورت اقتصادی سرانجام سال را ارایه نکند بورس نمی تواند این اقدام را به جای ناشر برای شرکت انجام دهد یا اینکه بعضی از شرکت ها با محدودیت در دارایی روبرو هستند که این محدودیت را باید در امیدنامه شفاف نمایند تا امکان حضور انها در بورس باشد.

مدیرعامل بورس تهران با تاکید بر اینکه بازار سرمایه از عرضه اولیه شرکت ها استقبال می نماید، گفت: عرضه اولیه شستا را با اینکه فرایند بسیار پیچیده ای داشت انجام دادیم. این شرکت دارای 178 شرکت زیر مجموعه بود و با حساب های فی مابین آن با تامین اجتماعی و بانک رفاه روبرو بودیم. به طور قطع در شرایطی که امکان عرضه اولیه شرکت عظیمی مانند شستا وجود دارد می توان شرکت های کوچک را پذیرش کرد اما ناشر و مشاور پذیرش هم باید کوشش جدی داشته باشند.

صحرایی در پاسخ به این سوال که تا سرانجام سال چند عرضه اولیه خواهیم داشت، گفت: کوشش می کنیم عرضه های اولیه بیشتر از سال گذشته باشد البته مهم این است که شرکت های عظیم و توانمند وارد بازار شوند.

وی تاکید نمود: اگر 50 شرکت وارد شوند اما فقط در کیفیت یکی از این شرکت دقت نداشته باشیم، اعتماد مردم سلب می گردد که حفظ این اعتماد برای ما بسیارمهم است. هر چند سیاست ما افزایش عرضه های اولیه است اما دقت را فراموش نمی کنیم. البته در این بین ناشر و مشاور پذیرش بسیار مهم است.

منبع: ایلنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 860

به "2 ساعت به زمان معاملات بورس اضافه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 ساعت به زمان معاملات بورس اضافه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید