12 فیلم که طرفداران ارباب حلقه ها باید ببینند

به گزارش راوه بلاگ، پیتر جکسون با سه گانه محشر و بزرگ ارباب حلقه ها چند نسل از سینما دوستان را مبهوت و شیفته دنیای تالکین کرد. داستان هابیتی جوان که حلقه ای قدرتمند را به سرزمین مملو از شر و پلیدی موردور می برد و با انواع و اقسام خطرها رو به رو می شد، چنان جذابیت فراگیری داشت که هم قلب مخاطبان را تسخیر کرد و هم اعضای آموزشگاه اسکار را به زانو در آورد.

12 فیلم که طرفداران ارباب حلقه ها باید ببینند

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

وب سایت اینسایدر فهرستی از 12 فیلم آماده نموده است که هواداران ارباب حلقه ها احتمالا دوستش خواهند داشت و در ادامه با هم می بینیم.

12. بید (Willow)

 • کارگردان: ران هاوارد
 • محصول: 1988

قهرمانی که هیچ کس فکرش را هم نمی کرد سراغ ماجراجویی برود، پا در سفری خطرناک می گذارد.

خلاصه داستان

در سرزمینی مرموز و عجیب و جادویی، کشاورزی بی نام (با بازی وارویک دیویس) به سفری پرخطر و دور و دراز می رود تا از یک نوزاد محافظت کند و نگذارد به چنگال ملکه ای شرور بیفتد.

چرا دوستش خواهید داشت؟

فیلمی به کارگردانی ران هاوارد و تهیه نمایندگی جرج لوکاس که یک فانتزی خوش رنگ و لعاب است و در طول سال ها هواداران ویژه ای برای خودش دست و پا کرد. اغلب مؤلفه ها و مضامین فیلم بید به مذاق دوست داران ارباب حلقه ها خوش می آید. از قهرمان اصلی تا حال و هوا و اتمسفر قرون وسطایی آن.

11. سارقان زمان (Time Bandits)

 • کارگردان: تری گیلیام
 • محصول: 1981

فیلمی برای کسانی که شخصیت های ویژه و قصه هایی با مضامین عمیق را دوست دارند

خلاصه داستان

در این فیلم کمدی فانتزی پسری جوان با شش کوتوله همراه می گردد تا با سفر در زمان به دنبال گنجینه های گمشده بگردند.

چرا دوستش خواهید داشت؟

کسانی که اتمسفر دقیق و پر جزئیات و طراحی لباس و صحنه شگفت انگیزش را دوست داشتند و قصه پیچیده و مملو از مضامین عمیق اخلاقی اش را حسابی پسندیدند، از دیدن این فیلم هم لذت خواهند برد.

البته این فیلم در ذات خودش هجو و کمدی است، ولی اتمسفر فانتزی و موجودات تخیلی و دنیا عجیبی که خلق نموده است باعث می گردد گزینه خوبی برای هواداران ارباب حلقه ها باشد.

10. وقایع نگاری نارنیا: شیر، کمد، جادوگر (Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe)

 • کارگردان: اندرو آدامسون
 • محصول: 2005

یک داستان فانتزی با مضامین اخلاقی عمیق که بر اساس کتاب های دوست گرمابه و گلستان تالکین یعنی سی. اس. لوئیس ساخته شده است.

خلاصه داستان

داستان چهار خواهر و برادر خردسال که اتفاقی پایشان به سرزمین جادویی و پر رمز و راز نارنیا باز می گردد و به ماجراجویی های هیجان انگیزی قدم می گذارند که از تک تک شان قهرمان هایی شجاع و دلیر می سازد.

چرا دوستش خواهید داشت؟

تالکین و لوئیس که در واقعیت رفیق هم بودند، هردو از اسطوره های اسکاندیناوی برای خلق آثارشان الهام گرفتند و افسانه های فانتزی و فلسفه های اخلاقی آن ها را به وجود آوردند. هردوی این داستان ها پر است از ماجراهای شگفت انگیز، قهرمانان دوست داشتنی و دنیایی سراسر خیال و جادو و رنگ. البته نارنیا در دنیای سینما به خوش اقبالی ارباب حلقه ها نبود و کارگردان بی نظیری مثل پیتر جکسون را پشت خودش نداشت. ولی با این حال هنوز هم برای هواداران دنیا های فانتزی تماشایی است.

9. داستان بی خاتمه (The NeverEnding Story)

 • کارگردان: ولفگنگ پترسون
 • محصول: 1984

قصه ای کلاسیک درباره نیروی خیر و شر

خلاصه داستان

داستان بی خاتمه براساس رمانی نوشته میشائل انده منتشر شده در سال 1979 ساخته شده است و ماجرای پسر نوجوانی به نام باستین (برت اولیور) را تعریف می نماید که اتفاقی به کتابی مرموز و جادویی برمی خورد، کتابی که مرز بین واقعیت و خیال را می شکافد و باستین را به دل دنیایی از قصه و ماجرا و فانتزی می کشاند.

چرا دوستش خواهید داشت؟

ارباب حلقه ها در با وجود اسطوره شناسی غنی و عمیق و حیرت انگیز و تاریخ پر جزئیاتی که هوش از سر آدمیزاد برمی دارد، در نهایت داستان همیشگی نبرد خیر و شر را روایت می نماید.

همچون فرودو بگینز که بار نابودی حلقه و سلطه سائورون پلید را روی دوش خودش می کشد، شخصیت کتابی که باستین می خواند هم پا در سفری خطرناک گذاشته تا با نیرویی ترسناک و ناپیدا به نام پوچی مبارزه کند.

8. نگذاریم اسیر گذر زمان شوند (They Shall Not Grow Old)

 • کارگردان: پیتر جکسون
 • محصول: 2018

مستندی که نشان می دهد پیتر جکسون چه هنرمند بزرگی است و دست روی هرچیزی بگذارد طلا می گردد.

خلاصه داستان

پیتر جکسون در این مستند با کنار هم قرار دادن فیلم های آرشیوی از اوایل قرن بیستم، تصاویر را رنگی نموده و با کلیپ های صوتی ارزشمند به مخاطبان ارائه داده است تا جزئیات زندگی سربازان درگیر جنگ دنیای اول را نشانمان دهد.

چرا دوستش خواهید داشت؟

این اولین مستندی است که پیتر جکسون ساخته است و با همین اولین تجربه، تمجید و تحسین بسیاری از منتقدان را برانگیخت و آن را یک تجربه تکنیکی بی نظیر و سفر احساسی درگیرنماینده نامیده اند.

7. کینگ کونگ (King Kong)

 • کارگردان: پیتر جکسون
 • محصول: 2005

یک سفر ماجراجویانه دیگر که هدایتش را پیتر جکسون بر عهده گرفت، سفری دور و دراز به جزیره ای وحشتناک که زیستگاه موجوداتی غول پیکر و باستانی است.

خلاصه داستان

یک کارگردان جاه طلب (جک بلک) تیمی را جمع می نماید و به جزیره ای مرموز به نام جزیره جمجمه می برد، غافل از اینکه وحشت و درد و مرگ انتظارشان را می کشد و پا در جزیره ای می گذارند که اقامتگاه گوریلی بزرگ الجثه و دایناسورها و حشرات غول پیکر است.

چرا دوستش خواهید داشت؟

جلوه های ویژه خیره نماینده و اتمسفر بی نظیر، این اکشن ماجراجویانه را به تجربه ای دیدنی بدل نموده است. پیتر جکسون هنوز دو سال از موفقیت بزرگ ارباب حلقه ها و اسکارهای بیشمارش نگذشته بود که سراغ پروژه جاه طلبانه دیگری رفت و به این گوریل نام آشنا جانی تازه بخشید.

اندی سرکیس که در دنیای ارباب حلقه ها نقش گالم/اسمیگل را بازی می کرد، اینجا در قامت کینگ کونگ در آمده است و یک اجرای درجه یک دیگر به نمایش گذاشته.

 • 10 شخصیت برتر سینما که با گرافیک کامپیوتری (CG) ساخته شده اند

6. شپش ها (Cooties )

 • کارگردان: جاناتان میلوت، کری مورنیون
 • محصول: 2014

هواداران الایجا وود یا همان فرودو بگینز ارباب حلقه ها از دیدن او در این فیلم کمدی ترسناک لذت خواهند برد.

خلاصه داستان

در این فیلم ترسناک کمدی عجیب و غریب، ناگت های مرغ آلوده باعث شکل گیری یک اپیدمی می گردد و بچه های یک دبستان را تبدیل به زامبی های وحشی و خطرناکی می نماید که می خواهند به معلم هایشان حمله نمایند.

چرا دوستش خواهید داشت؟

الایجا بود وقتی فقط 18 سالش بود ستاره ارباب حلقه ها شد. از آن موقع تا کنون این بازیگر جوان در ژانرهای مختلفی نقش آفرینی نموده است و از حضور در فیلمی مثل درخشش ابدی یک ذهن بی آلایش (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) گرفته تا بازی در سریال کمدی ویلفرد (Wilfred) را تجربه نموده. این فیلم مهارت او را در ژانر کمدی ترسناک به نمایش گذاشت و کسانی که از بخش های بامزه و کمیک ارباب حلقه ها خوششان می آمد، به احتمال زیاد از این فیلم هم لذت خواهند برد.

5. دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه (Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl)

 • کارگردان: گور وربینسکی
 • محصول: 2003

اورلاندو بلوم بلافاصله بعد از موفقیت شگفت انگیز قسمت سوم ارباب حلقه ها در اسکار و گیشه، سراغ یک داستان ماجراجویانه و فانتزی دیگر رفت و به دنیای دزدهای دریایی پیوست.

خلاصه داستان

کاپیتان جک اسپارو (جانی دپ) طی ماجراهایی با آهنگری دلیر و شجاع (اورلاندو بلوم) برخورد می نماید و با یاری او برای نجات الیزابت سوان (کیرا نایتلی) از دست دزدان دریایی نامیرا کوشش می نماید.

چرا دوستش خواهید داشت؟

کمتر کسی پیدا می گردد که مجموعه فیلم های دزدان دریایی کارائیب را ندیده باشد. اورلاندو بلوم در ارباب حلقه ها در نقش لگولاس، الف زیبارو و چابکی که مهارت های بی نظیری در تیر و کمان داشت بسیار خوش درخشید و هواداران زیادی پیدا کرد و خیلی زود توانست جایگاهش را در یک فرنچایز دیگر هم تثبیت کند.

دزدان دریایی کارائیب یک فیلم فانتزی به شدت تماشایی است و به ندرت پیش می آید کسی از هوادارن ارباب حلقه ها باشد و این مجموعه فیلم را هم دوست نداشته باشد. از افسانه ها و موجودات و هیولاهای شگفت انگیز گرفته تا ماجراجویی های نفس گیر. همه چیز کنار هم جمع شده است تا ضیافتی برای دوست داران فانتزی ساخته گردد.

4. سوء سابقه (A History of Violence)

 • کارگردان: دیوید کراننبرگ
 • محصول: 2005

درخشش ویگو مورتنسن، آراگورن ارباب حلقه ها در یک فیلم جنایی هیجان انگیز

خلاصه داستان

مردی ساده و خانواده دوست (مورتنسن) به طور اتفاقی درگیر دو خلافکار می گردد و برای نجات جان مردم، آن ها را می کشد و به قهرمان محله تبدیل می گردد. ولی این شهرت برای او گران تمام می گردد و مردی مرموز (اد هریس) به سراغش می آید و می گوید او را از زمان قدیم و وقتی که با گروه های جنایتکاری همکاری می نموده، می شناسد و به این طریق گذشته ای هولناک بر زندگی آرام و بی دردسر این مرد سایه می اندازد.

چرا دوستش خواهید داشت؟

اکثرا مورتنسن را با نقش آراگورن می شناسند، مرد غمگین و دلیر و دوست داشتنی که در نهایت بر ترس ها و شک هایش غلبه کرد و پادشاه برحق گاندور شد. در این فیلم وجه دیگری از او را می بینیم، بازیگری که همه چیزش را برای نقش می گذارد و به بهترین شکل ممکن آن را به تصویر می کشد. مورتنسن کاری می نماید تا ما در همه لحظه ها به قضاوتمان شک کنیم و مدام از خودمان بپرسیم آیا این مرد همان طور که به نظر می رسد ساده است و گذشته ای بی اتفاق داشته، یا در گذشته آدم کشی بی رحم و خطرناک بوده.

هاوارد شور، آهنگسازی که موسیقی متن شگفت انگیز ارباب حلقه ها را ساخت، در این تریلر جذاب هم حضور داشته است.

3. تالکین (Tolkien)

 • کارگردان: دمه کاروکسک
 • محصول: 2019

فیلمی درباره بخشی از زندگی خالق ارباب حلقه ها

خلاصه داستان

این درام زندگی نامه ای درباره جی آر آر تالکین اسطوره ای است و ماجرای زندگی او را از زمان مدرسه تا خدمتش در جبهه جنگ دنیای اول نشان می دهد.

چرا دوستش خواهید داشت؟

فیلم تالکین با دنبال کردن قصه این نویسنده از کودکی تا روزهای تاریک جنگ، ما را با وجوه جدیدی از زندگی او آشنا می نماید و نشانمان می دهد که چطور تجربیات او منجر به نوشته شدن یکی از کم نظیرترین آثار ادبی شد.

هواداران کتاب ها و فیلم ها ارباب حلقه ها از دیدن پیش زمینه هایی که تالکین برای نوشتن کتاب هایش داشت و اینکه چطور دوستی های قدیمی او و دیدگاهش به جنگ و عشق و علاقه اش به زبان در داستان هایش تأثیر گذاشت.

2. انیمیشن ارباب حلقه ها (The Lord of the Rings)

 • کارگردان: رالف باکشی
 • محصول: 1978

انیمیشنی عجیب و غریب و حتی ترسناک که داستان دو جلد از ارباب حلقه ها را در دو ساعت و پانزده دقیقه روایت می نماید.

خلاصه داستان

این اقتباس انیمیشنی از ارباب حلقه ها روایتی وفادار به ماجرای فرودو (با صداپیشگی کریستوفر گارد) است، ولی داستان همان داستانی است که همگی می دانیم. حلقه ای خطرناک و شرور که باید نابود گردد تا ارباب تاریکی سائرون بار دیگر بر سرزمین میانه حکمفرمایی نکند.

چرا دوستش خواهید داشت؟

این انیمیشن دهه هفتادی داستان جلد اول یعنی یاران حلقه تا نیمه اول جلد دوم یعنی دو برج را روایت می نماید، ولی خود پیتر جکسون از آن به عنوان اثری یاد نموده است که هنگام کارگردانی فیلم های ارباب حلقه ها الهام بخش او بوده.

فیلم طراحی انیمیشن جاه طلبانه ای داشت و قصه اش را از دیدگاه منحصر به فرد و ویژه ای تعریف می کرد و هواداران ارباب حلقه ها از دیدن نگاهی تازه به سرزمین میانه لذت خواهند برد.

1. هابیت : یک سفر غیرمنتظره (The Hobbit: An Unexpected Journey)

 • کارگردان: پیتر جکسون
 • محصول: 2012

پیش در آمدی بر ارباب حلقه ها و روایت ماجراهایی که 60 سال پیش از سفر فرودو و یاران حلقه برای رسیدن به موردور، برای بیلبو بگینز جوان رخ داد.

خلاصه داستان

در این فیلم گروهی متشکل از 13 دورف به خانه بیلبو بگینز (مارتین فریمن) می آیند و زندگی آرام و بی دردسر او را مختل می نمایند تا به همراهشان برای بازپسگیری سرزمین مادری شان اره بور از چنگال اژدهای سهمگین همراه گردد.

چرا دوستش خواهید داشت؟

هابیت: سفر غیرمنتظره و دنباله های بعدی آن، با کارگردانی پیتر جکسون، بار دیگر هواداران ارباب حلقه ها را به دنیای پر از جادو و ماجراجویی تالکین می برد و وقایعی را نشانمان می دهد که مستقیما به ارباب حلقه ها ربط پیدا می نماید.

با اینکه مثل ارباب حلقه ها موفقیت های چشمگیری به دست نیاورد و ایراداتی هم داشت، ولی برای کسانی که دوست دارند بیشتر در سرزمین میانه غرق شوند ضیافتی چشم نواز و دیدنی است و دیدن دوباره شخصیت هایی مثل گندالف و لگولاس و گالم، خیلی ها را سر ذوق می آورد.

منبع: insider

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1895

به "12 فیلم که طرفداران ارباب حلقه ها باید ببینند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 فیلم که طرفداران ارباب حلقه ها باید ببینند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید