گزارش، فرمول کلیچدار اوغلو برای شکست آکپارتی و اردوغان چیست؟

به گزارش راوه بلاگ، رهبر حزب جمهوری خلق به خوبی موقعیت حزب خود را درک نموده و خیلی خوب می داند که سقف کل آرای حزب صد ساله جمهوری خلق از 25 درصد بالاتر نمی رود و تحمیل شکست بر اردوغان و آکپارتی آسان نیست.

گزارش، فرمول کلیچدار اوغلو برای شکست آکپارتی و اردوغان چیست؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دیروز در کنگره حزب جمهوری خلق، کمال کلیچدار اوغلو، یک بار دیگر و برای ششمین بار متوالی، به عنوان رهبر حزب برگزیده شد.

کلیچدار اوغلو پس از اعلام نتایج رای گیری داخلی کنگره، پشت تریبون رفته و گفت: به خوبی می دانم چه مسئولیت سنگینی بر گردن دارم. نه تنها برای کشور خودمان، بلکه برای تمام خاورمیانه، صلح و ثبات و آرامش می خواهیم و در سیاست ما، چیزی به نام دفع و دیگری سازی وجود ندارد. ما می خواهیم ترکیه ستاره درخشان سده بیست و یکم باشد و برای رسیدن به این هدف به شما قول و وعده می دهم.

رهبر حزب جمهوری خلق بیان کرد که ترکیه در شرایط دشواری است و 5 مشکل اصلی کشور عبارتند از: عدم استقلال دستگاه قضا، بحران مالی، مشکل در ساختار آموزش، مشکل در سیاست خارجی و همچنین دوقطبی و عدم استقرار صلح اجتماعی.

حزبی صد ساله با 7 رهبر

حزب جمهوری خلق در پیشینه ای نزدیک به صد سال، با فراز و نشیب های فراوانی روبرو شده اما سکان رهبری در این یک سده تنها بین 7 نفر دست به دست شده که اسامی و دوران مسئولیت آنان از قرار زیر است:

1.مصطفی کمال آتاتورک از سال 1923 میلادی یعنی از شروع تاسیس حزب جمهوری خلق تا زمان مرگ یعنی سال 1938 میلادی (15 سال و 2 ماه).

2.عصمت اینونو از سال 1938 میلادی تا زمان مرگ یعنی سال 1972 میلادی (33 سال و 5 ماه.)

3.بلنت اجویت از سال 1972 میلادی تا تعطیل شدن 11 ساله حزب در زمان کودتای نظامی سال 1980 میلادی (8 سال و نیم).

4.دنیز بایکال پس از بازگشایی حزب در سال 1992 میلادی 1995 میلادی و به مدت 2 سال و 6 ماه.

5.حکمت چتین (7 ماه).

6.دنیز بایکال از سال 1995 تا سال 1999 میلادی (3 سال و 7 ماه).

7.آلتان اویمن سال 1999 تا 2000 میلادی (1 سال و 4 ماه).

8.دنیز بایکال سال 2000 تا 2010 میلادی (10 سال).

9.کمال کلیچدار اوغلو پس از استعفای اجباری بایکال از سال 2010 میلادی تا به امروز رهبر حزب بوده و تا به امروز بیش از 10 سال و 2ماه، عهده دار این مسئولیت بوده است.

تحلیل اجمالی این تابلو، نشان می دهد که آلتان اویمن و حکمت چتین، با دوره های کوتاه و در یک دوران گذار رهبر بوده اند اما تاریخ صد ساله حزب جمهوری خلق با نام 5 نفر گره خورده است که 2 تن از آنان یعنی آتاتورک و اینونو، کرسی رهبری را تنها به خاطر مرگ از دست داده اند، یکی دیگر یعنی بلنت اجویت به خاطر کودتا کنار نهاده شده، دنیز بایکال به خاطر انتشار کاست رسوایی اخلاقی کناره گیری کرد و از میان آنان، تنها کلیچدار اوغلو است که اکنون توانسته بارها بر اختلافات و رقبای داخلی پیروز شده و کرسی را در دست خود حفظ کند.

از این نظر، حزب جمهوری خلق را باید یک حزب کلاسیک دانست که دست به دست شدن قدرت در آن، چندان ساده نیست و با آن که از لحاظ مشی فکری و سیاسی در چهارچوب احزاب سوسیال دموکرات قرار گرفته و شناسنامه کمالیستی و لاییک دارد، اما از لحاظ چند و چون اداره حزب و حفظ کرسی رهبری، به روال سنتی احزاب سیاسی منطقه، عمل می نماید.

کاریزما نمی آید؟

پس از انتخاب مجدد کلیچدار اوغلو در مقام رهبر حزب جمهوری خلق، بعضی از طرفداران این حزب و همچنین بخشی از طرفداران حزب حاکم، به رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان تبریک گفته و با لحنی کنایی نوشتند: تا زمانی که کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق باشد، اردوغان می تواند با خاطری آسوده، اهداف خود را پیش ببرد و نگران از دست دادن قدرت نباشد.

اما آیا این تحلیل منصفانه است و واقعاً حزب جمهوری خلق، می توانست رهبری بهتر و قدرتمندتر از کلیچدار اوغلو داشته باشد؟ یا بهتر است چنین سوال گردد: آیا زمینه برای ظهور کاریزمایی دیگر در حزب جمهوری خلق، وجود ندارد؟

پاسخ به این سوال، دست کم با توجه به شرایط کنونی، منفی است. چرا؟ به این دلیل که تحلیل لیست کوتاه رهبران حزب در یکصد سال اخیر، این واقعیت را نشان می دهد که تنها 2 تن از آنان دارای شخصیت کاریزماتیک بوده اند: اولی مصطفی کمال آتاتورک و دومی عصمت اینونو.

علاوه بر ویژ گی های کاریزماتیک فردی، دلایل دیگری نیز برای محبوبیت آنان وجود داشت. به عنوان مثال، آتاتورک علاوه بر کاریزمای شخصی، موسس نظام جمهوری بود، برای مردم ترکیه تبدیل به یک نمادملی و نظامی شد و منجی ترکیه نوین به شمار می آمد.

عصمت اینونو نیز یار غار آتاتورک بود، از سرداران و پاشاهای مهم سپاه عثمانی بود، یک مذاکره نماینده توانمند و همه فن حریف و مطلع به دیپلماسی و حفظ موازنه در روابط خارجی بود و نزدیک به 34 سال، کسی نتوانست جایگاه را از زیر پای او در بیاورد.

اما نه بلنت اجویت، نه حکمت چتین و آلتان اویمن و دنیز بایکال، هرگز نتوانستند به آن موقعیت دست پیدا نمایند و منصفانه نیست اگر کسی از کلیچدار اوغلو نیز انتظار داشته باشد که کاریزمای قدرتمندی مانند آن دو رهبر اول و دوم باشد.

چرا که اساساً نه تنها گفتمان کمالیسم، بخش مهمی از قدرت و اثرگذاری تاریخی و اجتماعی خود را از دست داده، بلکه شواهد نشان می دهد که حزب جمهوری خلق از بین رقبای مدعی کلیچدار اوغلو نیز، چهره ای ندارد که از توان هماوردی با آتاتورک و اینونو برخوردار باشند.

این در حالی است که گفتمان اسلام گرایانه و محافظه کارانه آکپارتی، هنوز قدرت را در دست دارد، هنوز حائز رای اکثریت مردم ترکیه است و علاوه بر این، رهبری همچون اردوغان دارد که در میان همتایان محافظه کار پیشین، کسی در قد و قامت او ظاهر نشده و حزب حاکم، یک پنجم حزب جمهوری خلق عمر دارد و فعلاً حزب جوانی است که می تواند قدرت را در دست خود نگه دارد.

آیا کلیچدار اوغلو، حریف اردوغان می گردد؟

در رویکرد سیاسی و اجتماعی مردم ترکیه و گرایش آٖنان به رهبران، عوامل مخالفی دخیل است. اما معمولاً نزد طرفداران همه احزاب، توجه به فاکتورهایی همچون توان ارائه سخنرانی های پرشور، کاریزمای شخصی و ظاهری، شهامت و ارائه تصویری قدرتمند از ترکیه و ترک، از عوامل مشترکی است که به شدت اهمیت دارد.

از این حیث، کلیچدار اوغلو بر روی رینگ و در برابر اردوغان، حس و حال چندانی برای رسیدن به پیروزی ندارد و سخنرانی های او نیز به جای دربرگرفتن ایده ها و مضامین نو، ترکیبی از انتقادها و گلایه ها و مچ گیری هایی است که در خصوص اقدامات حزب حاکم بر زبان می آورد.

اما آن چه اردوغان باید از آن بترسد، توانایی مشهود و قابل توجه کلیچدرا اوغلو در تعامل با دیگر احزاب مخالف، روحیه سازش کارانه برای ایجاد ائتلاف قدرتمند و همچنین، حفظ آرای سنتی خانواده های طرفدار آتاتورک است.

این کلیچدار اوغلو بود که توانست با چند جلسه مذاکره پشت پرده، نمودهای تحت امر پ.ک.ک را قانع کردن کند که در استانبول، آدانا و آنکارا، با دادن رای به نامزدهای حزب جمهوری خلق، شکست سنگینی را بر حزب عدالت و توسعه، تحمیل نمایند.

بنابراین، تاکید مکرر کلیچدار اوغلو بر دوستان، شرکا، همراهان و کوشش برای یکی شدن در برابر آکپارتی، عبارات دقیق و حساب شده ای است که نشان می دهد او به خوبی موقعیت حزب خود را درک نموده و خیلی خوب می داند که سقف کل آرای حزب صد ساله جمهوری خلق از 25 درصد بالاتر نمی رود و تحمیل شکست بر اردوغان و آکپارتی آسان نیست.

بنابراین تنها راه حل برای دست یافتن به قدرت، استفاده از کارت ائتلاف و آرای مشترک است.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1235

به "گزارش، فرمول کلیچدار اوغلو برای شکست آکپارتی و اردوغان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، فرمول کلیچدار اوغلو برای شکست آکپارتی و اردوغان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید