گزارش دهی به موقع، در مهار بیماری آنفولانزای پرندگان موثر است

به گزارش راوه بلاگ، تهران (پانا) - معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور هشدارداد: تولیدنمایندگان و مدیران واحدهای تولیدی صنعتی در صورت هرگونه مشاهده بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان آن را بدون هیچ تاخیری به سازمان دامپزشکی استان ها اعلام نمایند که این اقدام در مهار بیماری موثر است.

گزارش دهی به موقع، در مهار بیماری آنفولانزای پرندگان موثر است

به گزارش ایرنا، سیدبهمن نقیبی درباره شرایط کنترل بیماری آنفولانزا فوق حاد پرندگان، اضافه نمود: طبق گزارش های رسیده از 28 آبان ماه تا به امروز 10 کانون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در پرندگان حیات وحش، بومی و صنعتی پنج استان کشور شناسایی و مهار شده است.

به گفته وی، اکنون بیماری در استان های مازندران، تهران، اردبیل، مرکزی و خراسان جنوبی مشاهده شده است.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور اظهارداشت: از این تعداد، چهار کانون مربوط به پرندگان وحشی، سه کانون مربوط به پرندگان بومی و سه کانون مربوط به پرندگان صنعتی بوده است.

نقیبی توضیح داد: همچنین تعداد سه کانون در مازندران، یک کانون در اردبیل، یک کانون در میغان استان مرکزی، دو کانون در تهران و سه کانون در خراسان جنوبی شناسایی شده است.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور درباره میزان تلفات پرندگان گفت: طی مدت زمان مذکور یک هزارو 252 مورد پرندگان حیات وحش میغان استان مرکزی، 33 قطعه انواع پرندگان در فریدون کنار مازندران، 18 مورد پرنده بومی در محمود آباد مازندران، سه مورد قو در اردبیل، 600 مورد بوقلمون و 10 پرنده بومی در ملارد کرج و 366 هزارو 700 مورد در سه کانون مرغ تخمگذار و پولت بیرجند استان خراسان جنوبی معدوم شده است.

به گفته وی، مهار هر بیماری دارای چهار مرحله گزارش دهی به موقع، تشخیص، مهار و مختومه سازی است.

نقیبی براین باور است که تولیدنمایندگان و مدیران پرورش در استان خراسان جنوبی بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را دیرهنگام به اداره کل دامپزشکی استان گزارش داده اند واین اقدام برای اولین بار سال جاری اتفاق افتاده که می تواند در سرعت انتشار بیماری و درگیری واحدهای تولیدی موثر باشد.

نقیبی، از تولیدنمایندگان خواست تا در صورت مشاهده هرگونه علایم بیماری موارد را در اولین فرصت برای ورود واکنش سریع سازمان دامپزشکی به ادارات کل استان ها اطلاع دهند تا فرایند تشخیص و مهار بیماری به موقع انجام گردد.

به گفته وی، بیشترین اثرگذاری بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در واحدهای مرغ تخمگذار صنعتی است.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور از مردم خواست به طور جدی از خرید و فروش طیور بومی به صورت دوره گردی امتناع نمایند.

طبق آمارها سرایت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان توسط پرندگان مهاجر از کشوری به کشور دیگری انجام می گردد و سالانه بیش از چهار میلیون قطعه پرنده به 620 نقطه آبگیر ایران مهاجرت می نمایند، بنابراین با تمام اقدام های کنترلی و پیشگیرانه در مناطق روستایی ویروس وجود دارد و تالاب ها و محل برخواستن پرندگان مهاجر می توانند عامل بروز و تشدید بیماری آنفلوانزای پرندگان باشند.

پیشتر طبق گزارش های سازمان جهانی بهداشت دام، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در تیپ H5N8 در یک مزرعه مرغ گوشتی در ژاپن مشاهده شد.

سازمان دامپزشکی در دو سال گذشته در زمینه طرح ملی هدفمند کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از جمله واکسیناسیون، رصد و پایش بیماری در مناطق روستایی و صنعتی اقدامات خوبی انجام داده است به طوری که سالانه برای مقابله با این بیماری بیش از 120 میلیون دوز واکسن تزریقی تامین می گردد.

طرح ملی هدفمند کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که از اواخر سال گذشته آغازشده، یک برنامه سه ساله است که همچنان ادامه دارد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1904

به "گزارش دهی به موقع، در مهار بیماری آنفولانزای پرندگان موثر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش دهی به موقع، در مهار بیماری آنفولانزای پرندگان موثر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید