رنگ کرونا در 31 استان

به گزارش راوه بلاگ، وزارت بهداشت شرایط اپیدمی استان ها را در سه دسته بندی بروز بالا، بروز متوسط و بروز کم با سه رنگ قرمز، زرد و سبز دسته بندی کرده است. بررسی شرایط اپیدمی استان ها در وزارت بهداشت چند نکته قابل توجه را نشان می دهد: بیشتر استان های با بروز بالا در قسمت مرکز ایران قرار دارند. در این بخش فرایند بیماری در بیشتر استان ها نظیر تهران، اصفهان، البرز، قزوین و یزد نزولی شده است، اگرچه در قم پیش بینی یک موج خفیف شده است.

رنگ کرونا در 31 استان

به گزارش دنیای اقتصاد، استان های با بروز متوسط بیشتر استان های مرزی ایران را شامل می شود که در برخی استان ها نظیر گلستان، گیلان، آذربایجان شرقی و خراسان شمالی فرایند نزولی را ثبت کرده اند هر چند در استان های توسعه نیافته خراسان جنوبی و ایلام احتمال موج جدید اپیدمی وجود دارد. در وجه سوم بیشتر استان های با بروز کم نیز در بخش جنوبی کشور قرار داشته اند، در همدان، خوزستان، هرمزگان و کرمان فرایند نزولی گزارش شده، خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری و سیستان وبلوچستان در پیک بیماری قرار دارند. در برخی مناطق به علت نبود آمار نمی توان اظهارنظر دقیقی کرد.

مکانیزم محاسبه اپیدمی در استان ها

روز گذشته، وزارت بهداشت گزارش اپیدمیولوژی خود را به موضوع تحلیل استانی روزهای منتهی به 23 فروردین ماه اختصاص داد. برای این آنالیز، سه شرایط در استان ها در نظر گرفته است. استان های با میزان بروز بالا، بروز متوسط و با بروز کم. برای ارزیابی فرایند گسترش بیماری کووید-19 در استان های مختلف کشور از تحلیل فرایند تغییرات اتفاق افتاده برای موارد ابتلا و مرگ گزارش شده روزانه استفاده شده است. برای محاسبه فرایند تغییرات در 5 روز اخیر، ابتدا متوسط سه روزه تعداد گزارش ابتلا و مرگ هر روز با میانگین از داده های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شد. در نهایت، تغییر فرایند ابتلا و مرگ آخر با میانگین دریافت از اعداد به دست آمده برای روزهای آخر محاسبه شد. برای تحلیل بهتر، شاخص های پنج روز آخر وارد آنالیز شده است. برای تحلیل احتمالی شرایط منحنی اپیدمی برخی ملاحظات در نظر گرفته شده است. در مواردی که هر دو شاخص تغییر فرایند ابتلا و مرگ در سه روز اخیر فرایند افزایشی داشت، منحنی اپیدمی احتمالا فرایند افزایشی داشته است. در مواردی که شاخص تغییر فرایند ابتلا نزولی، ولی شاخص تغییر فرایند مرگ صعودی بود، احتمالا پیک اول اپیدمی رد شده است. در مواردی که هر دو شاخص تغییر فرایند ابتلا و مرگ در سه روز اخیر فرایند نزولی داشته، منحنی اپیدمی احتمالا نزولی بوده است. همچنین در مواردی که تغییرات ناهمگن شاخص های فرایند ابتلا و مرگ یا تغییرات بیش از حد انتظار هرکدام از داده های ابتلا و مرگ دیده شد، رفتار ناسازگار داده ها وجود دارد و تحلیل بهتر را در روزهای بعد و با داده های درست تر می توان ارائه داد.

فرایند نزولی در استان های با شیوع بالا

گزارش وزارت بهداشت و درمان درباره تحلیل احتمالی شرایط منحنی اپیدمی اخیر، استان ها را به سه بخش استان های با میزان بروز بالا، متوسط و کم دسته بندی کرده است. نکته قابل توجه اینکه تمام استان های با میزان بروز بالا به جز مازندران، در مرکز کشور قرار گرفته است. در استان تهران، به عنوان شلوغ ترین استان فرایند مختصر نزولی گزارش شده است. در اصفهان ناسازگاری داده دیده می شود، اما به نظر فرایند نزولی است. این فرایند عینا در البرز نیز تکرار شده است. در روزهای اخیر میزان مرگ در استان قم افزایش داشته که می تواند نشان دهنده یک موج خفیف جدید باشد. در مازندران و قزوین نیز فرایند نزولی شده است. بنابراین به نظر می رسد که در استان های با بروز بالا، فرایند بیماری در راستا کاهشی باشد، اما باید دید با توجه به باز شدن کسب و کارها در این استان ها، آیا این فرایند نزولی ادامه خواهد داشت یا دوباره شاهد فرایند افزایشی خواهیم بود.

شرایط متعادل در استان های زرد

بخش دوم، استان هایی است که در شرایطی با بروز متوسط قرار گرفته اند. این استان ها، عموما استان های مرزی کشور محسوب می شوند، در برخی از این استان ها نظیر خراسان جنوبی و ایلام احتمال موج اپیدمی وجود دارد. در استان ایلام ناسازگاری در داده ها وجود دارد. در استان خراسان جنوبی احتمالا یک موج اپیدمی جدید آغاز شده است، افزایش موارد مرگ در این استان ها جای آنالیز دارد. در کرستان و آذربایجان غربی فرایند صعودی ثبت شده است. اما در استان گلستان و گیلان که جزو استان های درگیر در روزهای نخست بودند، شرایط نزولی حکمفرما شده است. در استان اردبیل اگرچه فرایند کاهشی دیده می شود، اما شاید کم شماری موارد ابتلا روی داده باشد. در خراسان شمالی نیز فرایند نزولی است، اگرچه ناسازگاری در داده ها نیز دیده می شود.

احتمال افزایش موارد در استان های سبز

در بخش دیگر، استان های با بروز کم طبقه بندی شدند. بیشتر این استان ها به جز همدان، خراسان رضوی و کرمانشاه جزو استان های جنوبی کشور هستند. شاید یکی از این دلایل به خاطر این باشد که در این استان ها دمای هوا بالاتر از سایر استان ها است. از سوی دیگر، این امکان نیز وجود دارد که در این استان ها سطح بیماری یابی نسبت به استان های دیگر کمتر باشد. تراکم کمتر جمعیت نیز باعث شده که در این استان ها شرایط بهتری تجربه شود. آنالیز ها نشان می دهد که در بین این استان ها، همدان دارای یک فرایند نزولی بوده، آما در روزهای اخیر افزایش موارد مرگ و ابتلا مشاهده می شود که نیاز به آنالیز در روزهای بعد دارد. دیگر استان هایی که فرایند نزولی را تجربه کرده خوزستان، هرمزگان و کرمان بوده است. در خراسان رضوی گزارش شده که شرایط از پیک گذر کرده است، اما چهارمحال و بختیاری احتمالا در پیک اپیدمی قرار گرفته است. در کرمانشاه بعد از چند روز فرایند افزایشی، کاهش موارد در روزهای اخیر نیاز به آنالیز وجود دارد. در بوشهر ناسازگاری داده ها نشان از کم بودن داده ها عنوان شده است. همچنین در سیستان وبلوچستان، فرایند افزایشی اخیر موارد مرگ به همراه کاهش فرایند صعودی موارد می تواند نشان دهنده عبور از پیک اول باشد. به طور کل نیز در این گزارش عنوان شده که فرایند نزولی مشاهده می شود، البته باید کم شماری جدی شمرده شود. در مجموع می توان مطرح کرد که شرایط در استان های پرجمعیت و مرکزی نسبت به ماه های قبل بهتر شده، اما در هر صورت امکان افزایش میزان مبتلایان نیز وجود دارد. در ابتدای فرایند آماردهی استانی میزان مبتلایان در استان هایی نظیر تهران، مازندران و یزد بسیار بالا گزارش شده بود که آنالیز ها نشان می دهد شرایط نسبت به قبل بهتر شده است. در استان های مرزی کشور میزان شیوع متوسط گزارش شده است، این موضوع دو معنی دارد، یا اینکه این استان ها از پیک بیماری فاصله گرفته اند یا اینکه در روزهای آینده وارد پیک خواهند شد. اما درخصوص استان های با شیوع پایین می توان دریافت که عمدتا این استان ها شرایط مشخصی ندارند و داده های آماری در برخی از این استان ها، مناسب نیست. بنابراین نیاز است که در این استان ها بیماریابی به شکل فعال تری نسبت به گذشته صورت گیرد.

منبع: فرارو
انتشار: 18 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 721

به "رنگ کرونا در 31 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رنگ کرونا در 31 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید