کارت اعتباری سهام عدالت؛ نحوه دریافت کارت، تخمین مبلغ اعتبار و...

به گزارش راوه بلاگ، کارت اعتباری خرید صاحبان سهام عدالت ایده ای بود که از همان ابتدای آزادسازی خرید و فروش سهام مطرح شد. در آن زمان پیش بینی می شد مردم به بورس سرازیر شوند با فروش سهام خود، ارزش این سبد را پایین بیاورند. در نتیجه پیشنهاد شد آن دسته مالکان که تمایلی برای فروش سهام عدالت خود ندارند، با مراجعه به بانک سبد سهام خود را وثیقه قرار دهند، به جایش کارت اعتباری بگیرند و با آن بتوانند در فروشگاه های منتخب خرید کنند و پولش را مثل اقساط ماهیانه به بانک برگردانند. در خرداد ماه 30 درصد قابل فروش سهام عدالت 500 هزار تومانی حدود 2.5 میلیون و سهام یک میلیونی حدود پنج میلیون برآورد می شد این موضوع تنها در قالب پیشنهاد بود، اما حالا در اوایل مرداد ماه ارزش سهام عدالت به 20 و 40 میلیون تومان رسیده و قطعا موضوع اهمیت بیشتری پیدا کرده است. بخصوص اینکه اعلام شده صاحبان سهام عدالت می توانند حدود نیمی از ارزش سهام خود که در حال حاضر معادل 10 تا 20 میلیون تومان می شود را در قالب کارت اعتباری خرید دریافت کنند.

کارت اعتباری سهام عدالت؛ نحوه دریافت کارت، تخمین مبلغ اعتبار و...

کارت اعتباری خرید سهام عدالت چطور کار می کند؟

کارت اعتباری خرید اولین بار توسط اکبر حیدری سخنگوی کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت مطرح شد. او خرداد ماه در پاسخ به این سوال که چه مبلغی قرار است به عنوان اعتبار برای صاحبان سهام عدالت اختصاص پیدا کند گفته بود هر کدام از شعب بانک ها براساس سیاست هایی که دارند مبالغی را برای سهامداران در نظر می گیرند. در آن زمان بعضی بانک ها آمادگی خود را برای اختصاص 100 درصد ارزش سهام به عنوان اعتبار اعلام کرده بودند، اما بیشتر حرف از 50 درصد به میان آمده بود. این یعنی کسی که صاحب سهام عدالت یک میلیونی بود، در آن زمان می توانست کارت اعتباری خرید به ارزش پنج میلیون تومان بگیرد.

نحوه استفاده از کارت اعتباری هم در همان زمان اعلام شد؛ صاحب کارت می تواند به فروشگاه های تعیین شده برود و به اندازه اعتبار موجود در کارت خود خرید کند. این اعتباری در حقیقت نوعی وام و تسهیلات بانکی به حساب می آید که، چون پشتوانه آن ارزش برگه های سهام عدالت است، دیگر نیازی به وثیقه ندارد. صاحب کارت اعتباری پس از خرید و استفاده از کارت اعتباری، یک سال فرصت دارد مبلغی که دریافت کرده را به صورت اقساط به بانک برگرداند و اگر پیروز به انجام این کار گردد، سهام عدالت به عنوان وثیقه به او برمی گردد و در غیر این صورت سهام عدالتش توسط بانک ضبط می گردد و از آن پس بانک مالک سهام عدالت او خواهد بود. این روش برای دولت، بورس و بانک ها هم کاملا مطلوب خواهد بود، چون باعث می گردد هجوم مردم برای فروش سهام، ارزش کلی سهام عدالت را پایین نیاورند. به شکل کاملا طبیعی طراحی ساز وکار این روش به زمان نیاز داشت و مدتی طول می کشید.

کارت اعتباری خرید سهام عدالت تقریبا چقدر ارزش دارد؟

محاسبات نشان می دهد سبد سهام عدالت که در زمان صدور 532 هزار تومانی ارزش داشت، پس از اجرای فاز اول آزادسازی تا امروز یعنی اوایل مرداد ماه 135 درصد رشد کرده و به مرز 20 میلیون برسد. به این ترتیب آن دسته از دارندگان سهام عدالت که در اوایل خرداد ماه هول شدند و برای فروش 30 درصد سهامشان اقدام کردند، با فرض اینکه تمام و کمال پول را دریافت کرده باشند، الان با ضرر 50 درصدی روبرو هستند. ارزش سبد سهام عدالت در ابتدای خردادماه هشت میلیون تومان برآورد می شد. شدت اندوه برای دسته دیگری از سهامداران که مالک برگه های یک میلیون تومانی بوده اند، می تواند بیشتر باشد. آن ها با نرخ الان مالک سبدی از سهام با ارزش حدود 40 میلیون تومان پول هستند.

یک خانواده پنج نفره را درنظر بگیرید که همگی صاحب برگه های یک میلیونی بوده اند و پس از آزادسازی سهام عدالت ارزش سهام عدالت هر کدام از آن ها به 40 میلیون تومان رسیده است. پنج تا 40 میلیون تومان روی هم می گردد 200 میلیون! به نظر می آید این پول برای خرید یک خانه در خیلی شهرستان ها کافی است، اما با توجه به اینکه فعلا فروش سهام عدالت به شکل خرد خرد امکان پذیر است، روش خوش بینانه و رویایی ما در عمل فعلا قادر نیست شما را صاحبخانه کند. پیگیری اخبار نشان می دهد پس از صدور مجوز فروش مرحله اول، سهامداران تا نیمه همین ماه مرداد قادر خواهند بود 30 درصد دیگر از سبد سهام خود را بفروشند و باقی مانده سهام عدالت هم در بهمن ماه ممکن می گردد.

همین یکی، دو روز پیش اعلام شد براساس آیین نامه سهام عدالت مقرر شد کسانی که روش مستقیم اداره سهام عدالت را انتخاب کرده اند می توانند بعد از عید غدیرخم یعنی 18 مرداد ماه علاوه بر 30 درصد قبلی، برای فروش 30 درصد دیگر از سهام عدالت خود اقدام کنند. طبق برنامه ریزی تا سرانجام سال باقی مانده سهام عدالت هم آزاد می گردد و قابل فروش است و همانطور که الان می دانید فروش سهام عدالت و خرید خانه، تنها راه پیش روی سهامداران نیست. پس باید برگردیم سراغ ایده ای که ابتدا توسط بورسی ها مطرح شد، بانک ها از آن استقبال کردند و عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی هم برای اجرای آن چراغ سبز نشان داده است.

اخبار رسیده حاکی از این است که واگذاری کارت اعتباری خرید به مالکان سهام عدالت وارد فاز جدی شده؛ منبع این خبر حسین سلاح ورزی نایب رییس اول اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران است که در حساب کاربری توییتر خود نوشت اعطای کارت اعتباری به مالکان سهام عدالت، از جمله تصمیمات گرفته شده در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی رئیس جمهوری است. به گفته سلاح ورزی این دسته سهامداران می توانند تا سقف 50، 60 درصد ارزش دارایی سهام عدالت خود از بانک کارت اعتباری خرید دریافت کرده، سپس به مراکز خرید بروند و موجودی آن را به صورت اعتباری خرج کنند. مشمولان این طرح علاوه بر اینکه برای تسویه پول حدود یکسال وقت خواهند داشت، سهام عدالت ارزشمند خود را از دست نمی دهند و در عین حال باعث برهم خوردن نظم بورس نمی شوند.

در این حالت کسانی که صاحب سهام عدالت یک میلیونی بودند و حالا ارزش سهامشان به حدود 40 میلیون تومان رسیده با احتساب 50 و 60 درصد اعلام شده، حدود 20 میلیون اعتبار در کارت خرید خود دریافت می کنند و کارت اعتباری صاحبان سهام عدالت 530 هزار تومانی هم می تواند حدود 10 میلیون تومان شارژ گردد. به نظر می رسد باید منتظر روز های آینده بود. در خبر ها آمده این هفته یا نهایتا هفته آینده تکلیف کارت اعتباری خرید مالکان سهام عدالت تعیین خواهد شد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: فرارو
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1239

به "کارت اعتباری سهام عدالت؛ نحوه دریافت کارت، تخمین مبلغ اعتبار و..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارت اعتباری سهام عدالت؛ نحوه دریافت کارت، تخمین مبلغ اعتبار و..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید