چگونه حاضر جواب باشیم؟

به گزارش راوه بلاگ، چگونه حاضر جواب باشیم؟ حاضر جوابی ابزاری است که به ما یاری می نماید تا در ارتباط با دیگران قدرتمند ظاهر شویم. فردی را تصور کنید که در جمع دوستان، خانواده، محیط کار و… ساکت است و با دیگران ارتباط برقرار نمی نماید؛ حتی اگر حق او را پایمال نمایند، حرفی نمی زند؛ توانایی هایش را بروز نمی دهد و هیچ گاه نظر خود را بیان نمی نماید. بعید به نظر می رسد چنین فردی بتواند پیروز گردد.

چگونه حاضر جواب باشیم؟

خبرنگاران| حاضر جوابی ابزاری است که به ما یاری می نماید تا در ارتباط با دیگران قدرتمند ظاهر شویم. فردی را تصور کنید که در جمع دوستان، خانواده، محیط کار و… ساکت است و با دیگران ارتباط برقرار نمی نماید؛ حتی اگر حق او را پایمال نمایند، حرفی نمی زند؛ توانایی هایش را بروز نمی دهد و هیچ گاه نظر خود را بیان نمی نماید. بعید به نظر می رسد چنین فردی بتواند پیروز شود.

او خودش را از بی شمار موقعیتی که ممکن است سرنوشت او را تغییر دهند، محروم ساخته است. متأسفانه فرهنگ جامعه ما نیز به گونه ای است که وقتی فردی خود را از جمع دور می نماید، کمتر کسی برای برقراری ارتباط به سراغ او می رود. این چرخه ادامه پیدا می نماید و او هر روز منزوی تر می شود.

حالا فردی را تصور کنید که در موقعیت های مناسب ابراز وجود می نماید و توانایی هایش را بروز می دهد؛ هرگاه احساس کند نظر او سازنده است، باقدرت نظر خود را اعلام می نماید؛ اگر کسی بخواهد حق او را پایمال کند با کلام خود مانع می شود؛ از هر موقعیتی و در هر جمعی با تیز حسی به دنبال پیدا کردن افراد مؤثر و توانمند است تا با آن ها ارتباط بسازد.

آیا میزان پیروزیت این دو فرد باهم برابر است؟! مطمئناً جواب منفی است. برای اینکه موقعیت و شرایط خودمان را به فرد دوم نزدیک تر و شبیه تر کنیم احتیاج است تا کلامی اثرگذار داشته باشیم که یکی از ابزار های قدرتمند آن مهارت حاضرجوابی است.

راستش را بخواهید، در موضوعی مثل حاضر جواب بودن (حاضر جوابی کوتاه و یا به قولی شیرین زبانی) مرز بین خوش بیانی و بی ادبی بسیار باریک است؛ یعنی اگر بلد نباشیم به بهترین شکل ممکن پاسخ طرف مقابل را بدهیم، احتمالاً حمل بر بی ادبی یا خودستایی خواهد شد و به این ترتیب اوضاع ممکن است بدتر شود. پس این هنر ماست که بدانیم در چه شرایطی باید از مهارت های حاضر جوابی خود استفاده کنیم.

در مواقعی که افراد اصطلاحاً گیر می دهند یا با ما شوخی هایی می نمایند که ممکن است ما را ناراحت نمایند. همچنین شاید در بعضی مواقع در جمع کسی چیزی راجع به ما می گوید و جمعیت آغاز به خندیدن به ما می نمایند. بعضی مواقع دیگر هم ممکن است فردی بی منطق با ما آغاز به بحث کند. در چنین مواقعی به حاضر جواب بودن احتیاج داریم.

بله! کسانی که هوش هیجانی بالاتری دارد، معمولاً افرادی هستند که ذهنشان سریع تر به دنبال پاسخ می شود. البته اگر حاضر جواب نیستید، اصلاً نگران نباشید! چون هوش هیجانی آموختنی و یاد گرفتنی است. همچنین شما می توانید برای سنجش هوش هیجانی خود، تست هوش هیجانی بدهید!

6 راه حل عالی برای حاضر جواب و رک بودن

با هفت راه حل خوب و کاربردی برای حاضر جواب بودن همراه باشید:

راه اول این است که چیزی که طرف مقابل می گوید را رد نکنیم. در حقیقت این کار را نباید انجام دهیم. مثلاً کسی یا یک دوست صمیمی که متأسفانه گویا کمی هم بی ادب هست به دوستش بگوید چقدر تو خنگی!

شاید یکی از بدترین جواب ها این باشد که بگویید: من خنگ نیستم.

در حقیقت زمانی که بگوییم من این طوری نیستم یا شرایط این طوری نیست عملاً این موضوع را دارید تأیید می کنید. فرض کنید یک نفر پیش شما می آید و می گوید ببین نگران نباش. چه اتفاقی می افتد؟! شما قطعاً نگران خواهید شد؛ بنابراین اینکه بگویید من این طور نیستم شاید خیلی جواب خوبی نباشد.

اگر هیچ چیزی به ذهن ما نرسد شاید خوب باشد که یک سؤال بپرسیم. مثلاً اگر کسی گفت: چقدر خنگی بپرسیم: ببخشید منظورت چیه؟ و یا می تونم بدونم چرا این حرف رو می زنی؟ و یا دلیل اینکه الان اینو گفتی رو می تونم بدونم چیه؟.

راجع به سؤالات باید فکر کنیم و بسته به شرایط مختلف از سؤال خوبی استفاده کنیم.

حاضر جوابی با پرسیدن سؤال، می تواند یک راه خیلی خوب باشد… بلدید چطور سؤال بپرسید؟

روش استفاده از طنز، این روش خیلی خیلی خوب جواب می دهد و در بسیاری از اوقات می توانیم به خوبی از آن استفاده کنیم. مثلاً فرض کنید بینی شما خیلی عظیم است و به خاطر آن مسخره می شوید. شما می توانید با طنز پاسخ آن ها را بدهید. به این ترتیب عملاً نقطه ضعفتان را به نقطه قوتتان تبدیل خواهید کرد. ضمن اینکه با این کار چیز هایی که همواره به خاطرش مسخره شدید را فراموش خواهید کرد و احساس بدی برایش نخواهید داشت.

مثلاً آر کسی به خاطر کچل بودن شما را مسخره کرد، به او بگویید: کله یا جای مو است یا جای عقل!

وقتی دیگران بدانند که مسئله ای با نقص های بدنی ندارید، دیگر شما را مسخره نخواهند کرد.

طنز، کاربرد های دیگری هم دارد. مثلاً کسانی که حس می نمایند به هر دلیلی لزومی ندارد که دارای فرزند باشند و نمی دانم دیگران چرا و به چه اجازه ای، اما حق خودشان می دانند که وسط جمع بگویند: راستی شما نمی خوای بچه دار بشی؟ و این که کار بدی است و دور از آداب معاشرت است، ما فعلاً به این موضوع کاری نداریم.

حالا اینکه چطور به این بحران پاسخی بدهیم واقعاً مساله ای خاص است، روش های مختلفی وجود دارد که می شود به آن پاسخ داد مثلاً اگر جمع خودمانی است و شرایط خیلی سنگین نیست با طنز می شود گفت: اوه چه نکته جالبی! اصلًا یادم نبود خوب شد یادم انداختی حتماً در دستور کار قرار میدم!

این کار می تواند تنش را کاملاً از بین ببرد البته به این بستگی دارد که شخص مقابل ما چه کسی باشد؟

مثلاً اگر عظیم خاندان این سؤال را از ما بپرسد و ما این جواب را به آن شخص بدهیم مطمئناً یک فاجعه آفریده ایم؛ بنابراین شخصی که این سؤال را می پرسد خیلی مهم است.

همواره بعد از اینکه اتفاقی برای شما افتاد، فردی به شما گیر داد و یا شوخی کرد، بعد از آن وقتی برنامه تمام شد با خودتان فکر کنید که چه پاسخ هایی می توانستید به او بدهید که هم محترمانه باشد و هم دندان شکن!

این می تواند عالی باشد و به شما یاری کند که جواب های بیشتری یاد بگیرید.

حتماً در بین دوستان یا افراد نزدیکتان، کسی را دارید که خیلی حاضر جواب است. چند وقتی صحبت ها یا واکنش های او را تحت نظر بگیرید و ببینید دقیقاً از چه واژه ها یا تکنیک هایی استفاده می نماید.

اصلاً شاید بتوانید حرف ها یا پاسخ های او را بهتر کنید. به طورکلی مجاورت با افرادی که حاضرجواب اند می تواند خیلی خوب به شما یاری کند.

اگر ما یاد بگیریم که چگونه بداهه صحبت کردن و سخنرانی را انجام بدهیم به احتمال بسیار زیاد توانمندی مغزمان این قدر زیاد خواهد شد که بدون هیچ نگرانی در هرجایی حاضر جواب باشیم یا حداقل خودمان را از آن بحرانی که وجود دارد خارج کنیم؛ بنابراین توصیه ما این است که مهارت های سخنرانی بداهه را در سایت بیشتر از یک نفر یاد بگیرید تا مغز خودتان را تقویت کنید.

تمام این مطالب قطعی نیستند. بسته به شرایط، اینکه شما که هستید؟ و اینکه مخاطبتان چه کسی است، می تواند واقعاً تأثیرگذار باشد و شرایط متفاوتی را رقم بزند.

امیدواریم همواره مهارت های خوب صحبت کردن و حاضر جوابی محترمانه را داشته باشید تا کسی نتواند از شما سواستفاده کند.

منبع: بیشتر از یک

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: فرادید
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2260

به "چگونه حاضر جواب باشیم؟" امتیاز دهید

2 کاربر به "چگونه حاضر جواب باشیم؟" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه حاضر جواب باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید