چرا وزیر ورزش دغدغه فوتبال را دارد؟

به گزارش راوه بلاگ، از زمانی که مسعود سلطانی فر به عنوان وزیر ورزش دولت روحانی مشغول به کار شده، همیشه با طرفداران دو تیم پایتخت چالش داشته است؛ با استقلالی ها بیشتر و با سرخ های تهرانی کمتر. البته این چالش یک طرفه بوده و وزیر چندان نقشی در آن نداشته است؛ ماجرا از این قرار است که طرفداران باشگاه استقلال وزیر ورزش را متهم به حمایت از باشگاه پرسپولیس می نمایند و در این بین پای پسر او را هم به ماجرا باز می نمایند تا به زعم خودشان با حرف و سند ثابت نمایند وزیر پرسپولیسی است. به این مورد باید اظهار نظر های متعدد عده ای از پیش کسوتان استقلال را هم اضافه نمود که خود به خود مزید بر علت شده است.

چرا وزیر ورزش دغدغه فوتبال را دارد؟

البته که در مقیاس کمتر همچنان عده ای از هواداران پرسپولیس هم وزیر ورزش را متهم به حمایت از استقلال می نمایند و به عقیده آن ها مسائل اقتصادی باشگاه استقلال را یکی پس از دیگری رفع و رجوع می نماید، در حالی که مسائل اقتصادی پرسپولیسی ها به قوت خود باقی است. البته که وزیر ورزش هر بار و از هر فرصتی استفاده نموده تا این مورد را گوشزد کند که نه هوادار استقلال و نه هوادار پرسپولیس است و هر دو را به یک چشم و در حکم فرزند وزارت ورزش می بیند. با وجود چنین توضیحاتی، اما همچنان هستند عده بی شماری از هواداران دو تیم که صحبت های مسعود سلطانی فر را متقاعدنماینده نمی دانند.

حالا بدون درنظرگرفتن این موضوع که برایش سند و مدرکی در دست نیست و بیشتر برگرفته از احساسات هواداران دو باشگاه است، به نظر می رسد مسعود سلطانی فر دغدغه زیادی برای فوتبال دارد؛ بحث هواداری به کنار، او نقش تأثیرگذاری در فدراسیون فوتبال ایران داشت و به نظر می رسد علاقه مند است این نقش را همچنان حفظ کند.

اگر قرار باشد به چندین مورد از نقش پررنگ او در ماجرا های فدراسیون فوتبال اشاره گردد، ابتدا باید به بقای مهدی تاج روی جایگاه ریاست فدراسیون فوتبال پرداخت؛ در شرایطی که قانونی پارلمانی مبنی بر عدم حضور بازنشسته ها در فدراسیون های ورزشی وضع شده بود، ولی مسعود سلطانی فر به همراه رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک با کندوکاو زیاد در بند های قانونی راهی برای فرار مهدی تاج از این قانون پیدا کردند تا خطر اولیه که عنوان شده بود اگر به ترکیب ریاست فدراسیون فوتبال دست بخورد آن وقت باید منتظر تعلیقش ماند، رفع گردد.

کوشش های سلطانی فر در کنار صالحی امیری برای بقای مهدی تاج در فدراسیون فوتبال در عین آنکه عجیب به نظر می رسد، ولی تأثیرگذار بود و دست آخر مهدی تاج با استناد به بندی قانونی به کارش در فدراسیون ادامه داد تا اینکه ظاهرا به دلیل بیماری قلبی استعفایش را نوشت و رفت.

سلطانی فر هنوز بابت حمایت از مهدی تاج در آن برهه زیر تیغ نقدها است، ولی عقیده دارد اگر مهدی تاج در آن برهه از کار برکنار می شد، آن وقت فوتبال ایران زیر تیغ تعلیق می رفت.

دومین موردی که پای سلطانی فر را دوباره به فوتبال ملی باز نموده، داستان استخدام مارک ویلموتس بلژیکی است؛ آن طور که ابتدا مهدی تاج بیان کرد مارک ویلموتس با نامه ای که وزیر ورزش به فدراسیون فوتبال فرستاده، انتخاب شده است. البته در این مورد چندین ابهام وجود دارد؛ اول اینکه معین نشده این نامه دستوری است یا نه؛ مهدی تاج علاقه داشت این طور القا کند که به او دستور داده شده مارک ویلموتس را به کار بگمارد؛ از سوی دیگر وزارت ورزش با بیان اینکه در نامه مذکور فقط عنوان شده جهت آنالیز توپ را به زمین فدراسیون فوتبال و شخص مهدی تاج انداخت و اطلاع داد که مسئولیت های این قرارداد همچنان پای خود فدراسیون فوتبال است.

وزیر ورزش البته به همین دلیل یاری زیادی به فدراسیون نموده تا از تیغ تیز نقدها نماینده های مجلس و نهاد های بازرسی در امان بمانند؛ سلطانی فر در جلساتی که نهاد های نظارتی و نمایندگان مجلس ترتیب داده بودند تا مسئولان فدراسیون فوتبال را مؤاخذه نمایند، به حمایت از ترکیب مدیریتی فدراسیون پرداخته و عنوان نموده بود نباید دستاورد آن ها به ویژه در صعود های پی درپی به جام جهانی و پاداش هایی که برای فوتبال ایران به دست آمده نادیده گرفته گردد. اگرچه هنوز سرنوشت مقصران پرونده ویلموتس نامعین است، ولی وزیر ورزش مثل اهالی فدراسیون فوتبال اعتقاد دارد در این پرونده حق فوتبال ایران خورده شده و با دفاع مناسب در دادگاه حکمیت ورزش می توان رأی سنگین غرامت 6.2 میلیون یورویی را شکست.

به غیر از این موارد، مسعود سلطانی فر به تازگی دوباره پایش به پرونده ای عجیب در فدراسیون فوتبال باز شده و بار دیگر سعی نموده نقش یک ناجی را ایفا نماید؛ همین چند روز پیش بود که خبر رسید شستا به واسطه طلبش از فدراسیون فوتبال در پی به مزایده گذاشتن ساختمان فدراسیون فوتبال است، ولی حالا خبر می رسد طبق رایزنی هایی که مسعود سلطانی فر با محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت داده، قرار شده است به فدراسیون فوتبال تا انتها سال برای پرداخت بدهی اش زمان داده گردد.

اینکه قرار است وزارت ورزش در پرداخت بدهی فدراسیون به شستا یاریی کند یا نه هنوز معین نیست و همان قدر ابهام دارد که شایعه شده در تأمین بخشی از بدهی فدراسیون به شستا که پیش از این انجام شده، وزیر ورزش نقش داشته است.

این یاری ها به فدراسیون فوتبال در شرایطی انجام شده که رأی وزیر ورزش و مجموعه اش طبق اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال در انتخابات بی اثر شده و علنا دیگر نقش چندان زیادی در ماجرای انتخابات فدراسیون فوتبال نمی توانند ایفا نمایند. نکته ظریف داستان همین جاست که چرا وزیر ورزش و مجموعه اش با وجود بی مهری های زیادی که در این مدت از فدراسیون فوتبال دیده اند، همچنان به نقش حمایتی شان ادامه می دهند؟ آیا آن ها نگران رخ دادن اتفاقات جدیدی هستند یا اینکه نگران هستند نکند با وضع مدیریتی موجود دوباره یک فاجعه جدید در فدراسیون فوتبال رخ دهد... هرچه باشد به نظر می رسد زمان پاسخش را خواهد داد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرارو
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1887

به "چرا وزیر ورزش دغدغه فوتبال را دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا وزیر ورزش دغدغه فوتبال را دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید