پامپئو: هدف ما تمدید کوتاه مدت تحریم های تسلیحاتی علیه ایران نیست

به گزارش راوه بلاگ، وزیر امور خارجه آمریکا تأکید کرد که دولت متبوعش به تمدید کوتاه مدت تحریم های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران رضایت نخواهد داد و معتقد است که تحریم تسلیحاتی باید تا هر زمان که لازم باشد، ادامه پیدا کند.

پامپئو: هدف ما تمدید کوتاه مدت تحریم های تسلیحاتی علیه ایران نیست

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران به نقل از شبکه خبری فاکس نیوز، مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در یک نشست خبری تأکید کرد که کشورش به دنبال تمدید کوتاه مدت تحریم های تسلیحاتی علیه ایران نیست.

وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا آمریکا حاضر است برای جلب رضایت چین و روسیه در شورای امنیت صرفاً به تمدید کوتاه مدت تحریم های تسلیحاتی علیه ایران اکتفا کند، گفت: هدف ما این نیست که تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را صرفاً برای یک دوره کوتاه دیگر تمدید کنیم. تحریم های تسلیحاتی باید زمانی برداشته شود که جمهوری اسلامی ایران رفتاری مانند کشور های نرمال داشته باشد.

وی افزود: این وابسته به زمان نیست، بلکه مبتنی بر شروط است. ما تلاش می کنیم که برداشته شدن تحریم های تسلیحاتی علیه ایران مبتنی بر شروط باشد، نه زمان. ممکن است همین فردا شرایطش فراهم شود، یا 6 ماه یا دو سال آینده. در اینجا بحث زمان مطرح نیست.

مایک پامپئو که دولت متبوعش در سال 2018 از برجام خارج شده و حتی به گفته متحدان اروپایی اش هیچ حقی برای فعال سازی ساز وکار بازگشت اتوماتیک تحریم ها علیه ایران (اسنپ بک) ندارد، در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آمریکا چگونه می تواند از چنین ساز وکاری برای بازگرداندن تحریم های تسلیحاتی علیه ایران استفاده کند، مدعی شد: من نمی خواهم وارد جزئیات و تحلیل های حقوقی شوم، ولی ما به عنوان یکی از مشارکت کنندگان در قطعنامه 2231 شورای امنیت، برای فعال کردن اسنپ بک اختیار تام داریم و کاملاً در این مورد مطمئن هستیم.

اوایل اردیبهشت ماه سال جاری نشریه آمریکایی نیویورک تایمز گزارش داد که مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا قصد دارد با استفاده از یکی از بند های توافق هسته ای برجام، تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید و یا شورای امنیت سازمان ملل متحد را به اعمال تحریم هایی دیگر علیه ایران وادار کند.

روزنامه نیویورک تایمز در این رابطه نوشت: طرح وزیر امور خارجه آمریکا بر تلاش برای پیشبرد یک استدلال حقوقی مبنی بر اینکه آمریکا علی رغم خروج از برجام همچنان یکی از طرف های مشارکت کننده در این توافق چندجانبه است، پایدار است.

با این حال، مقامات جمهوری اسلامی ایران و برخی دیگر از کشور های عضو برجام بار ها تأکید کرده اند که آمریکا از برجام خارج شده و اساساً در جایگاهی نیست که بخواهد برای کشور هایی که همچنان در برجام حضور دارند، معین تکلیف کند.

اواسط خردادماه سال جاری کلی کرافت کننده آمریکا در سازمان ملل متحد اظهار داشت که پیش نویس قطعنامه ای را که خواستار تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران است را میان اعضای شورای امنیت از جمله روسیه توزیع کرده است.

کننده آمریکا گفت که او می خواهد ابتدا با سفرای کشور ها صحبت کرده تا اطمینان حاصل کند که همه می دانند که شورای امنیت سازمان ملل اجازه نخواهد داد این ممنوعیت ها در ماه اکتبر به سرانجام برسند.

برای تصویب یک قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل متحد باید دست کم 9 کشور عضو شورای امنیت با آن موافقت کنند و در عین حال قطعنامه از سوی هیچ یک از اعضای دائم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه) وتو نشود.

روز سه شنبه چند دیپلمات غربی در مصاحبه با نشریه آمریکایی فارن پالیسی اظهار داشتند که قطعنامه پیشنهادی آمریکا -که از امروز چهارشنبه بررسی و بحث درباره آن در شورای امنیت آغاز می شود- برخلاف تبلیغات دولت ترامپ از حمایت کافی در شورای امنیت برخوردار نیست و احتمالاً این قطعنامه حتی بدون در نظر دریافت وتوی آن از سوی روسیه و چین، به تصویب نخواهد رسید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1125

به "پامپئو: هدف ما تمدید کوتاه مدت تحریم های تسلیحاتی علیه ایران نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پامپئو: هدف ما تمدید کوتاه مدت تحریم های تسلیحاتی علیه ایران نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید