افشاگری جنجالی بولتون علیه رئیس جمهور آمریکا، ترامپ دست به دامن چین شده بود

به گزارش راوه بلاگ، ایسنا نوشت: در ادامه انتشار بخش های مهم نسخه ای از کتاب مشاور امنیت ملی سابق دونالد ترامپ که حول اتفاقات بین سال های 2018 و 2019 می چرخد، جان بولتون اتهامات زیادی را به رئیس جمهوری آمریکا وارد نموده است.

افشاگری جنجالی بولتون علیه رئیس جمهور آمریکا، ترامپ دست به دامن چین شده بود

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در کوشش است تا جلوی منتشر شدن کتاب جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق این کشور را به وسیله مراجع قضایی بگیرد در حالیکه این کتاب حتی پیش از انتشار در تاریخ 23 ژوئن در صدر فروش سایت آمازون قرار گرفته است.

بخش های مهمی از این کتاب با نام اتاقی که در آنجا رخ داد: خاطراتی از کاخ سفید اخیرا در روزنامه های نیویورک تایمز، واشنگتن پست و وال استریت ژورنال منتشر شده که در آن جان بولتون چهره ای مخرب از ترامپ ترسیم می نماید که برای تأمین منافع شخصی و انتخاب مجدد خود، از سیاست خارجی آمریکا سوءاستفاده نموده است.

بولتون در کتابش می گوید که دموکرات ها به موضوع اوکراین خیلی حساس شده بودند. به گفته وی، اگر آن ها بیشتر سیاست خارجی ترامپ را در فرایند استیضاح مورد توجه قرار می دادند، نتیجه می توانست بسیار متفاوت باشد. با این حال، وی از شهادت در مجلس نمایندگان امتناع ورزید و طبق گفته کسانی که کارهای او را دنبال می کردند، ترجیح داد از قرارداد چند میلیون دلاری برای کتاب خاطرات خود محافظت کند.

در این کتاب بولتون اشاره نموده است که نزد ویلیام بار دادستان کل آمریکا، به خاطر اراده ترامپ برای سرویس دادن به دیکتاتورها مثل رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ابراز نگرانی نموده است.

به گفته وی، اردوغان از همتای آمریکایی خود درخواست نموده تا درباره شرکتی که هدف مقامات قضایی آمریکا قرار گرفته بود، یاری کند. ترامپ نیز در پاسخ به این درخواست گفته است که هیچ کاری نمی تواند بلافاصله انجام دهد زیرا دادستان منهتن توسط باراک اوباما منصوب شده است اما وی بعداً این موضوع را حل می نماید.

بر اساس گزارش سی.ان.ان. رئیس جمهوری آمریکا سپس دادستان جدیدی به نام جفری برمن را انتخاب کرد که انتها با وجود فشارهای وزارت دادگستری، بانک ترکیه ای هالک بانک را متهم کرد.

بولتون همچنین در کتاب خود ترامپ را به لغو تحریم های شرکت مخابراتی چینی ZTE برای مذاکره درباره یک توافق تجاری با پکن متهم نموده است.

مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید در بخشی از کتاب خود ترامپ را فردی نادان می خواند و می نویسد: او از ترزا می، نخست وزیر سابق انگلیس پرسیده بود آیا انگلیس یک قدرت هسته ای است و یا از جان کلی، رئیس دفتر سابق کاخ سفید پرسیده بود آیا فنلاند بخشی از روسیه است. بولتون می گوید که اطلاعات رئیس جمهوری درباره ژئوپلتیک بی معنی است زیرا ترامپ بیشتر وقت خود را صرف صحبت کردن می نماید تا گوش دادن.

بولتون همچنین در کتاب خود می گوید: مقامات دولت ترامپ بین نگرانی عمیق و تمسخر سرگردان بودند. در پیامی که در طول اجلاس تاریخی بین دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در سال 2018 به جان بولتون رسید، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با مسخره کردن ترامپ نوشته بود: او فقط یاوه گویی می نماید.

طبق گزارش ها، پامپئو بعدا گفت که مذاکرات ترامپ با کیم جونگ اون هیچ شانسی برای موفقیت نداشت. رئیس جمهوری آمریکا پس از آن از وزیر امور خارجه خود خواسته تا سی دی مرد موشکی را با امضای التون جان- با استناد به نام مستعار دونالد ترامپ در زمان تنش های هسته ای برای رهبر کره شمالی- به کیم جونگ اون هدیه دهد.

مشاور امنیت ملی سابق دونالد ترامپ، در این کتاب که کاخ سفید کوشش می نماید با حکم دادگاه از انتشار آن جلوگیری کند، نوشته است که دونالد ترامپ از شی جینپینگ رئیس جمهوری چین، خواسته بود که با خرید محصولات کشاورزی بیشتر از آمریکا، به پیروزی وی در انتخابات 2020 میلادی یاری کند.

رسانه های آمریکا از جمله نیویورک تایمز به نسخه ای از کتاب بولتون دست یافته و بخش هایی از محتوای آن را منتشر نموده اند. بنا به روایت جان بولتون، شی جینپینگ در جریان ملاقات ماه ژوئن 2019 خود با دونالد ترامپ از این که در آمریکا بعضی از چین انتقاد می نمایند، گلایه نموده بود.

بولتون نوشته است: ترامپ فورا فرض را بر این گذاشت که منظور شی دموکرات ها هستند. ترامپ با تایید گفت که خصومت بزرگی بین دموکرات ها وجود دارد.

به گزارش نیویورک تایمز، جان بولتون می افزاید: او سپس به طرز حیرت انگیزی صحبت را به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سوق داد و به توانایی مالی چین برای تأثیرگذاری بر مبارزات در حال اجرا اشاره نمود و از شی خواست تا اطمینان حاصل کند که او برنده می گردد.

او بر اهمیت کشاورزان و تاثیر افزایش خرید سویا و گندم توسط چین در نتایج انتخابات تاکید نمود. من قصد داشتم عین کلمات ترامپ را چاپ کنم ولی فرایند آنالیز انتشارات دولت علیه این اقدام تصمیم گرفته است.

جان بولتون می گوید که رئیس جمهوری چین در همان جلسه از فرستادن صدها هزار نفر از اعضای اقلیت مسلمان اویغور به اردوگاه های دسته جمعی دفاع کرد و دونالد ترامپ هم این مساله را تأیید کرد.

در کتاب جان بولتون آمده: به گفته مترجم ما، ترامپ گفت شی باید به ساخت اردوگاه ها ادامه بدهد و ترامپ فکر کرد که این دقیقا کار درستی است.

وزارت دادگستری آمریکا روز سه شنبه با تنظیم شکایتی در دادگاه سعی کرد مانع انتشار کتاب جان بولتون گردد، چون می گوید حاوی اطلاعات فوق سری است.

به نقل از بی بی سی، کتاب اتاقی که در آنجا رخ داد: خاطراتی از کاخ سفید که قرار است روز 23 ژوئن منتشر گردد، روایت جان بولتون از وقایع داخلی کاخ سفید است که او می گوید بین سال های 2018 تا 2019 شاهد آنها بوده است.

دونالد ترامپ پیشتر هشدار داده بود که بولتون ممکن است با انتشار این کتاب با مسائل قضایی روبرو گردد.

ترامپ روز دوشنبه به راوه بلاگ گفت: من هر محاوره ای را که به عنوان رئیس جمهوری داشته ام کاملا محرمانه می دانم. این یعنی اگر او کتابی نوشت و کتاب منتشر شد، قانون را نقض نموده و فکر می کنم با مسائل قضایی روبه رو خواهد شد.

جان بولتون در خصوص رسوایی اوکراین که به استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان و در نهایت تبرئه او در سنا منجر شد، با استناد به مکالمات شخصی خود با رئیس جمهوری آمریکا اتهام کوشش وی برای فشار به اوکراین برای یک بده بستان علیه جو بایدن، رقیب انتخاباتی آینده خود را تایید نموده است.

بولتون می نویسد: وی گفت که دوست ندارد هیچ چیزی برای آنها ارسال گردد تا زمانی که تمام تحقیقات مربوط به تحقیقات روسیه در رابطه با [هیلاری] کلینتون و بایدن تحویل داده گردد.

ماجرای اوکراین بخش محوری استیضاح رئیس جمهوری آمریکا بود؛ از جمله اینکه ترامپ یاری نظامی به اوکراین را متوقف کرد تا به ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین برای آغاز تحقیقات فساد درباره جو بایدن نامزد حزب دموکرات و پسرش فشار آورد.

سی ان ان روز گذشته گزارش داد که جودی هانت، یکی از مدیران بلندپایه وزارت دادگستری که مسؤول شکایات و امور حقوقی دولت هم است، استعفا نموده است. شکایت علیه جان بولتون در همان بخشی تنظیم شده که هانت مدیر آن است. بنا بر این گزارش، هانت در ایمیلی به همکاران خود گفته تا سوم ژوئیه از مقامش کنار خواهد رفت.

اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا گفته است که هر کوششی از سوی دولت ترامپ برای جلوگیری از انتشار کتاب جان بولتون محکوم به شکست است.

بولتون در آوریل 2018 به تیم امنیت ملی کاخ سفید پیوست و در ماه سپتامبر 2019 آن را ترک کرد و گفت که خودش چنین خواسته است اما ترامپ گفته بود که بولتون را به دلیل اختلافات شدید برکنار نموده است.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1048

به "افشاگری جنجالی بولتون علیه رئیس جمهور آمریکا، ترامپ دست به دامن چین شده بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشاگری جنجالی بولتون علیه رئیس جمهور آمریکا، ترامپ دست به دامن چین شده بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید