وزیر علوم: دو وزارتخانه علوم و بهداشت هرچه زودتر ادغام شوند

به گزارش راوه بلاگ، خبرگزاری خبرنگاران- وزیر علوم با تاکید بر ضرورت ادغام وزارتخانه بهداشت و علوم پایه گفت: هر چه زودتر دانشگاههای دو وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم با هم ادغام شوند، جلوی ضررهای بیشتر گرفته خواهد شد.

وزیر علوم: دو وزارتخانه علوم و بهداشت هرچه زودتر ادغام شوند

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، دکتر زلفی گل در جلسه 155 شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، اظهار کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی اصل تاسیس و کارکردش این است که فراتر از تعارض منافع و مسائل سیاسی باید موضوعات را پیگیری بکند. در این راستا هر چه زودتر دو وزارتخانه بهداشت و علوم با هم ادغام شوند، جلوی ضررهای بیشتر گرفته خواهد شد.

وزیر علوم ادامه داد: بحث سلامت، تنها به جسم انسان برنمی شود بلکه سلامت روحی هم مدنظر است. بعلاوه سلامت جسمی فقط در حوزه پزشکی نیست بلکه تغذیه هم در این مقوله جای دارد بنابراین با فاکتور تغذیه، دانش کشاورزی، دامپزشکی هم در سلامت انسان نقش دارد.

وی ضمن بیان اهمیت تجهیزات و تکنولوژی در بحث سلامت توضیح داد: با این پیش زمینه رشته های مهندسی را از رشته های پزشکی نمی توان جدا کرد. بعلاوه اگر بحث سلامت روح را لحاظ کنیم، سلامت روحی دیگر در مقوله پزشکی نمی گنجد بلکه به رشته های علوم انسانی، رشته روانشناسی و علوم دینی برمی شود. درواقع شخصیت علمی باید متوازن باشد. شخصیت را مثل جورچینی در نظر بگیرید که اگر تکه های آن را از جدا کنید، شالوده آن از حالت متوازن می افتد. تحقیقات بین رشته ای، چند رشته ای همگی کنار گذاشته شده است؛ حال چه زمانی این گسستگی اصلاح خواهد شد! مگر می توان رشته داروسازی را از شیمی و داروسازی را از بیوشیمی جدا کرد! مگر می توان رشته انگل شناسی پزشکی را از دامپزشکی و کشاورزی جدا کرد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ وزیر علوم گفت: اگر دانشگاه های وزارت بهداشت و وزارت علوم در کنار هم قرار بگیرند، رتبه بندی دانشگاه های ایران در ابعاد بین المللی فرق خواهد نمود. درخصوص بخش ظرفیت های پزشکی؛ یک استاندارد جهانی نسبت پزشک عمومی با جمعیت وجود دارد. اگر طبق آمار جهانی، ایران از استانداردها جهانی در سرانه پزشکی عقب است بنابراین باید در عمل به این مقدار دست یابد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 1 دی 1400 بروزرسانی: 1 دی 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2700

به "وزیر علوم: دو وزارتخانه علوم و بهداشت هرچه زودتر ادغام شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر علوم: دو وزارتخانه علوم و بهداشت هرچه زودتر ادغام شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید