ترویج فرهنگ پژوهش و اثربخشی آن در جامعه از مهم ترین اهداف برنامه های هفته پژوهش و فناوری است

به گزارش راوه بلاگ، مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، ترویج فرهنگ پژوهش و اثربخشی آن در جامعه را از مهم ترین اهداف برنامه های هفته پژوهش و فناوری دانست.

ترویج فرهنگ پژوهش و اثربخشی آن در جامعه از مهم ترین اهداف برنامه های هفته پژوهش و فناوری است

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، محسن شریفی مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور پژوهشی و دبیر جشنواره تجلیل از پژوهشگران برگزیده، در پنجاه و نهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، موسسات آموزش عالی و پارک های علم و فناوری که با هدف هماهنگی و تبین برنامه های هفته پژوهش برگزار گردید، اهداف برگزاری هفته پژوهش را به صورت خلاصه؛ ترویج فرهنگ پژوهش و فناوری در کشور، ارتقای منزلت و جایگاه پژوهش و فناوری، معرفی توانمندی های پژوهشی، فناوری و نوآوری کشور، تشویق، تقویت، ایجاد انگیزه در اعضای هیأت علمی و پژوهشگران و فناوران کشور و فراهم سازی زمینه توسعه پژوهش های هدفمند و موثر در سطح جامعه دانست و گفت: یکی از برنامه ها و رخداد های مهم هفته پژوهش که انصافاً اثربخشی خوبی خصوصاً در جامعه علمی که پژوهشگران و اعضای هیات علمی هستند داشته همین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر است که سال جاری شاهد بیست و دومین دوره این جشنواره هستیم.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور پژوهشی بیان داشت: این جشنواره در 2 بخش برگزار می گردد که بخش اول در دانشگاه ها انجام می گردد که معمولاً شهریور ماه هر سال در قالب آیین نامه ای به دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، پژوهشگاه ها، دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی یا غیر دولتی ابلاغ می گردد و از دانشگاه ها درخواست می کنیم تا یک نفر که شاخص های لازم را داراست معرفی نمایند.

وی ادامه داد: توجه به سیاست ها و برنامه هایی که در ستاد ملی هفته پژوهش اتخاذ می گردد، سال جاری درخواست معرفی سه نفر از هر دانشگاه یا پژوهشگاه یا موسسه داشتیم که با توجه به شاخص های مندرج در آیین نامه، سه نفر برتر را به ما معرفی می نمایند و بعد از ارسال اسامی افراد منتخب به دبیرخانه ستاد، ما پرونده های ارسالی را دریافت می کنیم.

وی اضافه نمود: سال جاری سامانه ای را طراحی نموده ایم که اطلاعات دوستان را بتوانیم از پایگاه های علمی مانند اسکوپوس، گوگل اسکالر و برای بخش هایی مثل علوم انسانی از آی اس سی دریافت کنیم یا از خودشان بخواهیم که این اطلاعات را بارگذاری نمایند.

دکتر شریفی گفت: ما سعی نموده ایم که اطلاعات کسی جا نماند بنابراین در فاز اول، مراکز خودشان افراد را انتخاب نموده و اسامی را برای ما ارسال می نمایند و نهایتاً در چند جلسه داوری که ازتعداد 70 تا 80 نفر داور که از پژوهشگران سال های گذشته هستند در 2 مرحله پژوهشگران برتر انتخاب می شوند و همین اتفاق در بخش فناوری هم صورت میگیرد. البته بخش انتخاب و داوری در دفتر فناوری که هم اکنون تبدیل به معاونت فناوری شده انجام می گردد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در اینجا نکته مهمی که وجود دارد اثربخشی است، ادامه داد: اینکه ما دنبال چه چیزی هستیم مهم است، ترویج فرهنگ پژوهش، معرفی، تقدیر و توانمندی ها را نشان دهیم و از یک طرف نیازمندی ها را منعکس کنیم که جشنواره هفته پژوهش بخشی از این هدف ها را پوشش می دهد.

دکتر شریفی مهمترین شاخص ها برای برگزیدن پژوهشگران برتر مواردی را مانند نقش آفرینی در فراوری علم، نقش آفرینی در ارتباط بین صنعت و جامعه با انجام تحقیقات کاربردی، نقش آفرینی در حل مسائل جامعه یا در اشتغال و برنامه محور بودن فعایت ها برشمرد و اضافه نمود: در بخش فناوری هم به عنوان نمونه نقش طرح فناور در حل مسائل کشور یا نقش آفرینی فرد در کارآفرینی و اشتغال، فراوری محصول، اندازه فروش خوب و داشتن بازار هدف از شاخص هایی هستند که لحاظ خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: سال جاری بنا به دستور وزیر علوم، یک مجموعه دیگری اضافه شده که واقعاً پیشنهاد خیلی خوبی بود بنا بر این پیشنهاد، پژوهشگرانی که همه این شاخص ها را با هم دارا نباشند، ولی اگر در یک یا دو تا از این شاخص ها درجه یک و تاپ باشند مثلاً عضو هیات علمی که بیشترین ارجاعات را دارد یا کتابی تالیف نموده که در سطح بین المالی و داخلی جایگاه خاصی دارد یا در حوزه ثبت اختراعات و یا در بحث تجاری سازی پیروز بوده، بعلاوه افرادی که در حوزه هنر توانسته اند آثار بدیعی را در داخل و خارج از کشور خلق نمایند بتوانند از این فرصت استفاده نمایند و این جدول هم سال جاری اضافه شده است.

وی یادآور شد: در حال حاضر در بخش پژوهشگران و فناوران در مجموع حدود 375 پرونده در رشته های مختلف به دست ما رسیده که تقربیا 100 پرونده نسبت به سال گذشته افزایش داشته است که داوران جشنواره در حال آنالیز این پرونده ها هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 بهمن 1400 بروزرسانی: 21 بهمن 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2757

به "ترویج فرهنگ پژوهش و اثربخشی آن در جامعه از مهم ترین اهداف برنامه های هفته پژوهش و فناوری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترویج فرهنگ پژوهش و اثربخشی آن در جامعه از مهم ترین اهداف برنامه های هفته پژوهش و فناوری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید