همتی از توافق با عراق برای آزاد کردن منابع اقتصادی ایران اطلاع داد

به گزارش راوه بلاگ، رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به مثبت بودن رایزنی هایش با مقامات عراقی گفت: با بانک مرکزی و بانک تجارت عراق بر سر آزاد کردن منابع اقتصادی کشورمان به توافق رسیده است.

همتی از توافق با عراق برای آزاد کردن منابع اقتصادی ایران اطلاع داد

به گزارش ایرنا، عبدالناصر همتی درباره نتایج مذاکراتش با مقامات عراقی اضافه نمود که جلسه مشترک سه جانبه با روسای بانک مرکزی و بانک تجارت عراق منجر به توافق بر سر آزاد کردن منابع مالی ایران با هدف خرید کالاهای اساسی برای کشور شده است.

وی جلسه مشترک خود را با مصطفی غالب مخیف رییس بانک مرکزی و سالم جواد عبدالهادی چلبی رییس بانک تجارت عراق را در این راستا مهم ارزیابی کرد و گفت: در این جلسه در باره تبادلات تجاری گفت وگوی مفصلی صورت گرفت.

همتی خاطر نشان ساخت که جمهوری اسلامی ایران در نتیجه صادرات برق و گاز به عراق، منابع مالی چشمگیری در بانک های عراق دارد.

رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تاکید نمود که نخست وزیر عراق از حصول این توافق ابراز خرسندی و استقبال نموده است.

وی اضافه نمود که در ملاقاتی که متعاقب جلسه سه جانبه، با مصطفی الکاظمی داشته نخست وزیر عراق، قول داده است که به طور هفتگی فرایند انجام این توافق را میان دو کشور پیگری کند.

همتی ابراز امیدواری کرد که با توافق های صورت گرفته گام های مثبتی در توسعه روابط مالی و بانکی با کشور دوست و برادر عراق برداشته گردد.

وی توضیح داد با توجه به رایزنی های امروز و قول هایی که مسئولان عراقی داده اند، نسبت به آینده امیدوار است و نتایج آن به زودی در مناسبات بانکی و مالی دو کشور تعیین می گردد.

به گفته وی، جمهوری اسلامی ایران در چارچوب این توافق، بنا دارد بر اساس نیازهای خود، از این منابع مالی مالی برداشت کند.

وی با اشاره به اینکه این منابع متعلق به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است اضافه نمود که بانک مرکزی مهمترین تامین کننده نیازهای اساسی کشور در بخش های مختلف صنعت و معدن، کشاورزی و بهداشت است.

همتی خاطر نشان ساخت که این کالاها به دلیل اینکه جزو نیازهای اساسی کشور است معاف از تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا هستند.

وی مانع اساسی در برداشت از این منابع مالی را در حوزه اجرایی دانست و گفت که بانک تجارت عراق و معذوریت هایی که بانک مرکزی عراق قبلا داشت با توافق امروز رفع شدند.

عبدالناصر همتی امروز دوشنبه در راس هیاتی به بغداد سفر یک روزه ای انجام داده و طی آن با مصطفی الکاظمی نخست وزیر، علی عبدالامیر علاوی وزیرداریی، مصطفی غالف مخیف روسای بانک مرکزی و سالم جواد عبدالهادی چلبی رییس بانک تجارت عراق ملاقات و رایزنی کرد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: فرارو
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1542

به "همتی از توافق با عراق برای آزاد کردن منابع اقتصادی ایران اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همتی از توافق با عراق برای آزاد کردن منابع اقتصادی ایران اطلاع داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید