هشدار مشاهده آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H5N8 در ژاپن

به گزارش راوه بلاگ، رئیس سازمان دامپزشکی کشور در گزارشی از رخداد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H 5 N 8 در یک فارم مرغ گوشتی در ژاپن و اقدامات اجرا شده و هشدار های لازم در این خصوص اطلاع داد.

هشدار مشاهده آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H5N8 در ژاپن

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، علی صفر ماکنعلی در این خصوص گفت: در مورخ 4 نوامبر 2020 میلادی مصادف با 14 آبان ماه امسال، اداره محلی دامپزشکی واقع در استان کاگاوا واقع در کشور ژاپن از یک فارم مرغ گوشتی خانگی گزارشی در خصوص افزایش تعداد پرندگان تلف شده دریافت کرد.

وی با بیان اینکه نمونه های استاندارد اخذ و به آزمایشگاه اداره دامپزشکی محلی (مرکز خدمات بهداشتی دام Seibu؛ LHSC) ارسال شدند و نمونه های جمع آوری شده از پرندگان مرده از نظر کیت های جذب آنتی ژن از نظر ویروس آنفلوانزا A مثبت بود ، گفت: این اداره محلی دامپزشکی در 5 نوامبر LHSC آزمایش های RT-PCR و RRT-PCR را انجام داد و تأیید کرد که نوع H 5 است.

ماکنعلی با بیان اینکه در 6 نوامبر (16 آبان ماه)، انستیتوی ملی بهداشت حیوانات (NIAH) آزمایش های تکمیلی را انجام و تأیید کرد که عامل آن ویروس H 5 N 8 است و از نوع آنفلوانرای فوق حاد پرندگان است، تاکید نمود: معدوم سازی همه پرندگان حساس در فارم آلوده در حال اجراست و محدودیت های جابجایی و حمل و نقل به ترتیب در شعاع 3 کیلومتری و 3-10 کیلومتری مزرعه فارم آلوده برای مزارع اعمال می گردد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه مقامات محلی در غرب ژاپن پس از تأیید شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان برای نخستین بار پس از نزدیک به 3 سال در این کشور، روز پنجشنبه اقدام به کشتار حدود 330 هزار قطعه مرغ کردند، گفت: دولت محلی استان کاگاوا به مزارع مرغداری در شعاع 3 کیلومتری محل آلوده در میتوویو دستور داد که مرغ و تخم مرغ را جابجا نکنند و در حال آنالیز همه جانبه برای تعیین کردن منشأ آلودگی و این نکته هستند که آیا آلودگی در مکان های دیگر اتفاق افتاده است یا خیر؟

به گفته وی، انتقال پرندگان و تخم مرغ از مزارع در شعاع 10 کیلومتری خارج از منطقه ممنوع شده و در فارم آلوده در روز چهارشنبه در مجموع طی یک دوره چهار روزه تعداد 3800 مرغ تلف شده اند.

ماکنعلی با بیان اینکه این اقدامات حدود 4.62 میلیون قطعه مرغ را در 115 مزارع در شعاع 10 کیلومتری پوشش می دهد، توضیح داد: البته طبق گفته دولت استانی تا صبح روز پنجشنبه گزارشی از تلفات دسته جمعی طیور در این منطقه گزارش نشده است، اما نیروی زمینی ارتش به درخواست دولت محلی به این عملیات پیوسته اند. وزارت محیط زیست هشدار سراسری خود را برای پرندگان وحشی به بالاترین سطح در سه سطح افزایش داد. این هشدار هفته گذشته به دنبال شیوع آنفلوآنزای مرغی در کره جنوبی به سطح دو افزایش یافت.

وی این گونه نتیجه گیری کرد: احتمال درگیری مزارع مرغ گوشتی حدود 1 به 65 نسبت به مزارع مرغ تخم گذار است و از آنجا که این ویروس امکان درگیری فارم های مرغ گوشتی را دارد؛ لذا لازم است سیستم رصد و پایش غیرفعال در مرغداری های گوشتی به دقت مد نظر قرار گیرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1673

به "هشدار مشاهده آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H5N8 در ژاپن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار مشاهده آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H5N8 در ژاپن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید