نماز توبه و استغفار چگونه خوانده می شود؟

به گزارش راوه بلاگ، نماز توبه چهار رکعت است که به صورت دو نماز دو رکعتی خوانده می شود. خواندن نماز توبه را پیامبر (ص) به اصحابش توصیه کرده است. این نماز بسیار مجرب است و باعث بخشایش گناهان می شود.

نماز توبه و استغفار چگونه خوانده می شود؟

انسان جایزالخطاست و همه ما مرتکب گناهانی می شویم که برایمان پشیمانی به همراه دارد. گاهی این گناهان کوچک و گاهی آن قدر بزرگ است که فکر می کنیم هیچ وقت بخشیده نمی شوند. آیا نمازی وجود دارد که با خواندن آن امید به بخشیدن گناهان داشته باشیم؟ غیر از نماز برای بخشیدن گناهان چه کاری می توانیم انجام دهیم؟ خبرنگاران در این مقاله به این سؤالات شما پاسخ می دهد.

نماز توبه به نقل از کیست؟

نماز توبه از پیامبر (ص) روایت شده است. ایشان این نماز را در ماه ذی القعده به اصحاب خود آموزش دادند و فرمودند:

هیچ مسلمانی نیست که این نماز را بگذارد جز این که از آسمان به او ندا شود: ای بنده خدا! توبه تو پذیرفته شد و گناهان تو بخشوده؛ اینک کار خویش را از نو آغاز کن. فرشته ای نیز از فرود عرش به او می گوید: ای بنده خدا! خوشا به حالت، مبارک باد بر تو و بر خاندان و خانواده تو. دیگری به او ندا می دهد: ای بنده خدا! باک مدار که خصمان و مدعیان خود در قیامت را، خرسند ساختی. دیگری ندا می دهد: ای بنده خدا! با ایمان بمیری، دین از تو دور مباد و قبرت گسترده و نورانی باد. دیگری می گوید: ای بنده خدا! پدر و مادر از تو خرسندند، گناهان آن ها و گناهان تو و گناهان خاندان تو بخشوده است و روزی تو در دنیا و آخرت گسترده است و جبرئیل به او ندا می دهد: دل خوش دار، من همراه با فرشته مرگ (ملک الموت) نزد تو خواهم آمد و به او فرمان خواهم داد که با تو مهربان باشد؛ تا مرگ، تو را هیچ نیازارد و روح از جسمت به آرامی و خوشی بیرون رود.

نماز توبه چگونه خوانده می شود؟

اگر واقعاً از گناهی پشیمان هستید و از صمیم قلب می خواهید که توبه کنید مطمئن باشید که توبه شما توبه نصوح خواهد بود و خدا توبه تان را خواهد پذیرفت.

  • ابتدا غسل کنید.
  • بعد از آن وضو بگیرید.
  • دو نماز دو رکعتی مانند نماز صبح بخوانید و در هر رکعت بعد از حمد سه بار سوره توحید، یک بار سوره فلق و یک بار سوره ناس را بخوانید.
  • بعد از نماز 70 مرتبه استغفار کنید.
  • سپس بگویید: لا حَولَ وَ لا قُوَّهَ إلّا بِالله العَلِیِّ العَظیمِ
  • در سرانجام بگویید: یا عَزیزُ یا غَفّارُ إغفِر لِی ذُنُوبِی وَ ذُنُوبَ جَمیعِ المؤمِنینَ وَ المُؤمِناتِ فَإنَّهُ لا یَغفِرُ الذُّنوبَ إلّا أنتَ

نماز توبه در مفاتیح

نماز توبه در مفاتیح ذکر نشده اما در سایر کتاب های معتبر به دو صورت نماز عفو و نماز استغفار توصیه شده است.

  • نماز عفو دو رکعت است و در هر رکعت بعد از حمد سوره قدر را بخوانید و بعد از سوره قدر 15 مرتبه ذکر ربّ عفوک عفوک را بگویید و در رکوع هم همین ذکر را 10 مرتبه بگویید و نماز را مانند نماز جعفر طیار تمام کنید.
  • نماز استغفار مانند نماز عفو است؛ فقط به جای ذکر بالا باید بگویید: استغفرالله

ذکرهایی برای رهایی از گناهان

روایات مختلفی وجود دارد که در آن ها اعمال یا ذکرهایی برای توبه و دوری از گناه نام برده شده است به مجموعه ذکرهای توبه صیغه توبه می گویند. در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم:

  • امام صادق (ع): کسی که قبل از خواب 100 مرتبه سوره توحید را بخواند خداوند گناهان پنجاه ساله او را می بخشد. اگر این ذکر را تجربه کنی اثر آن را خواهی دید.
  • امام علی (ع): هر کس نماز صبح را بجا آورد و پس از آن 11 مرتبه سوره توحید را تلاوت کند در آن روز گناهی مرتکب نشود هرچند شیطان بخواهد.

گروه مذهبی خبرنگاران

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: setare.com
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1853

به "نماز توبه و استغفار چگونه خوانده می شود؟" امتیاز دهید

6 کاربر به "نماز توبه و استغفار چگونه خوانده می شود؟" امتیاز داده اند | 4.3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماز توبه و استغفار چگونه خوانده می شود؟"

1 دیدگاه

محمدحسین 27 آبان 1400

انسان ممکن الخطاست نه جایزالخطا لطفا متن رو درست کنید.

پاسخ به محمدحسین
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید