مزایای باورنکردنی تنفس عمیق

به گزارش راوه بلاگ، تهران (پانا) - اگر هر روز پنج تا ده دقیقه وقت تان را با تمرکز لازم و حضور فکر صرف تنفس عمیق بکنید، شاهد 6 مزیت شگفت انگیز آن خواهید بود.

مزایای باورنکردنی تنفس عمیق

به گزارش ایرنا، محققان دانشگاه نورث وسترن می گویند یک تنفس عمیق از راه بینی مغز را تقویت و حافظه را سریع تر می نماید. تنفس عمیق علاوه بر این که گامی موثر برای بازیابی انرژی است، منجر به دفع سموم و حتی بهبود سلامت دستگاه گوارش نیز می گردد:

کنترل استرس و اضطراب: پژوهشگران علوم پزشکی در آموزشگاه آمریکایی پزشکان خانواده می گویند تنفس عمیق موثرترین راه کار برای کاهش استرس است. به گفته آنها، در تکنیک تنفس عمیق ضروری است که روی یک سطح صاف به پشت دراز بکشید یک دست خود را روی معده و دست دیگر را روی قفسه سینه خود قرار دهید. در این شرایط به آرامی نفس بکشید و مطمئن شوید که در حین تنفس معده اندکی بالا بیاید. پس از فرو بردن هوا یا عمل دم نفس خود را یک تا دو ثانیه نگه دارید. سپس عمل بازدم را به آرامی انجام داده و اجازه دهید معده پایین برود. این تکنیک را تکرار کنید تا کم کم آرامش بر شما غلبه کند.

حذف سموم از بدن: دی اکسید کربن در اقع همامن سمومی است که در فرایند متابولیسم از بدن بیرون می آید و باید به طور منظم خارج گردد. با این حال زمانی که ریه ها عادت به تنفس سریع داشته باشند، این سموم و ضایعات به طور کامل از بدن خارج نمی شوند. تجمع سموم در بدن مسائلی همانند التهاب، خستگی، اضافه وزن، تحلیل عضلانی و فشار خون بالا را در پی خواهد داشت. شما باید در طول روز حداقل 2 تا 3 بار به مدت 10 دقیقه تنفس عمیق داشته باشید تا سموم به طور کامل از بدنتان خارج شوند.

کاهش درد: بیشتر ما هنگام درد شدید نفسمان را حبس می کنیم و البته این مکانیسم طبیعی مغز است. با این حال اگر هنگام دردهای مزمن ناشی از آرتریت، لوپوس، فیبرومیالژیا و ... نفس عمیق داشته باشید، این کار باعث ترشح اندورفین بیشتر خواهد شد که نقش مسکن طبیعی را در بدن دارد. علاوه بر این، تنفس عمیق باعث کاهش اسیدیته بدن می گردد و محیط بدن را قلیایی تر می نماید. قلیایی بودن بدن، کنترل درد را راحت تر می نماید.

بهبود ریه ها: تنفس عمیق باعث بهبود عملکرد ریه ها و جلوگیری از ذات الریه و دیگر عوارض بعد از عمل جراحی می گردد.تنفس عمیق باعث می گردد اکسیژن بیشتری به سلول های بدن برسد. بدون اکسیژن کافی، شخص بیشتر در معرض مسائل ریوی و حتی بیماری قلبی قرار می گیرد. تنفس عمیق برای کسانی که مشکوک به بیماری های ریوی یا تنفسی هستند نیز مفید است. روزی 10 دقیقه تنفس عمیق به کاهش مسائل تنفسی همانند آسم، بیماری انسدادی مزمن ریوی، برونشیت و حتی درد قفسه سینه یاری می نماید.

کاهش وزن: یک الگوی تنفسی منظم و عمیق می تواند به کاهش وزن شما یاری کند. تنفس عمیق باعث می گردد اکسیژن بیشتری به بدن برسد و این به چربی سوزی بیشتر و موثرتر یاری می نماید. طبق پژوهش ها، یک برنامه منظم یوگا و تنفس، شاخص توده بدنی را کاهش می دهد. تمرین تنفس عمیق باعث انقباض عضلات شکمی و اصلاح جریان خون به قسمت های مختلف مغز می گردد و فعالیت های متابولیسمی مغز را تغییر می دهد. علاوه بر این، زمانی که اکسیژن بیشتری به مولکول های چربی (که از اکسیژن، کربن و هیدروژن تشکیل شده اند) می رسد، این مولکول ها تجزیه و به دی اکسید کربن و آب تبدیل می شوند.

کاهش فشارخون: پژوهشی در سال 2005 نشان داد که تنفس آرام، حساسیت بارورفلکس سرخرگی را بهبود می بخشد و فشار خون اولیه (فشار خونی که علت مشخصی ندارد) را کاهش می دهد. تنفس عمیق ابتدا با تقویت و فعال سازی سیستم پاراسمپاتیک، باعث آرامش می گردد. سپس، با یاری به تجزیه نمک، دفع آن را راحت تر می نماید. برای کنترل فشار خون و حفظ سلامت قلب، روزی دو یا سه مرتبه، تنفس شکمی را به مدت 10 دقیقه تمرین کنید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 شهریور 1401 بروزرسانی: 9 شهریور 1401 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2932

به "مزایای باورنکردنی تنفس عمیق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایای باورنکردنی تنفس عمیق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید