مردم چقدر در بانک ها سپرده گذاری کردند؟

به گزارش راوه بلاگ، برررسی میزان تسهیلات و سپرده های بانکی در شش ماهه اول امسال بیانگر این است که بانک ها در شهریورماه بیشترین میزان سپرده و تسهیلات را داشته اند که به تربیت معادل 86.6 و 86 درصد افزایش یافته است.

مردم چقدر در بانک ها سپرده گذاری کردند؟

سپرده ها و تسهیلات بانکی از انواع خدمات مهم شبکه بانکی و مورد علاقه تمام اقشار جامعه هستند و سپرده های بانکی موتور فراوری وام و تسهیلات بانکی است؛ به عبارت دیگر، هر چه بر میزان سپرده های بانکی افزوده گردد به همان میزان بر قدرت تسهیلات دهی شبکه بانکی کشور هم افزوده می گردد.

در این راستا، افزایش نرخ سود سپرده های بانکی عاملی خوانده می گردد که مشتریان را به سپرده گذاری در بانک ها تشویق و ترغیب می نماید اما آخرین اظهار نظر رئیس کل بانک مرکزی درباره نرخ سود سپرده های بانکی حاکی از آن است که بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار برنامه ای برای افزایش سود سپرده های بانکی ندارند و از روش های دیگری برای کنترل نقدینگی و تورم استفاده می نمایند.

بنابراین، طبق آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار درباره شرایط نرخ سود بانکی، در حال حاضر نرخ سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت عادی 10 درصد، نرخ سود سرمایه گذاری کوتاه مدت ویژه سه ماهه 12 درصد، نرخ سود سرمایه گذاری کوتاه مدت ویژه شش ماهه 14 درصد، نرخ سود سپرده سرمایه گذاری با سررسید یک سال 16 درصد و نرخ سپرده سرمایه گذاری با سررسید دو سال 18 درصد است.

فروردین ماه دارای کمترین میزان تسهیلات و سپرده ها

در این بین، نگاهی به آمارهای بانک مرکزی از اوضاع مانده سپرده ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک ها و مؤسسات اعتباری بیانگر آن است که میزان سپرده ها در ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد به ترتیب 2776 هزار و 600 میلیارد تومان، 2857 هزار و 600 میلیارد و حدود 2900 میلیارد تومان بوده است که در سه ماهه اول سال، خرداد و فروردین به ترتیب بیشترین و کمترین میزان سپرده های بانکی را به خود اختصاص داده اند.

همچنین، در ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد میزان تسهیلات به ترتیب 1956 هزار و 800 میلیارد تومان، 1995 هزار و 300 میلیارد و بیش از 2000 میلیارد تومان بوده است که در سه ماهه اول سال خرداد و فروردین به ترتیب بیشترین و کمترین میزان تسهیلات بانکی را به خود اختصاص داده اند.

علاوه براین، میزان سپرده های شبکه بانکی کشور در سه ماهه دوم سال 1399 نیز در هر یک از ماه های تیر، مرداد و شهریور به ترتیب بیش از 2932 هزار میلیارد تومان، 3094 هزار و 400 میلیارد و 3195 هزار و 400 میلیارد تومان بوده که تیر و شهریور کمترین و بیشترین میزان سپرده های بانکی را به خود اختصاص داده اند.

بیش ترین میزان تسهیلات و سپرده در شهریور ماه

همچنین، در این سه ماه تیر و شهریور ماه نیز با داشتن حدود 2124 هزار میلیارد تومان و 2275 هزار و 300 میلیارد تومان به ترتیب کمترین و بیشترین میزان تسهیلات شبکه بانکی کشور را دارا بوده اند.

با این تفاسیر، فرایند سپرده ها و تسهیلات بانکی از فروردین تا شهریور ماه تصاعدی بوده و میزان سپرده و تسهیلات در شهریور ماه به بیشترین حد خود رسیده؛ به گونه ای که میزان سپرده ها و تسهیلات بانک ها از فروردین تا شهریور به ترتیب معادل 86.8 و 86 درصد رشد نموده اند که در صورت تغییراتی در نرخ سود سپرده های بانکی بر این فرایند تصاعدی افزوده می گردد و به اعتقاد کارشناسان مالی مانع از آن می گردد که پول های در دست مردم در بازارهای مختلف سرگردان باشند و به تورم دامن بزنند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1841

به "مردم چقدر در بانک ها سپرده گذاری کردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم چقدر در بانک ها سپرده گذاری کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید