مخالفت کمیسیون بهداشت با طرح الزام به رسمیت شناخته شدن طب سنتی ایرانی در قوانین کشور

به گزارش راوه بلاگ، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از مخالفت این کمیسیون با طرح الزام به رسمیت شناخته شدن طب سنتی ایرانی در قوانین کشور اطلاع داد.

مخالفت کمیسیون بهداشت با طرح الزام به رسمیت شناخته شدن طب سنتی ایرانی در قوانین کشور

زهرا شیخی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در جلسه امروز کمیسیون بهداشت و درمان طرح الزام به رسمیت شناخته شدن طب سنتی ایرانی در قوانین کشور مورد آنالیز نهاده شد.

وی شرح داد: این طرح با اصل 75 قانون اساسی مغایرت دارد زیرا بار اقتصادی تشکیل شورای عالی طب سنتی ایرانی پیش بینی نشده علاوه بر عنوان طرح با مقدمه توجیهی آن منطبق نیست؛ در مقدمه توجیهی طرح آمده که یک تبصره به قانون تشکیل وزارت بهداشت باید اضافه گردد و با توجه به سیاست های تنقیحی مجلس در قانون تنقیح قوانین و مقررات کشور مصوب 1389 مبنی بر جلوگیری از تورم قوانین و با توجه به سابقه قانون گذاری در زمینه این طرح و در قانون الحاق به قانون تشکیلات و وظایف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مصوب 1367 که دارای ارتباط موضوعی با آن است باید تنظیم گردد و عنوان طرح هم بر همین اساس مورد اصلاح قرار گیرد.

وی با بیان اینکه این طرح با اصل 85 قانون اساسی مغایرت دارد، اضافه کرد: مجلس نمی تواند اختیار قانون گذاری را به شخص و هیاتی واگذار کند بنابراین چناچه منظور از تدوین و اجرای تمهیدات قانونی در ماده واحده وضع قانون باشد این بخش مغایر اصل 85 قانون اساسی است و از سویی مطابق اصل 138 قانون اساسی مرجع آیین نامه اجرایی هیات وزیران و یا کمیسیون مرکب از تعدادی از وزرا است و چنانچه منظور از تدوین و اجرای آیین نامه لازم در ماده واحده وضع آیین نامه باشد مغایر اصل 138 قانون اساسی است و بعلاوه این طرح مغایر با بند یک اصل 110 قانون اساسی است.

شیخی بعلاوه گفت: در ادامه این نشست رئیس سازمان پزشکی قانونی ضمن ارائه برنامه های این سازمان، از شرایط حقوق های پایین پزشکان این رشته و عدم تخصیص بودجه برای تغییرات ساختاری و ساختمانی انتقاد کرد و خواهان شد که تدابیری برای افزایش بودجه سازمان اتخاذ گردد.

وی بعلاوه با اشاره به گزارش رئیس کمیته امداد در ادامه جلسه کمیسیون بهداشت گفت: بختیاری رئیس کمیته امداد حضرت امام (ره) نیز مباحث درمانی مددجویان را بیان کرد و ضمن ارائه پیشنهاداتی، بر ضرورت توجه به بودجه کمیته امداد تاکید نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2747

به "مخالفت کمیسیون بهداشت با طرح الزام به رسمیت شناخته شدن طب سنتی ایرانی در قوانین کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت کمیسیون بهداشت با طرح الزام به رسمیت شناخته شدن طب سنتی ایرانی در قوانین کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید