لزوم هوشمندسازی پارک های جنگلی برای مقابله با آتش سوزی ها

به گزارش راوه بلاگ، معاون امور هماهنگی عمرانی استانداری تهران با تاکید بر لزوم هوشمندسازی پارک های جنگلی در تهران برای مقابله و اطفای حریق گفت: برای تحقق هوشمندسازی بوستان های جنگلی تهران می توان از مشارکت بخش خصوصی نیز بهره گرفت.

لزوم هوشمندسازی پارک های جنگلی برای مقابله با آتش سوزی ها

محمد تقی زاده در گفت وگو با خبرنگاران، گفت: شهرداریها و دستگاههای خدماتی در حوزه آتش سوزی بوستانها و مراتع در سطح استان تهران وظایفی را برعهده دارند به شکلی که نباید تنها ناظر باشند و پس از وقوع آتش سوزی اقدام به اعزام آتش نشان به محل حادثه کنند.

وی افزود: باید اقدامات پیشگیرانه چه توسط شهرداری تهران و چه سایر شهرداریهای استان تهران انجام شود. قطعا بوستانی با مساحت گسترده در فصول گرم دارای بخش های خشک شدهای از فضای سبز است که با کوچکترین محرکی می تواند حریق ایجاد شود و بوستان را در خطر قرار دهد لذا باید شهرداریها و دستگاههای متولی اقدامات پیشگیرانه و حفاظتی را قبل از وقوع حادثه انجام دهند.

وی ادامه داد: در مراتع وسیع باید نسبت به احداث کمربند حفاظتی و آتش بر اقدام شود تا با کوچکترین حادثه ای کل مرتع از بین نرود؛ بر همین اساس این که گفته می شود آتش سوزیها امری طبیعی است به اعتقاد من خیلی هم طبیعی نیست به این مفهوم که ذاتا شهرداری ها و دستگاههای مرتبط وظایفی برعهده دارند که باید نسبت به جلوگیری از وقوع حادثه و پیشگیری از آن اقدام کنند.

وی تاکید کرد: حتی باید شهرداری ها در نقاط پرخطر اقدام به نصب علائم هشداردهنده کنند به این ترتیب شهروندان در آن نقاط توجه بیشتری دارند و در جهت محافظت از فضای سبز موجود مشارکت می کنند. گاهی همانند حادثه بوستان خجیر بروز آتش سوزی به دلیل اقدامات پیشگیرانه محیط زیست به راحتی مهار می شود درحالی که می توانست بدون وجود کمربند حفاظتی و اقدامات پیشگیرانه دامنه آتش تمام منطقه را بگیرد.

معاون استاندار تهران با بیان اینکه شهرداری ها، دهیاریها و سایر دستگاه های مرتبط همانند منابع طبیعی، محیط زیست و جهاد کشاورزی باید اقدامات پیشگیرانه و نصب علائم هشداری را در دستور کار خود داشته باشند افزود: رسانه ها نیز در جذب مشارکت شهروندی می توانند بسیاری تاثیرگذار باشند تا از طریق ترویج آموزش های همگانی در جهت کنترل و جلوگیری از بروز چنین حوادثی گام بردارند.

تقی زاده درباره کمبود تجهیزات شهرداری ها در اطفای حریق به ویژه در ارتفاعات نیز گفت: شهرداریها در حال حاضر امکانات خوبی در اختیار دارند و برای اطفای حریق در سطح مسئله ای ندارند اما در حوزه اطفای حریق ارتفاعات ضعف هایی هست که باید مرتفع شود اما بخشی از وظایف مدیریت شهری و ایمنی شهر باید معطوف به جذب مشارکت های شهروندی شود و اقداماتی همچون هوشمندسازی بوستان های جنگلی با مشارکت بخش خصوصی انجام دهد؛ بی تردید باید از ظرفیت رسانه ها در جهت ترویج فرهنگ عمومی و بالا بردن مشارکت شهروندی و همچنین از ظرفیت بخش خصوصی برای تحقق برخی اهداف بلند مدت برای انجام اقدامات پیشگیرانه در سطح بوستان های بزرگ مقیاس بهره گرفت.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1101

به "لزوم هوشمندسازی پارک های جنگلی برای مقابله با آتش سوزی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم هوشمندسازی پارک های جنگلی برای مقابله با آتش سوزی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید