قله کوه شاهوار (شاهرود) ثبت ملی شد

به گزارش راوه بلاگ، طی ابلاغ رسمی علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور، قله شاهوار در فهرست میراث طبیعی ملی ثبت شد.

قله کوه شاهوار (شاهرود) ثبت ملی شد

به گزارش خبرنگاران سمنان ;حمید رضا دوست محمدی در نشستی با حضور خبرنگاران با بیان اینکه طی ابلاغ رسمی علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور، قله شاهوار در فهرست میراث طبیعی ملی ثبت شد، شرح داد: این قله در شمال شاهرود با دلیل جاذبه های طبیعی به ثبت رسیده است.

سرپرست میراث فرهنگی استان سمنان : با بیان اینکه نامه ثبت این اثر ارزشمند خطاب به استاندار سمنان ارسال شده است، اضافه نمود: در این نامه تاکید شده که در اجرای تبصره ماده 2 قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور مصوبه دی ماه 82 و آئین نامه اجرایی آن مصوب چهارم مرداد ماه 84 هیئت وزیران با موضوع ثبت میراث طبیعی ارزشمند کشور در فهرست میراث طبیعی ملی قله شاهوار واقع در استان سمنان شهرستان شاهرود، پس از تشریفات قانونی لازم به شماره 885 مورخ بیست و ششم اسفند ماه 99 در فهرست میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسید.

وی گفت: در این نامه همچنین آمده است که اثر مذکور ضمن رعایت حقوق مالکانه تحت نظارت و حمایت وزارت میراث فرهنگی است و تدوین ضوابط حفاظتی و مشخص عرصه و حریم این اثر بر عهده این وزارتخانه خواهد بود هرگونه در و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت اثر گردد ممنوع است.

شایان ذکر است ؛ قله شاهوار از اوایل دهه 90 با تخریب گسترده به دلیل معدن کاری دچار معضلات جدی زیست محیطی شد و در این راستا ثبت ملی آن توسط میراث فرهنگی، محیط زیست و دوست داران طبیعت، سازمان های مردم نهاد و همچنین سمن های فعال در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری و با حمایت رسانه ها، پیگیری و مطالبه شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2378

به "قله کوه شاهوار (شاهرود) ثبت ملی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قله کوه شاهوار (شاهرود) ثبت ملی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید