قرار عصرگاهی شبکه3

به گزارش راوه بلاگ، بیایید این بار گزارش را بدون مقدمه های معمول و متداول شروع کنیم. ماجرا از این قرار است که یک تیم جوان و باانگیزه گرد هم آمده اند و با همفکری یکدیگر برنامه ای با عنوان عطسه را هرروز حوالی عصر روی آنتن شبکه سه دارند.

قرار عصرگاهی شبکه3

تیمی که برای مخاطبان شبکه سه غریبه نیستند و پیش از این با برنامه صبحگاهی همین شبکه همراه بودند. منظورم برنامه حالا خورشید است. آنها سعی دارند با آیتم های متفاوت و جالب شان هرروز 50دقیقه نگاه مخاطبان خود را به برنامه شان جلب کنند و به دوراز دغدغه ها و مسائل روزمره، دقایقی آنها را سرگرم کنند. البته به گفته تهیه کننده و مجری ها گاهی هم مرتبط با اخبار و اتفاقات مهم روز موضوعات برنامه هم تغییر می کند. جالب تر این که چالش هایی را هم در برنامه طراحی کرده اند که جنبه کمدی و طنز دارد و با این روش هم می توانند ارتباط مستقیمی با بیننده هایشان داشته باشند. به نوعی که بیننده ها خودشان بخشی از برنامه می شوند. بنابراین اگر تا امروز پیروز به تماشای این برنامه نشده اید، می توانید هر روز حدود ساعت 18 شبکه سه را انتخاب کنید و به تماشای این برنامه بنشینید. البته برای این که با پخش فوتبال تداخل پیدا نکند، گاهی زمان برنامه تغییر می کند. ما هم برای تهیه گزارش به پشت صحنه این برنامه رفته ایم و گزارشی از آن تهیه کرده و با مجری ها یعنی حمید ترابیان و پرویز نشاط و تهیه کننده برنامه آرامه اعتمادی گفت وگو کرده ایم که شاید خواندن آن برایتان خالی از لطف نباشد. پس همراه ما و عطسه ای های شبکه سه باشید:

همسایگان حالاخورشید

برنامه حالاخورشید را که به یاد دارید. همان برنامه صبحگاهی که با اجرای رضا رشیدپور و حمید ترابیان و پرویز نشاط چند سالی روی آنتن شبکه سه بود و مخاطبان بسکمک را هم با خود همراه کرده بود. در همسایگی استودیوی این برنامه و درست در انتهای محوطه مجتمع ملاصدرای صداوسیما که فقط صدای پرنده ها شنیده می گردد و از هرگونه صدای اضافی و نابهنجار خبری نیست، استودیویی وجود دارد که تیم سازنده عطسه مدتی است در آنجا مستقرشده اند و دکور زده اند و هرروز حدود یک ساعت پیش از برنامه در استودیو حضور پیدا می کنند. سوله ای با سقفی بلند که پر از نور است و به یک استودیوی خوش آب و رنگ تبدیل شده است. عطسه معمولا حدود ساعت18 پخش می گردد اما به دلیل پخش فوتبال، زمان برنامه تغییر کرده و چند روزی است ساعت16 روی آنتن می رود. با هماهنگی مهرنوش جعفری،مسؤول هماهنگی برای گزارش از برنامه، 20دقیقه ای به پخش مانده که وارد استودیو می شویم، استودیویی که در یک سوله واقع شده است. تهیه کننده و سایر عوامل خیلی زودتر از ما سربرنامه آمده اند و در حال هماهنگی برای پخش هستند. مجری ها گریم شده در حال مرور جدول پخش و متن هایشان هستند. مهمان برنامه هم که یکی از پزشکان متخصص در زمینه گوش و حلق و بینی است در گوشه ای از استودیو در انتظار پخش برنامه است.

بخاری بزرگی در استودیو واقع شده است که خاموش است اما با ابعادی که دارد، قطعا در مواقع لزوم به خوبی می تواند فضا را گرم کند. کنار استودیو دو میز است که یکی مربوط به نور استودیو و دیگری مربوط به نمایشگر دیواری است که در گوشه ای از دکور قرارگرفته و پشت آنها نیز دو جوان حضور دارند که خود را برای برنامه آماده می کنند. یک نفر هم پشت کیبورد نشسته که موسیقی متن برنامه به عهده اوست. دکور برنامه هم شامل یک میز مخصوص مجری هاست که لوگوی عطسه را به رنگ قرمز روی خود دارد که اتفاقا با کفپوش استودیو که به رنگ قرمز است، همخوانی دارد.

مجری ها در دو طرف میز و بافاصله پشت آن ایستاده اند و ماسک های شان را برداشته اند اما در پشت صحنه همه عوامل با ماسک و فاصله از یکدیگر ایستاده اند. دو لیوان بزرگ پر از آب هم با عکس هایی از مجری ها روی میز واقع شده است. یکی از بچه های صحنه هم دو گلدان را که به تازگی آبکمک کرده روی میز می گذارد. یک ساعت بزرگ هم کنار میز است که عقربه هایش ساعت16 را نشان می دهد. برنامه با 4دوربین و یک کرین روی آنتن می رود و به همین منظور فیلمبردارها پشت دوربین ها قرارگرفته و گوشی های شان را کنار می گذارند. مدیر صحنه نیز گوشی اش را می گذارد و مدام زمان باقیمانده را اعلام می کند. ناگفته نماند تصویربردارها بافاصله از هم ایستاده اند. اصولا به جز مهمان برنامه همه عوامل ایستاده اند و فضا به قدری وسیع نیست که بتوان از صندلی استفاده کرد. در کنار میز مجری ها، دکوری پله مانند واقع شده است که در انتهای آن هم لوگوی برنامه به وضوح دیده می گردد. دو مونیتور هم روبه روی مجری هاست که می توانند در صورت لزوم برنامه را از طریق آن تماشا کنند. به گفته یکی از عوامل، گاهی اوقات دو مبل کنار این سکو گذاشته می گردد تا مهمان که توانایی ایستادن ندارد روی مبل بنشیند.

روی زمین هم یک تراولینگ است که متعلق به یکی از دوربین هاست که بتواند به راحتی حرکت کند. تیتراژ برنامه با صدای فرزاد فرخ شنیده می گردد و مدیر صحنه اعلام می کند چند ثانیه به آنتن مانده. پرویز نشاط در حال شیطنت و همخوانی با خواننده تیتراژ است و ژست خواننده ها را گرفته و این قطعه را می خواند. عوامل هم پشت صحنه ایستاده اند که البته به خاطر کرونا سعی شده از تعداد عوامل پشت صحنه کاسته گردد. با شمارش ثانیه های باقیمانده توسط مدیرصحنه، مجری ها در جای خود ایستاده و برای آخرین بار سرووضع خود را مرتب می کنند و برنامه آغاز می گردد.

چالش هایی با چاشنی طنز

پس از آیتم ابتدایی مجری ها، تصاویری از بازار تهران پخش می گردد. در این فاصله کوتاه چندثانیه ای مهمان مقابل قاب دوربین ها قرار می گیرد و یکی از مجری ها از کادر خارج می گردد و با تلفن همراهش فضای مجازی برنامه را بررسی می کند. مهمان برنامه که در کنار کار پزشکی جزو خیرین هم هست، درباره خاطراتش از کاشت حلزون برای ناشنوایان می گوید و همه در پشت صحنه ایستاده و بقیه به حرف های او با دقت گوش می کنند.

سکوت عجیبی در پشت صحنه حکم فرماست. مهراد اصلانزاده، عکاس برنامه هم بی صدا کارش را انجام می دهد و سعی می کند با گام های آهسته و بی سروصدا از زوایای مختلف برنامه عکاسی کند. هنگام گپ و گفت مجری و مهمان، مدیرصحنه به ساعتش نگاه کرده و به دلیل این که مجری پشتش به عوامل است و نمی تواند با مدیرصحنه ارتباط بگیرد، یکی از فیلمبردارها با اشاره به مجری می گوید زمان این بخش رو به اتمام است. بنابراین مجری سعی دارد صحبت های مهمان را جمع بندی کند.

یکی از نکات جالب در برنامه های زنده همین زبان اشاره است که مجری ها با عوامل پشت دوربین دارند که می توان گفت به تخصص نیاز دارد، چون از حرکات و اشاره برای ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند. دابسمش بیست هزارآرزو محسن چاوشی مقدمه ای برای آیتم بعدی برنامه است. در این بین عکاس روزنامه هم فرصت عکاسی از تهیه کننده و مجری ها را در دکور برنامه پیدا می کند. عکاس پروژه هم یادی از دابسمش این قطعه در سریال دیوار به دیوار می کند. پرویز نشاط پس از عکاسی برای آیتم بعد که مربوط به چالش مخاطبان است، کنار وال آل ای دی می ایستند و پیام های مخاطبان هم درباره موضوع برنامه به نمایش درمی آید. با اشاره مدیر صحنه، آنتن به استودیو برمی گردد و برنامه ادامه پیداکرده و نشاط از روی پیام هایی که در وال آل ای دی نقش بسته خوانده و کمی هم چاشنی طنز را به اجرایش اضافه می کند.

بعد از آن هم نوبت به چالش برنامه می رسد که مخاطبان عکس هایی را برای برنامه فرستاده اند و مجری ها هم شوخی هایی را با عکس ها انجام می دهند. فضای برنامه در طول این دقایق، مفرح است. سپس گزارش کوتاهی که نشاط از بازار تهران گرفته، پخش می گردد و برنامه به این ترتیب به انتها می رسد اما به گفته تهیه کننده،عوامل اصلی راهی دفتر کار می شوند تا درباره برنامه روز بعد باهم گپ و گفت مفصلی داشته باشند.

می خواهیم متفاوت باشیم

پرویز نشاط را خیلی ها با حالاخورشید می شناسند. مجری ای که در عطسه هم به اتفاق حمید ترابیان زوج هنری خوبی را تشکیل داده اند. وی از تجربه اجرای این برنامه به جام جم می گوید:

با توجه به زمان کوتاهی که این برنامه دارد و با دو مجری روی آنتن می رود، از ویژگی های اجرای این برنامه بگویید.

ما گروه جوانی هستیم که بعد از کار کردن با رضا رشیدپور یک سری فضاها را داریم آزمون و خطا می کنیم. این که چقدر نتیجه درست یا غلط می گیریم، به قضاوت مخاطب برمی گردد. ولی همه سعی و تلاش مان این است که این ویژگی حتما در برنامه باشد و آن هم متفاوت بودن است.

متفاوت بودن از چه نظر؟

از هر قالب و نوع اجرایی.

یعنی مخاطب وجهه جدیدی از پرویز نشاط را در این برنامه می بیند؟

منظورم تفاوت در شخصیت نبود. بلکه تفاوت در تیم بود. یعنی در نوع نگاه مان و نحوه تصمیم گیری و عملکردمان و چیدمان جدول پخش خواستیم که متفاوت باشیم. دوستانی هم در روابط عمومی داریم که به دنبال این هستند که کدام بخش بیشتر مورد توجه قرار گرفته و برای مخاطب جذاب تر بوده. چون نسبت به بازخوردهایی که می گیریم ساختار برنامه را معین می کنیم.

از آنجا که مجری ویترین برنامه است، مردم شما را که می بینند چه نقد و نظرهایی درباره برنامه دارند و با شما در میان می گذارند؟

به جرات می توانم بگویم از یک سالی به بعد باید مخاطب را به دو دسته تقسیم کنیم. چون مخاطبان تلویزیون تا یکی دو سال پیش یک توقعی از برنامه ها داشتند و مخاطب امروز به خاطر شرایطی که در آن هستیم، توقع دارد به مسائل شخصی مردم بپردازیم. منظورم مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است. مردم از رسانه خیلی توقع دارند. اما به خاطر این که افراد کاربلدتری از ما هستند که می توانند در این حوزه فعالیت کنند، ما رویکردمان را عوض کردیم و به سمتی رفتیم که کاربلدتریم. وگرنه مخاطب امروز نه فقط از ما که از هر کسی که در قاب تلویزیون می بیند، می خواهد که مسائل او را فریاد بزند.

فکر می کنید توقع مخاطب از برنامه شما چیست؟

خوشبختانه تا به امروز توانسته ایم توقع مخاطب را با آن چیزی که در این برنامه مد نظرمان بود همسو کنیم و آن هم این است که ما 50دقیقه یک چای عصرگاهی در خدمت شما هستیم و با شما گپ می زنیم. درست مثل قرار شما با دوستان و عزیزان تان در یک کافه به صرف نوشیدن یک قهوه و یا چای. چون تعامل بسیار خوب و نزدیکی با مخاطبان داریم.

اجرا با ادبیات عطسه

حمید ترابیان، یکی از مجری های اصلی برنامه است که پیش ازاین اجرای برنامه حالاخورشید را به عهده داشته. وی درباره ویژگی های این برنامه و نوع اجرایش به جام جم نکاتی را اظهار داشت:

با توجه به ریتم تندی که این برنامه دارد، از ویژگی های اجرای عطسه بگویید و این که آشنایی با تیم سازنده چقدر توانسته روی کار شما تأثیر مثبت بگذارد؟

همان طور که گفتید، آشنایی و صمیمیتی که در بین بچه های این تیم وجود دارد به کمک مجری می آید. نکته دیگر این که به خاطر آشنایی طولانی مدتی که با پرویز نشاط به عنوان همکار دارم باعث می گردد اتفاقات پشت دوربین و مقابل دوربین، یکسان باشد. یعنی می کوشیم خودمان باشیم به دور از اداها و کلیشه های مرسوم.

از ویژگی های اجرای این برنامه نگفتید.

ویژگی برنامه های عصرگاهی این است که معمولا مخاطبان آن خسته از یک روز پرکار و پرمشغله به خانه می آیند و وقتی تلویزیون را روشن می کنند، انتظار دیدن غم و غصه و حرف های چالشی و خسته کننده را ندارند. به همین دلیل در عطسه می خواهیم اوقات مفرحی را برای مردم ایجاد کنیم.

حتی در مناسبت های مختلف هم سعی می کنید با همین فرایند برنامه را اجرا کنید؟

بله. حتی در مناسبت های مختلف سعی می کنیم از ادبیات عطسه استفاده کنیم. یعنی تلاشمان بوده که به زبان مشترکی در برنامه برسیم و از آن ادبیات هم خارج نشویم. حتی در مناسبت های ملی.

با وجود این که این روزها ماسک روی صورت باعث شده مردم مجری ها و بازیگران را کمتر بشناسند، بااین حال بازخورد برنامه را تا به امروز بین مخاطبان چطور دیدید؟

نمی گویم بازخورد کاملا مثبتی گرفتیم اما گاهی به قدری برای ما دور از انتظار بوده که حتی روزهایی که فکر می کنیم برنامه آن طور که تصور می کردیم خوب نبوده یا محتوایی که مدنظر ما بوده جا نیفتاده باشد اما جالب است که بازخورد مخاطب جلوتر از ماست. یعنی وقتی نظر مردم را در فضای مجازی می بینیم، متوجه می شویم این برنامه توانسته جای خودش را بین مخاطبان باز کند.

شما و آقای نشاط پیش از این در کنار مجری اصلی حالاخورشید، یعنی رضا رشیدپور حضور داشتید. حال که به طور مستقل اجرای برنامه را به عهده گرفته اید، از مسؤولیت سختی که در اختیار شما قرار داده شده بگویید.

ما هنوز هم از راهنمایی ها و مشورت های آقای رشیدپور در کار استفاده می کنیم و باهم گپ می زنیم و بد نیست بدانید برنامه و اجرای ما را بسیار بی رحمانه نقد می کند و اصلا اهل تعریف و تمجید نیست. البته همین نکته سنجی آقای رشیدپور خیلی می تواند به ما کمک کند. ضمن این که برای آیتم ها و چالش های برنامه خیلی با گروه همفکری می کنیم و از این نظر کار سختی را پیش رو داریم.

منظورتان این است که شما به عنوان مجری هم سعی می کنید در کنار وظیفه ای که به عهده دارید، ایده بدهید و به تعبیری عطسه، حاصل همکاری یک تیم است؟

بله همه با هم جزو اتاق فکر برنامه هستیم. یعنی همه دست به دست همدیگر می دهیم که بتوانیم محتوای خوب و درستی را به مخاطب ارائه بدهیم. یعنی کار ما این طور نیست که روزی یک ساعت بیاییم و برنامه را اجرا کنیم و برویم. سعی می کنیم تمام وقت مان را در اختیار برنامه قرار بدهیم. امیدوارم خروجی اش هم برای مردم خوب و پرمحتوا باشد.

از آنجا که مجری ها صاحب تریبون هستند، احتمالا مردم شما را که می بینند از مسائل شان می گویند. بنابراین شما به عنوان مجری چقدر سعی می کنید هم نظر آنها را جلب کنید و هم از چارچوب برنامه خارج نشوید؟

برنامه های مختلفی در تلویزیون و به خصوص شبکه سه هست که مستقیم و کارشناسانه به مسائل اقتصادی می پردازد. گرچه ما در عطسه به خیلی از اتفاقاتی که در اطراف ما رخ می دهد، به قدر بضاعت برنامه ورود پیدا می کنیم. اما در اصل ما یک برنامه چالشی، اقتصادی و سیاسی که نیستیم. عطسه یک جنگ مفرح عصرگاهی است که البته اگر شرایطش باشد و موضوع مهمی هم اتفاق افتاده باشد حتما به آن می پردازیم. چون یکی از اهداف برنامه این است که موضوعات روز را در چارچوب برنامه دنبال می کنیم. چون برنامه زنده است و از ما این انتظار می رود که آن اتفاق مهم را پوشش دهیم.

تا چه حد فکر می کنید این برنامه ظرفیت ادامه دار شدن را داشته باشد؟

هر برنامه ای نیاز به نوآوری و خلاقیت دارد. قطعا اگر ما بخواهیم همین ریتم را دنبال کنیم، کسل کننده خواهدبود. اما اگر با ایده های نو باشد می تواند ادامه دار باشد. با توجه به بازخوردهای اولیه و ساعت پخش، این برنامه می تواند جای خوبی باز کند. اگر مدیران و مردم هم دوست داشته باشند ما روی آنتن بمانیم، تلاش می کنیم تا اوقات خوبی برای مردم فراهم کنیم. فکر می کنم عطسه خاصیت برنامه برند شدن در تلویزیون را دارد.

فارغ از این برنامه فکر می کنید مردم چه توقعی از مجری یک برنامه زنده تلویزیونی دارند؟

به نظر من می خواهند که مجری خودش باشد و صداقت داشته باشد که ما سعی می کنیم این اتفاق را در برنامه رقم بزنیم.

به کوتاهی عطسه و به بلندای عافیت

آرامه اعتمادی، تهیه کننده برنامه عطسه که پیش از این سابقه مطبوعاتی هم داشته در گفت وگو با جام جم در خصوص شکل گیری برنامه می گوید: رویکرد ما از ابتدا رویکرد امیدزا و جوانگرایانه بود. دل مان می خواست به همه چیز فانتزی نگاه کنیم. یعنی از ابتدا که این موضوع مطرح شد که این برنامه تولید گردد، رویکردمان همان چیزی بود که اظهار داشتم. البته می خواستیم خیلی بیشتر راجع به سواد رسانه صحبت کنیم. یعنی قصدمان بر این بود که بیشتر کارشناسان رسانه را به برنامه دعوت کنیم و به این موضوع بپردازیم. تا به امروز هم مجریان پیشکسوت بسکمک را به برنامه دعوت کرده ایم که حرفی برای گفتن داشتند.

وی در همین ارتباط ادامه می دهد: خوشبختانه همه استادانی هم که به برنامه دعوت شدند، به ما اعتماد کردند و دعوت ما را پذیرفتند و به برنامه آمدند. مثل آقای جلال مقامی یا آقای مرتضی حیدری. قصدمان این بود از تجربیات پیشکسوتان این عرصه برای مخاطبان بگوییم. فکر می کنم تا اینجا هم توانسته ایم پیروز باشیم. البته یکی دو هفته این امکان میسر نشد در خدمت پیشکسوتان اجرا و گویندگی باشیم. اما حدود 70درصد آنچه در ابتدای شکل گیری این برنامه مدنظرمان بود، تحقق یافت.

اعتمادی درباره حضور مهمانان دیگری از جمله خوانندگان و پزشکان در برنامه هم توضیح می دهد: ما از ابتدا می خواستیم فقط یک روز را به کارشناسان رسانه اختصاص بدهیم، آن هم روزهای دوشنبه. اگر گاهی این اتفاق در برنامه نیفتاده به خاطر تغییرات جدول پخش برنامه است که گاهی برنامه نداریم یا زمان برنامه تغییر می کند. اما به هر حال در کنار این مهمان ها به خاطر اعیادی که داریم حضور مهمانان دیگر هم در برنامه لازم است. مثل حضور خوانندگان که باعث شادبودن فضای برنامه می گردد.

این تهیه کننده همچنین درباره سختی های ساخت چنین برنامه هایی هم عنوان می کند: زمان برنامه کوتاه است و ریتم آن تند. گرچه کار سختی است اما من این تجربه را دوست دارم و به نظرم خیلی خوب است. ما در برنامه هایی پیش از عطسه هم سعی می کردیم این ریتم را حفظ کنیم. یعنی برنامه هم ریتم داشته باشد و هم تمپو تا مخاطب از دیدنش خسته نگردد. تلاش گروه همواره همین است و فکر می کنم مخاطب هم دوست داشته باشد. البته دوست داریم زمان برنامه هم بیشتر گردد و بازخوردی که از مخاطبان هم گرفتیم همین بوده. اما فعلا جدول پخش شبکه این اجازه را به ما نمی دهد.

وی درباره این که برنامه تا چه زمانی روی آنتن هست هم می گوید: تا آخر اسفند که قطعا روی آنتن هستیم. اما برای نوروز یا هر زمان دیگری هنوز چیزی قطعی نشده و تصمیمی هم گرفته نشده است.

اعتمادی درباره عنوان برنامه هم بیان می کند: عطسه اولین اسمی بود که ما مطرح کردیم. البته عناوین دیگری هم مطرح شد اما از آنجا که من خیلی دوست داشتم این عنوان برنامه مان باشد، عطسه تایید شد. به این معنی که به کوتاهی عطسه در شبکه سه و به بلندی عافیت باشد.

او درباره انتخاب مجری های برنامه هم می گوید: با آقایان ترابیان و نشاط که از قبل آشنایی داشتم و با آنها کار کرده بودم. همین شناخت نوع اجرا و دوستی و رفاقت بین آنها با گروه یکی از دلایلی بود که باعث شد این دوستان را دعوت به همکاری کنیم. درباره مژده خنجری هم که به گروه ما اضافه شد، باید بگویم دغدغه ما این بود مجری ای انتخاب کنیم که بتواند مسائل زنان را به خوبی مطرح کند. به همین سبب از بین همه مجری هایی که من سنجیدم و از بین افرادی که تست دادند، به نظرم خانم خنجری گزینه مناسب تری بود. چون خیلی گزیده صحبت می کند و بسیار مجری باهوش و باسوادی است و خیلی سریع توانست با ما که از قبل یک تیم بودیم، آشنا گردد و در یک تیم قرار بگیرد.

وی همچنین عنوان می کند: ما به عنوان تهیه کننده و مجریو در اتاق فکر با یکدیگر مشورت و همفکری داریم و بعد از انتها برنامه به دفتر کارمان می رویم و برای برنامه و موضوعات فردا تصمیم گیری می کنیم.

اعتمادی در انتها هم درباره اولویت بندی سوژه ها و موضوعات در برنامه می گوید: ما کلیت هفته را معین می کنیم و این که قرار است راجع به چه موضوعاتی صحبت کنیم. مهمان ها را انتخاب می کنیم و به طور کلی همه چیز با مشورت گروهی اتفاق می افتد. عطسه حاصل تلاش همه بچه هایی است که برای این برنامه زحمت می کشند. امیدوارم مردم همچنان این برنامه را دوست داشته باشند.

منبع: زینب علیپور طهرانی - رسانه / روزنامه خبرنگاران

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2048

به "قرار عصرگاهی شبکه3" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرار عصرگاهی شبکه3"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید