فرق اصلی شپش مو با شوره سر

به گزارش راوه بلاگ، اغلب افراد در تشخیص شوره سر و شپش مو دچار اشتباه می شوند در صورتی که شوره و شپش تفاوت هایی با یکدیگر دارد، البته یک روش ساده هم برای تشخیص شوره سراز شپش وجود دارد.

فرق اصلی شپش مو با شوره سر

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، بعضی اوقات والدین در تشخیص شپش و شوره دچار اشتباه میشوند و همین اشتباه منجربه دردسر و حتی نگرانی های بی مورد می گردد پس بهتر است تفاوت این دو را بدانید تا از اشتباه جلوگیری نموده و در مواقع لازم بهتر عمل کنید. توضیحات کامل در خصوص شپش موی سر را در مطلب نشانه هایی که می گوید شپش دارید ! در بخش سلامت گفتیم که در ادامه همان مطالب امروز بنا به درخواست بعضی از کاربران قصد داریم تفاوت شپش موی سر را با شوره بیان کنیم.

تشخیص شوره سر از شپش

برای تشخیص یک راه ساده وجود دارد که میتوانید در خانه انجام دهید. یک روز نامه را پهن کنید ، سر فرزند خود را با دست روی روزنامه بتکانید، اگر به راحتی از سر فرزندتان جدا شد و داخل روزنامه ریخت بدون شک شوره است ، اما اگر با تکان مو به راحتی از سر جدا نشد باید بدانید که تخم شپش یا رشک میباشد.

به دلیل اینکه شوره به هیچ عنوان چسبندگی ندارد اما رشک ها به دلیل ترشخ صمغ گونه باعث میگردد که به مو بچسبد و به آسانی از مو رها نگردد.

یکی دیگر از راه های تشخیص شورره سر از شپش این است که دانه های سفیدی که روی مو رویت میگردد را بین دو ناخن خود قرار داده اگر به راحتی از مو جدا شد که شوره است ، اما اگر راحت از مو رها نشد میفهمیم که شپش میباشد.

این نکته را در نظر داشته باشید که اندازه تخم شپش یا رشک تقریبا یک میلی متر و در حد یک نقطه است. که بر رنگ سفید کدر میباشد که به حد خیلی زیادی به مو میچسبد.

شپش هر زمانی که به سر منتقل شد خود را به سرعت به پوست سر میرساند. به دلیل اینکه از نور فراری است و همین دلیل به هنگام معاینه نباید نور زیادی به سر بیاندازیم چون در این صورت شپش به سوی لایه های زیرین سر حرکت میکند و باعث میگردد که پیدا کردن آنها سخت گردد پس چنانچه در بخش سلامت نمناک گفته ایم با نوری باید آنهارا معاینه کنید که به طور غیر مستقیم باشد و از زیر زره بین میتوانید به راحتی آنها را پیدا کنید.

برای تشخیص شوره سر از شپش مو :

1.بهتر است در مقابله آینه بایستید و سر خود را نگاه کنید. اگر در نور کافی این کار را انجام دهید بهتر است دلیل آن این است که شما در نور کم نمیتوانید شوره را از شپش تشخیص دهید.

2. لکه ها و پوسته هایی که به رنگ سفید هستند را روی موی خود پیدا کنید و به طور معمول پوسته هایی که روشن تر هستند شوره میباشد. اما باید دقت کنید که این کار را دقیق و نزدیک با آینه انجام بدهید.

3. مو های خود را شانه بزنید. اگر هنگام شانه زدن دانه های سفید رنگ روی موی شما حرکت کرد ، احتمالا شوره است ولی اگر به سختی به موی شما چسبیده باشد به احتما خیلی بالا شپش میباشد.

4.مو های خود را با شامپو به خوبی بشویید و این کار را چندین بار تکرار کنید. در بیشتر وقت ها با یک بار شامپو زدن شوره از از روی موها از بین میرود . اگر بعد از چند بار شستشوی موها ،لکه های به رنگ سفید از روی موها نرفت مخصوصا در نقطه هایی که به ریشه مو بسیار نزدیک است احتمال خیلی زیاد شپش است.

5. به تمامی خارش هایی که در سطح سرتان است توجه داشته و حساس باشید. هر چند که شوره سر خارش به همراه دارد اما خارش ناشی از شوره خفیف میباشد در صورتی که خارش حلصل از شپش بسیار شدید تر میباشد. این یکی از بهترین راه های تشخیص شوره و شپش از هم میباشد.

آیا بلند بودن مو در ابتلا به شپش سر تاثیرگذرا است؟

رشد شپش ارتباطی به بلند بودن یا کوتاه بودن مو ندارد و در هر صورت رشد میکنید. چون هدف اصلی شپش پوست سر میباشد و با مو کار به خصوصی ندارد.

البته در نظر داشته باشید که موی بلند برای رشد کردن شپش دو مزیت دارد ؛ اول اینکه موی بلند میتواند مخفیگاه شپش باشد تا نتوان آن را خیلی زود پیدا و کشف کرد به همین دلیل است که در دختران کوچک محصل این مورد بیشتر دیده میگردد.

دوم اینکه شپش ماده که در روز 6 تا 10 تخم میگذارد یک ماده لزجی دارد که از این راه بعث چسبندگی تخم ها به خود میگردد و به این صورت دوران رشد خود را پیموده و تبدیل به شپش بالغ میگردد ؛ به این صورت موی کوتاه فرایند تخم گذاری و رشد شپش را کمتر میکند.

مجری های تلویزیون و همسرانشانتا فصل لبو است از این خواصش حتما بهره ببرید

8820

توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1743

به "فرق اصلی شپش مو با شوره سر" امتیاز دهید

1 کاربر به "فرق اصلی شپش مو با شوره سر" امتیاز داده است | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرق اصلی شپش مو با شوره سر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید