عملکرد منیزیم در سلامتی انسان چیست؟

به گزارش راوه بلاگ، منیزیم یک ماده مهم معدنی است که در واکنشهای بسیاری در بدن انسان نقش داشته و کمبود آن باعث عوارض مهمی می شود. ار این رو در این مقاله به نقش منیزیم در بدن می پردازیم.

عملکرد منیزیم در سلامتی انسان چیست؟

نقش منیزیم در بدن

اینها برخی از کارهایی هستند که منیزیم برای شما انجام می دهد:

به عملکرد عصبی و عضلانی مناسب یاری می کند.

سنتز پروتئین به همراه سایر واکنش های بیولوژیکی را تنظیم می کند.

به تنظیم قند خون یاری می کند.

به تنظیم فشار خون یاری می کند.

نقش مهمی در سالم نگهداشتن قلب شما ایفا می کند.

برای سنتز DNA ، RNA و گلوتاتیون یک آنتی اکسیدان مهم لازم است.

در رشد ساختاری استخوان ها نقش دارد.

در بدن شما انرژی فراوری می کند.

به آزادسازی انتقال دهنده های عصبی و هورمون ها یاری می کند.

به راحتی می توانید ببینید که کمبود منیزیم می تواند چه صدماتی به کل سیستم بدن شما وارد کند.

با وجود افراد بسیاری که گرفتار زندگی شلوغ و گیج کننده امروز هستند و نمی توانند یک رژیم غذایی سالم داشته باشند، هر روز تعداد بیشتری از ما منیزیم کافی برای حفظ عملکرد مناسب بدنمان را دریافت نمی کنیم.

تاکید بسیار زیادی روی کلسیم اجرا شده که منجر شده تعدادی از مردم، اندازه بیش از حدی از این ماده معدنی خاص را دریافت کنند و به مسائل سلامتی جدی دچار شوند. علتش این است که اگر شما کلسیم بیش از حد و منیزیم ناکافی در بدنتان داشته باشید، ممکن است به اسپاسم های عضلانی دچار شوید. قلب شما که یک عضله است نیز در معرض خطر این اسپاسم ها قرار گرفته است که می تواند عواقب بالقوه جدی در پی داشته باشد.

پزشکان دریافته اند که بطن چپ قلب شما، بالاترین اندازه منیزیم را در بدنتان دارد. بدون اندازه منیزیم مورد احتیاج برای حفظ یک قلب سالم، آن قادر نخواهد بود بدرستی کار کند.

برای سالم ماندن، شما باید همواره یک اندازه مناسب از کلسیم، منیزیم، ویتامین D و ویتامین K2 داشته باشید. تمام این 4 مورد باهم کار می کنند و عدم تعادل آنها می تواند به مسائل سلامتی از جمله سکته مغزی، سکته قلبی و … منجر شود.1

منابع غذایی حاوی منیزیمانواع آجیل (nuts) از جمله بادام (Almond)، بادام هندی (Cashew)، بادام زمینی (Peanut) و کشمش (Raisin) حاوی مقادیر قابل ملاحظه ای از منیزیم می باشند. از منابع غنی گیاهی می توان به اسفناج، آووکادو، سیب زمینی و موز اشاره نمود. بیشتر غلات و حبوبات هم حاوی مقادیر مناسبی منیزیم هستند (به خصوص سویا، لوبیای سیاه، نان کامل گندم، برنج قهوه ای و Oatmeal)، ولی برای اطمینان از دریافت اندازه کافی منیزیم می توان سریال (cereal) غنی شده را مصرف کرد. در میان منابع حیوانی شیر و ماهی سالمون بالاترین اندازه منیزیم را دارا می باشند. آب هم حاوی منیزیم است، ولی درصد منیزیم موجود در انواع منابع آب بسیار فرق دارد.

اندازه منیزیم مورد احتیاج روزانهبدن یک انسان بالغ دارای 25 گرم (25000 میلی گرم) منیزیم است که بیش از نیمی از آن در استخوانها و به جامانده در بافتهای نرم بدن وجود دارد. کمتر از یک درصد منیزیم بدن در سرم خون است، ولی همین اندازه کم هم با دقت خاصی به وسیله کلیه ها کنترل و تنظیم می شود. اندازه منیزیم مورد احتیاج بر اساس سن و جنس فرق دارد. مثلا بچه ها زیر شش ماه به 30، هفت ماهه تا سه ساله به 80، چهار تا هشت ساله به 130 و نه تا سیزده ساله به 240 میلی گرم منیزیم روزانه احتیاج دارند. احتیاج روزانه در سنین بالای چهارده سال به حدود 420 میلی گرم برای پسران ومردان و حدود 320 میلی گرم برای دختران و زنان افزایش می یابد. متاسفانه آمارهای رسمی در ایالات متحده نشان می دهند که بسیاری از مردم کمتر از اندازه مورد احتیاج روزانه خود منیزیم دریافت می کنند. برای دریافت منیزیم کافی یا باید ترکیبی از منابع غذایی ذکرشده در بالا را به صورت روزانه مصرف نمود، یا از سریال های غنی شده استفاده کرد و یا از قرص های مکمل استفاده نمود.2

دلایل کمبود منیزیممهم ترین علت کمبود منیزیم در بدن ما عبارتند از :

کاهش اندازه منیزیم موجود در خاک و در نتیجه کاهش منیزم مواد غذایی روزانه

افزایش مصرف روزانه شکر و کافئین در عادات غذایی

استفاده از فلوراید و کلر در آب لوله کشی که موجب ترکیب این مواد با منیزیم و در نتیجه کاهش منیزیم در آب مصرفی می شود.

افزایش اندازه استرس روزانه انسان ها در زندگی ماشینی و پر سرعت امروزی

علائم کمبود منیزیمهمانگونه که ذکر شد، شناسایی کمبود منیزیم به وسیله آزمایشات تشخیص طبی به سادگی امکان پذیر نیست. کمبود منیزیم معمولا در بدن عوارض و علائمی را ایجاد می کند که به شناخت آن یاری می کند.

ار علائم کمبود منیزیم می توان به این نشانه ها اشاره نمود:

خستگی

ضعف

بی حسی و گزگز در دست و پا

سردرد

حالت تهوع

تغییرات شخصیتی

اضطراب و افسردگی

انقباضات و گرفتگی عضلانی

تشنج

ریتم غیر طبیعی قلب

فشار خون بالا

اسپاسم عروق کرونر قلب

مسائل هورمونی در زنان

کم خوابی و مسائل خواب

کاهش اشتها3

عوارض کمبود منیزیمعلائم اولیه به صورت کاهش اشتها، حالت تهوع و استفراغ و احساس خستگی و ضعف نمایان می شوند. علائم بعدی می توانند به صورت احساس سوزن سوزن شدن یا بیحسی دست و پا، انقباض و گرفتگی عضلات، مسائل ریتم قلبی و تغییرات خلقی بروز کنند. باید توجه داشت که اندازه منیزیم سرم به شدت به وسیله کلیه ها تنظیم می شود و بدن در کوتاه مدت با برداشت از منابع منیزیم در استخوانها اندازه منیزیم سرم را در حالت نرمال نگاه می دارد. لذا تنها با آزمایش منیزیم سرم نمی توان اطمینان حاصل کرد که اندازه دریافت این ماده طبیعی است.

گروه هایی که بیشتر در خطر کمبود منیزیم هستندجذب منیزیم در روده کسانی که به علت مسائل گوارشی (مثلا بیماری های التهابی روده یا عمل برداشتن کیسه صفرا) دارای اسهال مزمن هستند، کاهش می یابد. افراد مبتلا به دیابت نوع دو و افراد سالمند بیشتر از سایرین در خطر کمبود منیزیم هستند.

تاثیرات مفید منیزیم در درمان بیماریهاتحقیقات بسیاری در خصوص تاثیر منیزیم در کنترل و درمان بیماری های مختلف اجرا شده است. از جمله این موارد می توان به کاهش فشار خون، کاهش خطر آترواسکلروز (Atherosclerosis) و بیماری های قلبی، کنترل اندازه قند در بیماران دیابتی، جلوگیری از پوکی استخوان و کاهش تعداد حملات سردرد میگرن اشاره نمود. دو مورد آخر احتیاج به توجه بیشتری از سوی پزشکان و بیماران دارند. در خصوص پوکی استخوان باید در نظر داشت که در برخی موارد تنها به نقش کلسیم و ویتامین D توجه می شود و به نقش منیزیم توجهی نمی شود و لذا درمان با شکست روبرو می شود. برترین توصیه، مصرف مکمل های کلسیم است که به همراه خود منیزیم هم دارند. این مکمل ها هم جلوی کمبود منیزیم را می گیرند و هم مشکل یبوست را (که معمولا بر اثر مصرف مکمل های کلسیم به وجود می آید) رفع می سازند. در خصوص سردردهای میگرنی هم تحقیقات اجرا شده نتایج امیدوارکننده ای را نشان داده اند. از این رو ممکن است در برخی از بیماران میگرنی درمان با مکمل های منیزیم موثر واقع شوند. البته توصیه می شود که این درمان ها با صلاحدید پزشک انجام شود تا از خطر مسمومیت با منیزیم اجتناب شود.

مصرف بیش از حد منیزیممصرف بیش از حد منیزیم باعث حالت تهوع و استفراغ، اسهال و کرامپ شکمی می شود. مسمومیت با منیزیم معمولا با مصرف مکمل ها اتفاق می افتد. یک مورد شایع این مسمومیت در افرادی اتفاق می افتد که برای کاهش وزن از داروهای مسهل با دوز بالا استفاده می کنند.2

پی نوشت:

1.www.rastineh.com

2.www.seebmagazine.com

3.www.darmankade.com

منبع: راسخون
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2669

به "عملکرد منیزیم در سلامتی انسان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملکرد منیزیم در سلامتی انسان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید