علت بریدن میل گاردان خودرو چیست؟

به گزارش راوه بلاگ، میل گاردان میله ای فولادی، تقریباً قطور، بسیار محکم و کاملاً صاف و راست است که نیروی گیربکس را به دیفرانسیل منتقل می نماید.

علت بریدن میل گاردان خودرو چیست؟

به گزارش، میل گاردان معمولا در خودرو هایی به کار می رود که موتورشان در جلو و چرخ های عقبشان محرک باشد، یا خودرو های دو دفرانسیل، ولی ممکن است در یک مدل خودرو، موتور آن عقب باشد و چرخ های جلو نیز محرک باشند، در این حالت نیز از میل گاردان جهت انتقال نیرو به چرخ های جلوی خودرو استفاده می گردد.

میل گاردآن یک قطعه مکانیکی برای انتقال گشتاور و چرخش است و معمولاً برای اتصال سایر قطعات یک سیستم انتقال توان که به علت وجود فاصله یا احتیاج به حرکت نسبی مابین شان نمی توانند مستقیما به یکدیگر وصل شوند مورد استفاده قرار می گیرد.

در خودرو هایی که فاصله بین چرخ های محرک خودرو و مجموعه گیربکس و موتور، زیاد باشد، جهت انتقال نیرو به چرخ های محرک از میل گاردان استفاده می گردد. مثلا هنگامی که موتور خودرو در جلوی آن باشد و محور محرک، چرخ های عقب باشند.

وظیفه میل گاردان انتقال گشتاور پیچشی گیربکس به دیفرانسیل بوده میل گاردان در خودرو های که چرخ های محرک در جلو وجود دارد به کار نمی رود میل گاردان نیروی پیچشی زیادی تحمل می نماید. بر طبق قرار داد بیشتر اتومبیل های که شامل دستگاه فراوری نیرو و دستگاه انتقال قدرت و دستگاه کلاچ در جلو می باشند، ولی دستگاه محرک واقعی خودرو در عقب واقع است و برای انتقال نیرو به دستگاه محرک در عقب اجزای مخصوصی ضروری است که این کار را انجام می دهند که در مهندسی اتومبیل محور حرکت نامیده می گردد.

در دو طرف میل گاردان چهار شاخه های مخصوص وجود دارند که به میل گاردان امکان حرکت همزمان با بالا و پایین رفتن دیفرانسیل در دست انداز ها را می دهند. ولی این بالا و پایین رفتن دیفرانسیل مستلزم کوتاه و بلند شدن گاردان نیز هست. یعنی وقتی دیفرانسیل بالاتر می رود گاردان باید کوتاه شده و هنگامی که دیفرانسیل پایین می رود گاردان باید بلندتر گردد. برای ایجاد این امکان برای گاردان از اتصال کشویی استفاده می گردد. در اتصال کشویی، میل گاردان را دو تکه می کنند. به طوری که یک طرف قطورتر از طرف دیگر باشد. سپس طرف نازک تر در داخل طرف قطورتر فرو می رود. به منظور جلوگیری از هرزگردی، در بخش داخلی سمت قطور و بخش بیرونی طرف نازک تر هزار خاری ایجاد می کنند. در نتیجه گاردان به حالت کشویی می تواند در هنگام چرخش کوتاه و بلند گردد. به این اتصال اتصال کشویی گاردان می گویند.

مشکلاتی که ممکن از برای میل گاردان خودروی شما پیش بیاید:

خرابی قفل گاردان

گیر کردن کشویی گاردان

خوردگی بلبرینگ های چهار شاخه گاردان در اثر روغن کاری نشدن

تعویض دنده معکوس در دور زیاد

فشار آوردن به ماشین در جایی که بگسواد می نماید.

خوردگی بوش ها- یا گشاد شدن جای بلبرینگ ها - خراب شدن 4 شاخ گاردان - تاب برداشتن گاردان - شکستن و ترک برداشتن گاردان

ایجاد صدا

بریدن گاردان

ایجاد صدا

بریدن گاردان

لقی گاردان

سر میل گاردان هزار خار دارد و انتهای آن به صورت دو شاخه می باشد.

برای نرمش در گردش می باشد.

برای خنثی کردن ارتعاشات جانبی می باشد.

منبع: تسنیم

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1124

به "علت بریدن میل گاردان خودرو چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت بریدن میل گاردان خودرو چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید