سه سناریو محتمل برای آینده ویروس کرونا

به گزارش راوه بلاگ، آن ها توصیه کرده اند که آمریکا باید خود را برای بدترین سناریوی ممکن آماده کند که شامل موج دوم و بزرگ عفونت کروناویروس در پاییز و زمستان سال جاری است. طبق پیش بینی این متخصصان حتی در خوش بینانه ترین حالت هم کماکان کرونا جان انسان ها را خواهد گرفت.

سه سناریو محتمل برای آینده ویروس کرونا

مایک اوسترولم، رئیس مرکز تحقیقات و سیاست های بیماری های واگیردار (CIDRAP) در دانشگاه مینه سوتا و محقق این پروژه معتقد است که ویروس کرونا تا زمانی که بین 69 تا 70 درصد مردم را آلوده نکند متوقف نخواهد شد و این که ما فکر کنیم این اتفاق می تواند خیلی سریع رخ دهد کاملا غیرعلمی است.

اوسترولم به مدت 20 سال است که درباره بیماری های همه گیر می نویسد و به چندین رئیس جمهور آمریکا نیز طی این مدت مشاوره هایی داده است. او این گزارش را به همراه اپیدمی شناس دانشکده بهداشت دانشگاه هاروارد، مارک لیپسچ ، که یک متخصص برتر در زمینه بیماری های همه گیر است، نوشت. دیگر همکاران آنان در این پروژه دکتر کریستین مور ، مرکز سابق کنترل و پیشگیری از بیماری های همه گیر است که اکنون مدیر پزشکی مرکز تحقیقات و سیاست های بیماری های واگیردار است. جان بری، تاریخدانی که کتاب آنفولانزای بزرگ را سال 2004 درباره همه گیری آنفولانزای 1918 نوشت هم دیگر محقق این پروژه است.

آن ها می گویند هیچ کس در برابر کووید-19 مصون نیست چرا که این بیماری کاملا جدید است. به گفته این تحقیقات دوره گسترش این بیماری همه گیر 18 تا 24 ماه خواهد بود.

این تیم از گزارشات منتشر شده از جزئیات بیماری کووید-19 و داده های تاریخی همه گیری های قبلی برای ارائه پیش بینی خود استفاده می کنند.

لیپسچ در این باره می گوید: من مدت ها پیش گفته ام که وقتی می خواهید بفهمید یک بیماری واگیردار چگونه در حال پیشرفت است، باید به تاریخ و مدل سازی ها اعتماد کنید. به عنوان مثال، شیوع بیماری های همه گیر در تابستان، بر عکس آنفولانزای فصلی کاهش پیدا نمی کند.

آن ها در این گزارش نوشته اند: به دلیل دوره نهفتگی طولانی تر، شیوع بدون علائم بیشتر و R0 بالاتر، به نظر می رسد که بیماری کووید-19 راحت تر از آنفولانزا گسترش پیدا می کند. R0 به میانگین تعداد افرادی گفته می شود که توسط یک بیمار آلوده می شوند.

آن ها در ادامه گزارش خود می گویند: افزایش R0 به این معنی است که افراد بیشتری قبل از پایان یافتن بیماری همه گیر، باید به این ویروس آلوده شده و مصون شوند. براساس آخرین نمونه های همه گیری آنفولانزا ، این شیوع احتمالاً بین 18 تا 24 ماه طول خواهد کشید.

این محققان توصیه کرده اند که مقامات دولتی باید از گفتن این که شیوع به پایان می رسد خودداری کنند و درعین حال شهروندان را برای یک دوره طولانی آماده کنند.

سه سناریو امکان پذیری که از سوی محققان مطرح شده است به این ترتیب است:

سناریو اول:

موج اول کووید-19 در بهار 2020 توسط یک سری از موج های آلودگی کوچکتر که در طول تابستان رخ می دهد و سپس به طور مداوم طی یک دوره یک تا دو ساله ادامه پیدا خواهد کرد و به تدریج در سال 2021 ضعیف می شود.

سناریو دوم:

این سناریو خطرناک ترین و محتمل ترین سناریو ممکن برای کرونا است.

به دنبال موج اول همه گیری کرونا موج همه گیری بزرگتری در پاییز یا زمستان رخ می دهد و چند موج کوچک تر همه گیری در سال 2021 نیز خواهیم داشت.

طبق این الگو دولت ها باید اقدامات کنترلی و پیش گیرانه خود را تا پاییز افزایش دهند. محققان معتقدند که تنها از این طریق می توان با بیماری مقابله کرد.

سناریو 3:

این فرضیه می گوید همه گیری کنونی کرونا تنها موج شیوع گسترده آن است و از طریق انتقال مداوم کم کم ضعیف می شود. البته این گزینه نامحتمل ترین فرضیه محسوب می شود. در این سناریو به احتمال زیاد نیازی به تجدید اقدامات پیشگیرانه وجود ندارد.

در این باره بخوانید:

آیا داروی رمدسیویر درمان قطعی بیماری کرونا است؟

چگونه از بیمار مبتلا به کرونا در خانه مراقبت کنیم؟

محققان در این گزارش توصیه می کنند که کشورها باید برای سناریوی دوم که بدترین حالت ممکن است برنامه ریزی کنند.

آن ها می گویند: مقامات دولتی باید برنامه های مشخصی از جمله افزایش مجدد محدودیت ها و اقدامات پیشگیرانه را برای مقابله با اوج شیوع بیماری در هنگام وقوع آماده کنند.

لیپسچ و اوسترولم اذعان داشتند که از تصمیمات بسیاری از ایالت ها برای رفع محدودیت ها با هدف کنترل شیوع ویروس شگفت زده شده اند.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1791

به "سه سناریو محتمل برای آینده ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه سناریو محتمل برای آینده ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید