سهم 60 درصدی بخش خصوصی از تولید برق کشور

به گزارش راوه بلاگ، محمدحسن متولی زاده دوم شهریورماه در حاشیه بهره برداری از چهار پروژه برق رسانی و نیروگاهی در استان مرکزی که همزمان با هفته دولت انجام شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پس از شیوع ویروس کرونا، کشورهای پیشرفته و صنعتی با کاهش 5 تا 25 درصدی مصرف برق و انرژی روبرو شدند و این درحالی که است که در ایران کاهش مصرف نداشتیم بلکه در صنایع بزرگ رشد 11.8 درصدی رقم خورد.

سهم 60 درصدی بخش خصوصی از تولید برق کشور

وی با اشاره به اینکه امسال افزایش قیمت برق صورت نگرفته و تنها هفت درصدی که هرساله اضافه نموده می شود، اعمال شده است، گفت: تمام تلاش مجموعه وزارت نیرو و توانیر، تامین برق مورد نیاز مردم است، اما از نگاه اقتصادی و مصالح ملی توسعه زیرساخت ها و بار شبکه باید مدیریت شود، بر همین اساس می توان با صرفه جویی و مدیریت بار، از احداث نیروگاهی به ارزش چند هزار میلیارد تومان برای تامین برق چندصد ساعته در سال جلوگیری کرد.

متولی زاده با بیان اینکه 800 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور وجود دارد و حتی در تلاشیم با حمایت از مردم در پشت بام ها سلول های خورشیدی جهت تامین برق نصب شود، گفت: در حال حاضر 60 درصد انرژی کل کشور توسط بخش خصوصی تولید می شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درخصوص سرقت از زیرساخت های صنعت برق و شبکه توزیع اظهار کرد: شبکه برق کشور بسیار وسیع است و شاید بیش از 900 هزار کیلومتر خطوط انتقال توزیع و فوق توزیع در کشور وجود داشته باشد که معادل 25 برابر دور کره زمین است و معادل هشت استادیوم آزادی ترانس در کشور وجود دارد که باید 24 ساعته آماده بهره برداری باشد، اما به هرحال این شبکه یا درگیر آسیب ها و حواث طبیعی می شود یا به لحاظ ارزش و قیمت مورد سرقت قرار می گیرند و بخشی از خاموشی ها نیز ناشی از این عوامل است که تدابیری در خصوص رفع این مشکل اندیشیده شده و میزان سرقت نیز کاهش یافته است.

مدیرعامل شرکت توانیر راه حل جلوگیری از سرقت را جایگزینی کابل های خودنگهدار دانست که این امر باعث پایداری شبکه، بهبود مبلمان شهری و حفظ محیط زیست و کاهش سرقت شده است.

سید علی آقازاده استاندار مرکزی نیز در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد: با وجود کرونا، خسارتی در حوزه توسعه رقم نخورده است و استان مرکزی با کمبود نیروی برق روبرو نیست، اما در بخش هایی از استان نیازمند پست های 400 کیلوولت هستیم.

وی اضافه نمود: در شهرستان خمین احداث این پست در دستور کار قرار گرفته است و امیدواریم تا پایان سال به بهره برداری می رسد .در زرندیه نیز با توجه به تقاضای صنعتی با کمبود برق روبرو هستیم که باید احداث پست 400 کیلوولت در این شهرستان که حدود 300 میلیارد تومان هزینه نیاز دارد، در دستور کار باشد که خوشبختانه در اولویت کاری توانیر قرار گرفته است.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1429

به "سهم 60 درصدی بخش خصوصی از تولید برق کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم 60 درصدی بخش خصوصی از تولید برق کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید