سالی چند بار می توانیم خون اهدا کنیم؟

به گزارش راوه بلاگ، حداکثر تعداد مجاز اهدای خون در سال بسته به نظر پزشک اهدای خون و تمایل اهداکننده برای مردان 4 بار در سال و برای زنان 3 بار در سال است.

سالی چند بار می توانیم خون اهدا کنیم؟

به گزارش همشهری، اهدای خون و فرآورده های آن نجات دهنده زندگی بسیاری از بیماران است. همه روزه در سراسر دنیا بسیاری از افراد به خون و فرآورده های خونی سالم احتیاج پیدا می نمایند که بارزترین مثال آن عبارت است از احتیاج به خون در اعمال جراحی و حوادث، در این میان بعضی افراد همچون بیماران تالاسمی ماژور یا هموفیلی نیز برای ادامه زندگی عادی خود به دریافت منظم خون یا محصولات آن احتیاجمندند.

با وجود پیشرفت های وسیع در علم پزشکی هنوز ماده ای که بتواند به طور کامل جایگزین خون گردد، ساخته نشده است؛ بنابراین برای درمان بیمارانی که به خون و فرآورده های آن احتیاج دارند، ضروری است از افراد داوطلب خون گرفته گردد و پس از طی مراحل مختلف به مصرف بیماران برسد. از سوی دیگر هر فرآورده برای مدت زمانی محدود و تعیین قابل نگهداری است. به عنوان مثال پلاکت در دمای 22 درجه سانتی گراد، فقط تا سه روز قابل نگهداری است.

بنا بر اعلام سازمان انتقال خون ایران همین محدود بودن مدت نگهداری خون و فرآورده های خونی باعث می گردد احتیاج مراکز درمانی و بیماران به اهدانمایندگان، دائمی و روزانه باشد و در نتیجه اهدای خون در سطح جامعه نیز باید مستمر باشد تا بتوان همواره احتیاج بیماران به خون را تامین کرد که این موضوع اهمیت اهدای خون را دوچندان می نماید. در این نوشتار با هدف تروج فرهنگ اهدای خون، بعضی از سوالات رایج و پرتکرار درباره اهدای خون پاسخ داده شده است.

آیا خطری در اهدای خون وجود دارد؟

خیر، اهدای خون یک عمل کاملا بی خطر و ایمن است. تمام داوطلبین اهدای خون پیش از اهدا مورد معاینه و مصاحبه پزشکی قرار می گیرند تا این اطمینان حاصل گردد که اهدای خون برای داوطلب و خون اهدا شده برای گیرنده آن هیچگونه مسئله ای ایجاد نمی نماید. طی فرآیند اهدای خون حجم معینی از خون دریافت می گردد. دستگاه گردش خون به راحتی می تواند خود را با از دست دادن این حجم از خون، بدون آن که مسئله ای برای بدن اهدانماینده ایجاد گردد، تطبیق دهد. با این حال درصد اندکی از اهدانمایندگان خون ممکن است دچار واکنش های خفیف ناشی از اهدای خون مانند سرگیجه، سبکی سر، درد و کبودی ناحیه ورود سوزن به بازو شوند که به آسانی قابل پیشگیری و درمان است.

آیا دست چپ و راست در اهدای خون تفاوت دارد؟

رگ و بازویی از اهدانماینده که برای انجام فرآیند اهدا انتخاب می گردد، در عمل تفاوتی ندارند. کارشناس خون گیر با توجه به قضاوت و تجربه خود رگی را که مناسب تر تشخیص دهد، انتخاب می نماید. هر چند در صورتی که رگ های هر دو بازو مناسب خون گیری باشند، به نظر داوطلب نیز توجه خواهد نمود.

آیا اهدای خون دردناک است؟

عمل خونگیری، فقط در زمان فروکردن سوزن به داخل پوست ناحیه بازو باعث ایجاد درد و سوزش مختصر در همان ناحیه می گردد که آنی و گذرا است و در ادامه فرآیند درد و سوزشی وجود ندارد.

تعداد دفعاتی که می توانیم اهدای خون داشته باشیم، چقدر است؟

حداکثر تعداد مجاز اهدای خون در سال بسته به نظر پزشک اهدای خون و تمایل اهدانماینده برای مردان چهار بار در سال و برای زنان سه بار در سال است.

در اهدای خون چه میزان خون گرفته می گردد؟

در حال حاضر در همه مراکز اهدای خون کشور از کیسه های خون با گنجایش 450 سی سی استفاده می گردد، اما با احتساب خون مورد احتیاج برای انجام آزمایشات غربالگری ممکن است تا نزدیک به 500 سی سی خون از اهدانماینده دریافت گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 19 آذر 1401 بروزرسانی: 19 آذر 1401 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2977

به "سالی چند بار می توانیم خون اهدا کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سالی چند بار می توانیم خون اهدا کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید