دلیل ریزش شاخص بورس در اول شهریور

به گزارش راوه بلاگ، خبرنگاران : بورس تهران در حالی که معاملات روز شنبه اول شهریور را صعودی شروع کرد به یکباره از مرز یک میلیون 779 هزار واحد به پایین تر از سطح روز چهارشنبه پرتاب شد.

دلیل ریزش شاخص بورس در اول شهریور

به گزارش خبرنگاران، بازار سهام معاملات اولین روز کاری شهریور را با رشد قیمت ها آغاز کرد اما تمایل زیاد سرمایه های خرد برای خروج از بازار سبب شد تا این صعود تا سرانجام دادوستدها ادامه نیابد و شاخص کل بورس در مجموع 1.7 درصد دیگر عقب نشینی کند.

خرد قیمت ها در راستا صعود

یکی از نکات جالب توجه معاملات امروز افزایش سطح خریدها و رشد ارزش معاملات خرد نسبت به معاملات چهارشنبه بود. در جریان دادوستدهای امروز بازار سهام، به ویژه در دقایق آغازین، حدود 15 هزار میلیارد تومان سهم به صورت خرد در بین فعالان بورس و فرابورس دست به دست شد که تقریبا دو برابر معاملات چهارشنبه بود.

حمایت سهامداران عمده از یک سو و کاهش عرضه از سوی سهامداران خرد قیمت ها را موقتا به راستا صعودی هدایت کرد اما این فرایند دوام زیادی نداشت و به محض ثبت اولین مثبت ها در دقایق اولیه معاملات، شاهد هجوم سهامداران برای عرضه سهام و تنزل قیمت ها بودیم. به این ترتیب، با افت تقریبا یکپارچه قیمت ها فاصله شاخص کل بورس از اوج تاریخی خود در 19 مرداد به 17 درصد رسید.

اعتماد سهام داران خرد، کاهش یافته است؟

فشار عمده فروش باز هم از ناحیه سهامداران خرد صورت گرفت. امروز معامله گران حقیقی 650 میلیارد تومان دیگر از سهام خود را نقد کردند تا میزان خروج سرمایه های خرد از بورس تهران طی روزهای اخیر به بیش از 3 هزار میلیارد تومان برسد.

با تشدید فروش ها مازاد عرضه 5 هزارمیلیارد تومانی در سرانجام دادوستدهای امروز شکل گرفت.یعنی ارزش سهام دارای صف فروش این رقم بوده است.

رفتار سهامداران خرد در روزهای اخیر نشان می دهد که اعتماد خود به سیاستگذار بورسی را از دست داده و برای ادامه راستا سناریوهایی بدبینانه ای را در دستور کار خود قرار داده است.

به همین دلیل، به محض رشد حداقلی قیمت ها، تعداد زیادی از سهامداران برای فروش سهام خود هجوم می آورند. علاوه بر ذات نوسانی بازار به نظر می رسد دلیل این نااطمینانی را باید در تصمیم های بی قاعده و خلق الساعه ناظر بازار جست وجو کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1355

به "دلیل ریزش شاخص بورس در اول شهریور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل ریزش شاخص بورس در اول شهریور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید