درمان بهینه سکته مغزی با استفاده از تصویربرداری CTA

به گزارش راوه بلاگ، استفاده از یک تکنیک تصویربرداری به عنوان بهترین روش درمانی برای بیماران مبتلا به سکته مغزی می تواند جان هزاران نفر را در سال نجات دهد.

درمان بهینه سکته مغزی با استفاده از تصویربرداری CTA

به گزارش خبرنگاران، انسداد عروق بزرگ (LVOs) انسداد شریان های اصلی مغز است که معمولاً به دلیل لخته شدن خون از خارج از سر و یا قلب ایجاد می شود. پس از انسداد، بخشی از مغز می میرد و به آن هسته ایسکمیک می گویند. اگر لخته برداشته نشود، هسته رشد می کند. حدود یک سوم از سکته های ایسکمیک ناشی از LVO است اما باعث بیشتر مرگ و میر ها و ناتوانی شدید ناشی از سکته می شود.

اخیرا شاهد انقلابی در درمان این نوع سکته ها بوده ایم. این درمان ترومبکتومی نامیده می شود، که عبارت است از برداشتن لخته با استفاده از دستگاهی که معمولاً از یک شریان بزرگ در کشاله ران با استفاده از اشعه ایکس برای راهنمایی به داخل سر منتقل می شود. این یک روش غیر تهاجمی است. با از بین بردن موفقیت آمیز لخته ها در بیش از 90 درصد مواقع بسیار موثر است.

اگر در زمان برداشتن لخته، هسته کوچک باشد، بیماری زودتر درمان می شود و اگر مسئله ای نیز وجود داشته باشد جزئی خواهد بود. بیماری هسته های کوچک، تنها از طریق تصویربرداری مشخص خواهد شد.

به نظر می رسد که رشد هسته ایسکمیک در بین بیماران به طور گسترده ای فرق دارد. تحقیقات نشان می دهد که تقریباً نیمی از بیماران الگوی رشد آهسته ای دارند و ممکن است 24 ساعت پس از شروع سکته مغزی و شاید حتی دیرتر درمان شوند.

سی تی آنژیوگرافی چیست و چگونه می توان از آن در بیماران سکته مغزی استفاده کرد؟

سی تی آنژیوگرافی یک تکنیک تصویربرداری است که شریان های اصلی سر و مغز را به تصویر می کشد. در بیماران مبتلا به سکته مغزی ایسکمیک، برای شناسایی وجود LVOs استفاده می شود. سی تی آنژیوگرافی از طریق سی تی اسکنرهای در دسترس ایجاد می شود.

چه ارتباطی بین رشد هسته ایسکمیک و جریان خون در رگ های خونی جانبی وجود دارد؟

تنوع زیاد در رشد هسته ایسکمیک در بیماران مبتلا به LVO به دلیل تفاوت در گردش خون جانبی است. گردش خون جانبی شریان هایی هستند که خون را به قسمت هایی از مغز می رسانند که در معرض خطر هستند. تنوع در جریان خون جانبی فوق العاده زیاد است و به همین دلیل، رشد هسته های ایسکمیک نیز از بیمار به بیمار دیگر بسیار فرق دارد.

الگوریتم هوش مصنوعی چیست و چگونه می تواند به بررسی بیشتر پیشرفت سکته کمک کند؟

دانشمندان در پی ایجاد یک الگوریتم یادگیری ماشینی هستند که می تواند بیماران LVO را با گردش خون متقارن شناسایی کند که نشانگر هسته های کوچکی است که به کندی در حال رشد هستند. این یکی از چندین الگوریتمی است که در مجموعه ای از الگوریتم ها ترکیب می شود که قادر به جمع آوری تمام اطلاعات کلیدی برای ارزیابی بیمار سکته مغزی حاد هستند.

چگونه می توان این شیوه ها را در بیمارستان ها توسعه داد؟

ایجاد یک شبکه هوشمند از اسکنر های سی تی که اطلاعات نوع تصویربرداری پیشرفته را از اسکنر های معمولی استنباط می کند، در دسترس سراسرجهان واقع شده است و می توان از این فناوری برای همگان استفاده کرد و تنها چیزی که نیاز دارد اتصال به اینترنت است.

اطلاعات پیشرفته از نوع تصویربرداری از اسکن های معمول سی تی با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی که ایجاد می شود به دست می آید. اسکنر های سی تی گره هایی در یک شبکه مبتنی بر ابر ایمن و مقیاس پذیر هستند که از طریق پزشکان، فیزیکدانان و دانشمندان داده از یک مرکز مرکزی مدیریت می شوند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2727

به "درمان بهینه سکته مغزی با استفاده از تصویربرداری CTA" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان بهینه سکته مغزی با استفاده از تصویربرداری CTA"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید