درخواست بزرگترین انجمن راهبان بودایی برای توقف خشونت در میانمار

به گزارش راوه بلاگ، رسانه ها امروز (چهارشنبه) گزارش دادند، قدرتمندترین انجمن راهبان بودایی میانمار از خونتا خواسته تا به خشونت علیه معترضان در این کشور خاتمه دهد و یک اقلیت مسلح را به شکنجه و کشتار غیرنظامیان بیگناه از زمان کودتای اول فوریه متهم کرد.

درخواست بزرگترین انجمن راهبان بودایی برای توقف خشونت در میانمار

به نقل از خبرگزاری رویترز، این انجمن به نام Mahana در جدیدترین بیانیه انتقادی خود از سرکوب خشونت آمیز ارتش علیه معترضان حامی دموکراسی در میانمار انتقاد نموده و در پیش نویس بیانیه خود آورده که اعضایش در اعتراض به خونتا، تمامی فعالیت هایشان را متوقف می نمایند.

این انجمن میخواهد تا بیانیه نهایی خود را پس از رایزنی با وزیر امور مذهبی میانمار که روز پنجشنبه انجام می گردد، منتشر کند.

راهبان بودایی میانمار تاریخچه ای طولانی در انجام فعالیت در این کشور دارند و در جریان انقلاب زعفران 2007 علیه حکومت خونتا در این کشور در خط مقدم اعتراضان بودند.

همچنین خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد، به آتش کشیده شدن کارخانه های چینی همزمان با برقراری منع آمد و شد، باعث شده تا دولت چپن خودش را در بحران میانمار وارد کند. چین از زمان سفر شی جینپینگ، رئیس جمهوری این کشور به میانمار در ژانویه سال گذشته میلادی به دنبال تقویت روابط با ناییپداو بوده و این اقدامات سرکوبگرانه و بحران در میانمار، به نوعی برای پکن خطر، محسوب می گردد.

دست کم 32 کارخانه منسوجات چینی مستقر در چند منطقه در یانگون، میانمار روز یکشنبه به آتش کشیده شدند و این آتش سوزی ها، خسارت 37 میلیون دلاری برای چین برجای گذاشته است.

یکی از سخنگوهای وزارت خارجه چین خواهان حفاظت سریع از اموال و اتباع این کشور در میانمار شده است.

تجارتخانه ها و مشاغل چینی روز سه شنبه در مناطق درگیر در میانمار تعطیل شده و باعث شده است تا کارگران و کارمندان در شرایطی نا بسامان همراه با وضع منع آمد و شد قرار بگیرند.

این سخنگو همچنین گفت: تمامی کارمندان چینی در میانمار اکنون داخل کارخانه ها هستند و پلیس نیز در آنجا مستقر شده است.

رسانه دولتی چین همچنین هشدار داده که اگر حملات بیشتری علیه مشاغل چینی در میانمار صورت گیرد، پکن وارد عمل می گردد.

بسیاری در میانمار بر این باورند که پکن حامی ارتش میانمار است. برخلاف قدرت های غربی، چین و روسیه کودتای اول فوریه در میانمار را محکوم ننموده و شورای امنیت سازمان ملل را از محکوم کردن اقدامات ارتش میانمار برحذر می دارند.

پروژه هایی که پیشتر چین در میانمار ایجاد نموده باعث خشم مردم این کشور شده بود که یکی از آنها ایجاد سدی در استان کاچین است که اعتراضاتی را در پی داشت چون بسیاری مخالف ساخت این سد بودند.

این در حالیست که پکن اطلاع داشتن از کودتای اول فوریه در میانمار را رد نموده و موضع رسمی پکن هم کاهش تنش و حمایت از تمامی طرفین در بحران پساکودتا در میانمار است.

حساب های کاربری گروه های حامی دموکراسی بدون اشاره به دلایل روشن مدعی اند که ارتش به کارخانه های چینی حمله نموده تا توجیهی برای سرکوبی داشته باشد که در جریان آن، ده ها معترض کشته شدند.

بر اساس گزارش گروه فعال موسوم به انجمن یاری رسان به زندانیان سیاسی میانمار، بیش از 180 معترض همزمان با کوشش نیروهای امنیتی برای سرکوب موج اعتراضات کشته شدند.

سه شنبه شب، نیروهای امنیتی میانمار به سوی یک مرد 28 ساله شلیک کردند که در اعتراضات یانگون حضور داشت و او را کشتند.

در همین حال، فرانسه اعلام نموده که اتحادیه اروپا روز دوشنبه تحریم هایی را علیه آنهایی که در کودتای میانمار دست داشتند، تایید می نماید.

بنیادهای جامعه باز، یک سازمان بشردوستانه که جورج سوروس، میلیاردر آن را تاسیس نموده روز سه شنبه خواهان آزادی سریع یکی از کارمندانش شد که در میانمار دستگیر شده و گفت: اتهامات علیه این بنیاد بر پایه و اساس نادرستی بنا شده است.

در پی کودتای اول فوریه در میانمار، ارتش با به دست دریافت قدرت، آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی این کشور را به همراه رئیس جمهوری و بسیاری از مقام های ارشد دولت سوچی دستگیر نموده است.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 فروردین 1400 بروزرسانی: 26 فروردین 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2175

به "درخواست بزرگترین انجمن راهبان بودایی برای توقف خشونت در میانمار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست بزرگترین انجمن راهبان بودایی برای توقف خشونت در میانمار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید