درخشش شب سیاره مریخ از نگاه ماون

به گزارش راوه بلاگ، فضاپیمای ماموریت تکامل مواد فرار و جو مریخ(Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN Mission ) یا به اختصار ماون(MAVEN) ناسا به صورت شبانه روزی به مطالعه سیاره سرخ می پردازد و اکنون درخشش شب این سیاره را با جزئیات بیشتر از گذشته نقشه برداری کرده است.

درخشش شب سیاره مریخ از نگاه ماون

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایرانبه نقل از تک اکسپلوریست، اخیرا محققان با بررسی داده های این فضاپیما متوجه یک چیز غیرمعمول شدند و آن یک نقطه بسیار درخشان بود که در جو سیاره دقیقاً بالای خط استوای آن ظاهر شده بود.

نیک اشنایدر(Nick Schneider) نویسنده اصلی این تحقیق از آزمایشگاه فیزیک فضا و اتمسفر(LASP) گفت: به عبارت دیگر مریخ هنوز هم سورپرایزهایی برای دانشمندان دارد که تا به امروز دانشمندان از آن باخبر نبوده اند. رفتار جو مریخ به اندازه جو زمین پیچیده و حیرت انگیز است. گرچه ماون نخستین فضاپیمایی نبود که تصویر نمای شب درخشان روی سطح مریخ را نشان داد اما این مأموریت اولین ماموریتی بود که پیروز به ثبت تصویر از این درخشش شبانه شد.

دانشمندان با استفاده از دستگاه طیف نگار فرابنفش تصویربرداری که درون ماون تعبیه شده است از فاصله 3 هزار و 700 مایلی پیروز به ثبت تصاویری از مریخ شدند. ماموریت تکامل مواد فرار و جو مریخ یا ماون(MAVEN) کاوشگر فضایی است که به منظور مطالعه جو مریخ به هنگام گردش در مدار آن طراحی شده است. هدف ماموریت این کاوشگر تعیین شرایط آب و جو مریخ است که گمان می رود در گذشته دارای میزان قابل توجهی بوده و به مرور زمان از بین رفته است.

کاوشگر ماون در 18 دسامبر 2013 توسط موشک اتلس 5 به فضا پرتاب شد. این کاوشگر در 22 سپتامبر 2014 به مریخ رسید و در ارتفاع 150 کیلومتری سطح سیاره در مدار قرار گرفت.

زاچاریا میلبی(Zachariah Milby) یکی از محققان این مطالعه از آزمایشگاه فیزیک فضا و اتمسفر گفت: این هاله نورانی و درخشان هنگامی که جریان هوا زیاد در جو مریخ به 40 مایل بالاتر از سطح سیاره برسد، ایجاد می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، اتم های نیتروژن و اکسیژن در جو ترکیب می شوند تا مولکول های اکسید نیتریک را تشکیل دهند و باعث انفجار نورهای فرا بنفش در این فرآیند می شوند.

نیک اشنایدر ، نویسنده اصلی تحقیق در انتها گفت: مشاهداتی از این دست به دانشمندان کمک می کند تا مدل های رایانه ای خود را در مورد چگونگی عملکرد جو سیاره بهبود بخشند و این می تواند به دانشمندان در به دست آوردن گزارش دقیق تر از اطلاعات هواشناسی در مریخ نیز کمک کند. ما از ابر رایانه ها برای پیش بینی آب و هوا روی زمین استفاده می کنیم تا بتوانیم برای تعطیلات یا رشد محصولات زراعی برنامه ریزی کنیم. همان مدل های رایانه ای می توانند برای مریخ و تمام سیارات دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرند.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1316

به "درخشش شب سیاره مریخ از نگاه ماون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخشش شب سیاره مریخ از نگاه ماون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید