خداحافظی با وای فای ، فناوری جدیدی به نام Li، Fi جایگزین می گردد

به گزارش راوه بلاگ، نور تقریبا سریع ترین چیزی است که در اطراف ما وجود دارد. حالا قرار است استاندارد و حتی نام Wi-Fi تغییر کند و نسل جدیدی از اینترنت با سرعتی شبیه به سرعت نور اجرا گردد.

خداحافظی با وای فای ، فناوری جدیدی به نام Li، Fi جایگزین می گردد

به گزارش ورج، سازمان استاندارد IEEE که بر وای فای نظارت دارد، استاندارد ارتباطات نوری IEEE 802.11bb را منتشر نموده است که Li-Fi را در حال ظهور پوشش می دهد.

لای فای؛ نور به جای موج

تکنولوژی لای فای به جای استفاده از سیگنال های شبکه بی سیم، از نور مادون قرمز نامرئی استفاده می نماید تا اتصال نوری بی سیم مبتنی بر نور را با سرعتی تا 100 برابر سریع تر از Wi-Fi ارائه دهد. ارتباطات بی سیم مبتنی بر نور یا LiFi، می تواند استانداردهای بی سیم امواج رادیویی موجود را تا حداکثر 224 گیگابایت در ثانیه ارتقا بدهد. نور می تواند سیگنال هایی بدون تداخل رادیویی ارائه دهد. Li-Fi در حال حاضر دارای استاندارد رقیب G.9991 اتحادیه بین المللی مخابرات است. این استاندارد برای لامپ های پرتوی داده از Signify استفاده می نماید. شرکت دیگری به نام pureLiFi سیستم Light Antenna One را درماه فوریه منتشر کرد که در حال حاضر استانداردهای bb802.11 را برآورده می نماید. این ماژولی است که می تواند در گوشی های هوشمند جابیفتد و سازنده ادعا می نماید که می تواند سرعت داده بیش از 1گیگابیت در ثانیه را ارائه دهد.

لای فای مکمل وای فای

LiFi، یا bb802.11، واقعا به معنای جایگزینی کامل Wi-Fi نیست، بلکه مکمل آن است. درحقیقت چیزی است برای بهتر شدن این فناوری که حتی می تواند از نظر تئوری با یک ورق کاغذ نیز باطل گردد. در اعلامیه تأییدیه استاندارد به وسیله IEEE، استاندارد بی سیم مبتنی بر LED به عنوان جایگزینی برای استفاده در موارد خاص مطرح شده است. LiFi زمانی می تواند مفید باشد که فرکانس های رادیویی مهار یا ممنوع شوند یا زمانی که امنیت اتصال در اولویت باشد.

دومینیک شولز، توسعه دهنده اصلی LiFi در Frauenhofer، می گوید که طیف نوری، به جای میزان محدود طول موج های رادیویی مجاز، اعتماد بالاتر و تأخیر کمتری دارد. این نوع ارتباط مبتنی بر نور، بعلاوه پارازیت و استراق سمع را کاهش می دهد و ناوبری داخلی با دقت سانتی متر را فعال می نماید.

موارد استفاده از لای فای

LiFi به عنوان یک محصول واقعی چگونه مورد استفاده قرار می گیرد؟ به گفته LiFiCo شرکت توسعه دهنده لای فای، اگر به فناوری شبکه های پیشرفته علاقه دارید، می توانید با LiFiMax Flex با قیمت 2200دلار وارد LiFi شوید. این کیت ارزان ترین محصول LiFi در بازار امروز است. با این قیمت، یک اکسس پوینت و آنتن روی سقف، یک دانگل و کابل RJ45 برای اتصال به این شبکه داده می گردد. با مبلغی بیش از 200دلار، یک تبلت برای دسترسی به LiFi که نیازی به دانگل ندارد نیز ارائه می گردد. جالب اینجاست که این بسته ها حداقل150مگابیت در ثانیه و حداکثر 140مگابیت در ثانیه سرعت دارد.

سرعت باورنکردنی

Light Antenna One برای برقراری ارتباط با دستگاه هایی که کمتر از 3متر با منبع ارتباط فاصله دارند رتبه بندی شده است. با این حال، سازنده دستگاه ارتباطی

Light Antenna One می گوید که آماده است برای نخستین بار یکپارچه سازی انبوه Li-Fi را فعال کند. باوجود وعده شرکت پیور لای فای درباره سرعت یک گیگابیت بر ثانیه، سرعت دانلود داده برای Li-Fi به 224گیگابیت در ثانیه هم در تست ها رسیده است که بالاتر از میانگین سرعت دانلود 40گیگابیت بر ثانیه مورد انتظار برای Wi-Fi 7 است.

علت رجحان لای فای به وای فای

بعضی از مزایای Li-Fi شامل امنیت بهتر است زیرا سیگنال های کمتری نشت می نمایند. فرستنده های Li-Fi را می توان به راحتی در لامپ های مورد استفاده در دفاتر نصب کرد.سرعت داده بالاتر Li-Fi مطمئنا اتصال سریعی را ارائه می نماید که واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و دستگاه های بازی می توانند از آن بهره ببرند. علاوه بر سرعت دانلود سریع تر، Li-Fi در ارسال داده ها تأخیر کمتر و نزدیکی بیشتری به زمان حقیقی دارد. ما تازه در آغاز عصر Li-Fi هستیم و در چند سال آینده، ممکن است با همان آب تابی که درمورد Wi-Fi حرف می زدیم، درمورد این فناوری تازه صحبت کنیم.

گزارش: زهرا خلجی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 تیر 1402 بروزرسانی: 25 تیر 1402 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 3073

به "خداحافظی با وای فای ، فناوری جدیدی به نام Li، Fi جایگزین می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خداحافظی با وای فای ، فناوری جدیدی به نام Li، Fi جایگزین می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید