جلد سوم رمان آنک آن یتیم نظر کرده منتشر شد

به گزارش راوه بلاگ، محمدرضا سرشار، جلد سوم رمان آنک آن یتیم نظر کرده با عنوان سالیان سخت که درباره درباره زندگی پیامبر مهربانی ها حضرت محمد (ص) است را توسط انتشارات سوره مهر منتشر کرد.

جلد سوم رمان آنک آن یتیم نظر کرده منتشر شد

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، درباره این سه گانه گفت: توجه به آنک آن یتیم نظرکرده نه به خاطر خود اثر بوده و نه به خاطر نویسنده اثر، بلکه صاحب اثر یعنی وجود پیامبر (ص) باعث شده در این سال به این کتاب توجه شود. برنامه رادیویی از سرزمین نور که براساس این کتاب تهیه می شد به طور مستقیم با استقبال مردم روبه رو می شد.

دغدغه نوشتن درباره رسول اکرم (ص)، اولین بار در سال 1358 در این نویسنده به وجود آمد. این مساله چند علت داشت که مهمترین آن ها، رمانی بود که او در دوره نوجوانی درباره زندگی رسول اکرم (ص) خوانده بود. البته این کتاب به لحاظ سندیت چندان مورد قبول علمای شیعه نبوده، اما به این دلیل که خیلی به شخصیت پیامبر نزدیک شده بود، روی سرشار اثر زیادی گذاشت.

این داستان نویس می گوید: نتیجه این مطالعه، احساس قرابت و عشق عمیق تر به پیامبر اکرم (ص) بود. بعد ها هر داستانی را تجزیه و تحلیل کردم. دیدم هیچ کتابی به آن معنی، نتوانسته زندگی ایشان را به نحو مطلوبی برای گروه سنی کودک و نوجوان به تصویر بکشد. همان موقع با خودم قرار گذاشتم روزی که به اشراف کافی در داستان نویسی رسیدم، اهتمامم را در مورد معرفی پیامبر اکرم (ص) در قالب داستان به خرج دهم.

یکی از انتقاد هایی که به من [در مورد مجموعه از سرزمین نور] وارد شد، انتقاد رهبر معظم انقلاب به نثر کتاب بود. ایشان فرموده بودند نثر کتاب، نثر خوبی است، اما برای گروه سنی کودک و نوجوان، نثر فاخری است. حتی برخی مربیان کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان هم، پس از چاپ کتاب در نامه ای این انتقاد را به من کردند. من هم سعی کردم در بازنویسی های بعدی نثر کتاب را اصلاح و کمی آن را ساده تر کنم.

سرشار معتقد است لحن در داستان، مثل موزیک متن در فیلم و تقریبا موسیقی در ترانه است. همچنین، لحن یکی از عناصر مهم در فضاسازی داستان، به خصوص داستان های تاریخی و غیر این زمانی است. لحن می تواند به سرعت در نوع داستان شاعرانه، جدی، طنزآمیز و... را هم به خواننده معرفی کند. او می گوید در مجموعه 15 جلدی از سرزمین نور به این عنصر مهم داستانی تاکید و توجه داشته و اگر مخاطب دقت کند، می بیند ضرباهنگ جملات و عبارات، حتی به تناسب نوع صحنه و حالات قهرمانان اصلی تغییر می کند و تابعی از آن ها و در خدمت القای هر چه بیشترشان است.

بر اساس این گزارش و به نقل از روابط عمومی انتشارات سوره مهر، در بخشی از کتاب سالیان سخت آمده است: اسلام، میان سپید و سیاه، دارا و ندار، آزاد و برده، مرد و زن، عرب و غیرعرب، جدایی نمی بیند. جمله از یک پدر و مادر، و از یک گونه اند. آنچه می تواند کسی را بر دیگری برتری دهد، باورِ پایدار به خدا، و خداپروایی او است.

این نیز، بر چونان ولید مغیره سرشناسانی، بس گران می آید. ایشان بر آن اند، که این سخنان، موجب گستاخی بردگان و مردم نادار، در برابرِ اربابانِ خود، و بزرگان و دارایان می شود. پس، قریش و عربان را، از آن جایگاه بلند، که خود از بهرِ خویش قائل اند، فرو می آورد.

بیمِ برخی از ایشان، از این است که، با ترک بُتان، از این پس، بسیار کسان، دیگر سویِ مکه نیایند. پس، بازرگانی و ستد و دادشان، از رونق بیفتد.

ـ اینان جمله به یک سو! عبدالعُزّی را چه می گویی؟! او که از خاندان و تیره خودِ محمد؛ و از آن فراتر، عموی او است!

ـ بولهب؟

ـ آری! دیروز، چون به بازار عُکاظ وارد شدم، مردی را دیدم، به نهایت خوبرو. رو جامه ای سرخ بر تن، بر تخته¬سنگی ایستاده بود و بلند می گفت: ای مردم! بگویید خدایی جز خدای یکتا نیست، تا رستگار شوید.

پس فربه مردی سالمند را دیدم، که گونه هایی به سرخیِ آتش و چشمانی لوچ داشت. او نیز در میان جمع فریاد می¬زد: ای مردم! این، برادرزادة من است. او دروغگو است. از وی دوری کنید!

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2289

به "جلد سوم رمان آنک آن یتیم نظر کرده منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلد سوم رمان آنک آن یتیم نظر کرده منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید